Az inkontinencia, a cukorbetegség és a túlsúly kapcsolata

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

Az inkontinencia kialakulásában szerepe van a túlsúlynak és sok esetben (de természetesen nem mindig) a 2-es típusú cukorbetegségnek. Az inkontinencia magasabb arányban fordul elő 2-es típusú diabéteszben és túlsúlyban szenvedő nők esetében, és egy tanulmány szerint a diabétesz egyéb szövődményeihez képest a gyakorisága nagyobb.

Hogyan vezethet inkontinenciához a cukorbetegség és az elhízás?

Az inkontinencia az életkor előrehaladásával egyre gyakrabban alakul ki. Számos ok állhat a hátterében (izomgyengeség, fokozott hasűri nyomás, záróizom-elégtelenség), de kevesen tudják, hogy cukorbetegség esetén is gyakrabban kell számoljunk vele, elsősorban nők esetében. A kialakulásának oka ekkor is összetett, de hasonlóan a sok szervkárosodáshoz cukorbetegségben, az idegek bántalma – neuropathia – vezet (többek között) a vizelet visszatartásának elégtelenségéhez, végsősoron a vizelet elcseppenéséhez. Az érintett nem is érzékeli, ha tele van a hólyagja, vagy nem tudja megfelelően kontrollálni a záróizmait, nem üríti ki teljesen a hólyagban lévő vizeletet, később a pangó vizelet pedig elcseppen.

Az elhízás azért vezethet vizelettartási problémákhoz, mert a hasi zsír fokozott nyomást gyakorol a húgyhólyagra és a húgycsőre, valamint a súlytöbbletből adódó tartós megterhelés a medencefenék izomzatának megnyúlását is okozhatja.

A témával kapcsolatos tanulmány

A tanulmányban, mely a Diabetes Care című folyóiratban jelent meg, közel 3000 kettes típusú diabéteszben szenvedő túlsúlyos nőbeteg vett részt. Az inkontinencia gyakrabban fordult elő, mint a cukorbetegség egyéb szövődményei, azaz a betegek 27%-ánál jelentkezett inkontinencia, 7,5%-ánál retinopathia, 2,2%-ánál vesekárosodás, 1,5%-ban neuropathia.

Azon nők esetében, akik nagyobb mértékben voltak túlsúlyosak, azaz a testtömegindexük (BMI) 35 kg/m2 fölött volt, az inkontinencia (beleértve az inkontinencia összes típusát) 55 százalékkal gyakrabban fordult elő a többi beteghez képest. Csak a stresszinkontineciát tekintve ez az arányszám 85% volt.

Más jelentős rizikótényező volt az, ha a beteg kórtörténetében méheltávolítás szerepelt, illetve ha az elmúlt egy évben húgyúti fertőzés zajlott le.

Tegyen a rizikó csökkentése érdekében!

Figyelembe véve, hogy az elhízás egy befolyásolható rizikófaktor, illetve megfelelő életmóddal és táplálkozással a 2-es típusú cukorbetegség is megelőzhető, az inkontinencia megelőzésében is nagy szerepe van a helyes életmódnak és az egészséges táplálkozásnak.

Már kialakult túlsúly esetén szintén az egészségs életmódra váltással érhető el és majd őrizhető meg az ideális testsúly, ebben kérje kezelőorvosa és/vagy dietetikus segítségét. A cukorbetegeknek pedig fontos vércukorszintjük karbantartása és a kontollvizsgálatokon való rendszeres részvétel az egészséges életmód betartása mellett.

Vizelési napló
A napló segítségével orvosát fontos információkhoz juttatja. A vizelési napló letöltése

Dr. Csuth Ágnes, családorvosDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Felhasznált irodalom: Diabetes Care

Cikkajánló

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen