Ételek és italok, melyektől gyakrabban kell pisilni

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Az inkontinencia legfőbb tünete, hogy gondot okoz a vizelet visszatartása. Ezért is fontos odafigyelni arra, hogy kerüljük azokat az ételeket, melyektől gyakrabban kell WC-re mennünk.

Túl sok folyadék

Természetesen szüksége van arra, hogy hidratálja a szervezetét ahhoz, hogy egészséges maradjon, a túl kevés folyadék fogyasztása ráadásul megkönnyíti a kórokozó baktériumok megtelepedését a húgyutakban, ezért a napi ajánlott foyladékmennyiség bevitelét nem szabad korlátozni! Ám a túl sok folyadék fogyasztása viszont gyakoribb vizelési ingert is jelent. Fontos tehát a középút megtalálása. Este már csak kevesebb folyadékot fogyasszon, így elkerülheti, hogy éjszaka kelljen felébrednie és a WC-re rohangálnia.

Este már csak kevesebb folyadékot fogyasszon, így elkerülheti, hogy éjszaka kelljen felébrednie és a WC-re rohangálnia.

Túl kevés folyadék

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a folyadékbevitel korlátozása csökkenti a késztetéses inkontinencia tüneteit, de ez a stratégia visszaüthet, mivel irritálja a hólyagot és növeli a húgyúti fertőzések kockázatát.

Tehát a folyadékra szükség van. De mennyire? Szakértők szerint legalább napi egy liter folyadékra van szükség, emellett pedig a szükséges folyadék 20 százalékát az ételből fedezi a szervezet.

Alkohol

Sör, bor, likőr vagy bármiféle alkohol dehidratálja a szervezetet, mégpedig úgy, hogy növeli a vizeletkiválasztás mértékét.

Az alkohol hatására emellett az agy hamis jeleket küldhet a hólyagnak arról, mikor ürítsen. Tehát amennyiben késztetéses inkontinenciája, vagy hiperaktív hólyagja van, csökkentse az alkoholbevitelt.

Koffein

A koffein stimulálja a hólyagot, és vizelethajtóként működik. A koffeinbevitel csökkentése segít a hiperaktív hólyag kezelésében.

Nem kell azonban teljesen lemondania a kávéról, teáról és a kóláról, csak válassza a koffeinmentes változatot. A csokoládé szintén tartalmaz koffeint, ám abból sajnos nem létezik koffeinmentes változat. Nem tud lemondani róla? Napközben fogyassza, és fokozottan figyeljen arra, hogy este már ne juttasson koffeint a szervezetébe.

Savas ételek és italok

A citrusfélék, az azokból készült italok, és a paradicsom, a kávé és a tea mind irritálják a hólyagot, ezért a legjobb, ha csökkenti azok bevitelét, ha csökkenteni szeretné az inkontinencia tüneteit.

Noha egy másik savas étel, az áfonyalé segít a húgyúti fertőzések kezelésében, nem csökkenti a hiperaktív hólyag tüneteit. A savas ételek fogyasztásának csökkentése nem csak az inkontinencia tüneteit csökkenti, hanem a gyomorégést is enyhíti.

Szénsavas italok

A buborékos italok az érzékeny hólyagot irritálhatják. Nem csak az üdítők fogyasztását ajánlatos csökkentenie, de a habzóbor és pezsgő is kiválthat hiperaktív hólyag tüneteket.

Vizelési napló
A napló segítségével orvosát olyan információkhoz juttatja, mely közelebb visz a tünetek okához, és így a megfelelő kezelés kiválasztásához.

A vizelési napló letöltése

Fűszeres ételek

Csili, salsa, wasabi: ezek a csípős ételek nem csak az ízlelőbimbókat teszik tönkre, vagy a szemet irritálják, de a az inkontinencia tüneteit is erősítik. Mindenki másként reagál, ezért fontos, hogy megfigyelje, Önre melyik fűszer milyen hatással van.

Édesítőszerek

A cukor, a méz és a mesterséges édesítőszerek mind irritálják a hólyagot, így ezeknek az étrendben való csökkentésével a fürdőszobai látogatások száma is kurtítható.

Az inkontinencia

Bizonyos gyógyszerek

Egyes gyógyszerek súlyosbíthatják az inkontinencia tüneteit. Ide tartoznak egyes vérnyomásgyógyszerek, vízhajtók, kalciumcsatorna-blokkolók, melyek ellazítják a hólyagot és növelik a vizelet kiválasztást.

Bizonyos antidepresszánsok megnehezítik a hólyag összehúzódását, az izomlazítók pedig ellazítják a hólyag izmait. Az altatók szedése közben előfordulhat, hogy későn vagy egyátalán nem veszi észre, hogy a hólyagja tele van.

Amennyiben bárminemű hólyagproblémát észlel, kérdezze meg orvosát, okozhatja-e azt valamely gyógyszer mellékhatása, illetve mely gyógyszerek súlyosbíthatják a tüneteit!

Ha bárminemű inkontinenciás zavart tapasztal, fontos a megfelelő étrend. Nem kell azonnal, és teljesen lemondania a fentiekben felsorolt ételekről. Figyeljen oda arra, hogy azok kiegyensúlyozottan legyenek jelen az étrendjében, s a délutáni, vagy esti étkezésből inkább hagyja ki őket.

Tovább

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító;
WebMD
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Mi a vizelet inkontinencia?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
Inkontinencia
Ha a vizelettartási nehézség, azaz az inkontinencia gátolja mindennapi tevékenységeinek végzésében, mindenképpen keresse fel orvosát, mert az inkontinencia mögött álló okok nagyon sok típusa kezelhető, illetve a kellemetlen tünetek enyhíthetők.

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen