Megváltozott a vizelete? Ezek állhatnak a hátterében

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos megjelent:

A vizelet nem olyan dolog, amiről az emberek szeretnek beszélgetni. Alig több, mint egy futó pillantást vetünk rá alkalmanként. Mielőtt lehúzná a vizeletet a WC-n, íme néhány változás, amire jobb, ha odafigyel.

A vizelet színének, szagának és állagának változásai nagyon sok információt adhatnak a test állapotáról. A vizeletből kiderül, mit evett, mennyit ivott és milyen betegsége van.

A vizelet és a vizeletvizsgálat évszázadokon át egyik fontos eleme volt a betegségek megállapításának. Ennek oka, hogy a szervezetben keringő anyagok - beleértve a baktériumokat, élősködőket, felesleges proteint és cukrot – a vizelettel ürülnek ki.

A vizelet fontos része a szervezet kiválasztó rendszerének, hiszen a vesék által a vérből kiszűrt, vízben oldódó káros anyagokat a vizelet távolítja el a szervezetből. A vizelet dolga, hogy a szervezetet megtisztítsa a számára káros toxinoktól, amelyek különben felgyűlnének a testben.

Amennyiben azt tapasztalja, hogy a vizelet színe megváltozott, vagy furcsa szaga van, annak oka az ebédre elfogyasztott ártalmatlan spárga is lehet, ám jelezhet olyan komoly problémát is, mint bizonyos fertőzések vagy rosszindulatú betegségek.

Sárga, vízszerű, zavaros, véres - Betegségre utalhat a vizelet jellege

A vizeletben szabad szemmel észlehető eltérések, illetve a különböző vizsgálati eljárásokkal detektálható változások számos urológiai és nem urológiai betegség tüneteként jelenhetnek meg.
Sárga, vízszerű, zavaros, véres - Betegségre utalhat a vizelet jellege

Színváltozások

A vizelet az urochróm nevű pigmenttől változik sárgává. Ez a szín halvány sárgától sötét borostyánig változhat, a vizelet koncentrációjától függően. A sötétebb vizelet annak jele, hogy nem fogyaszt elegendő folyadékot.

Ez azért is veszélyes, mert a szervezetnek a megfelelő működéshez szüksége van egy bizonyos mennyiségű folyadékra, s ha ezt nem kapja meg, visszatartja azt, így a kiválasztott vizelet nagyon koncentrált és sötét színű lesz.

Ennek az ellenkezője is igaz: ha a vizelet színe nagyon halvány, az arról tanúskodik, hogy Ön nagyon sok folyadékot fogyaszt, vagy vízhajtót (olyan gyógyszert, mely arra kényszeríti a szervezetet, hogy megszabaduljon a felesleges víztől) szed.

A vizelet szivárványszínűvé is változhat, ám a szokatlan színárnyalat nem feltétlenül ad okot az aggodalomra.

Egyes gyógyszerek a vizeletet fluoreszkáló zölddé vagy kékké változtathatják, a sárgarépától narancssárgává válhat, míg egy örökletes betegség, az úgynevezett porfíria pedig a portói boréhoz hasonlóra színezheti.

A piros szín azt jelenti, hogy a vizelet véres. Tudnia kell, hogy már egy csepp vér is drámai színváltozást okozhat. A vér súlyos elváltozást, fertőzést vagy rosszindulatú betegséget jelenthet, ez esetben feltétlenül urológushoz kell fordulni.

Véres, vagy szokatlan mennyiségű vizelet - Mi okozhatja?

Mire utalhat, ha a megszokottnál kevesebb, vagy több vizelet ürül szervezetünkből? Milyen betegség állhat a háttérben, amikor véreset vizelünk?
Véres, vagy szokatlan mennyiségű vizelet - Mi okozhatja?

Előfordulnak álpozitív eredmények is, amikor valójában nem húgyúti betegség okozza a vér jelenlétét a vizeletben. Egyes esetekben például bizonyos gyógyszerek, vitaminok szedése, fizikai megerőltetés, vagy menstruációs vérrel szennyezett minta okozza az álpozitív eredményt, nagy mennyiségű C-vitamin fogyasztása pedig álnegatív eredményt válthat ki.

Amennyiben a vizelet nem csak véres, hanem zavaros is, az leginkább fertőzésre utal.

Szagváltozások

A vizelet szaga normális esetben nem erős. Ha azonban csípős, ammóniaszerű szagot érez, az fertőzésre, húgyúti kőre utalhat. Cukorbetegek esetében a vizeletnek édeskés szaga van, a kiválasztott, felesleges cukor miatt. A múltban az orvosok megkóstolták a vizeletet, s az édes íz alapján diagnosztizálták a diabétesz mellitust.

Egyes ételek is befolyásolhatják a vizelet szagát. Ezek közül a spárga a leghírhedtebb. Spárga fogyasztása után egy kénvegyület, a metil-merkaptán lebontása miatt lesz szagos a vizelet. Nem mindenkiben van meg a merkaptán lebontásához szükséges enzim génje, így nem mindenki érzi a szagát.

Milyen gyakran kell mennie?

Az, hogy milyen gyakran kell a WC-re mennie, legalább olyan fontos mutatója az egészségi állapotának, mint a vizelet színe vagy szaga. Az emberek többsége naponta 6-8 alkalommal megy a WC-re, de ez a szám lehet több vagy kevesebb is, a folyadékbeviteltől függően. Amennyiben úgy érzi, folyamatosan a WC-re kell mennie, anélkül, hogy többet ivott volna a szokásosnál, az a következőkre utalhat:

  • Húgyúti fertőzés
  • Hiperaktív hólyag - a húgyhólyag izmának akaratlan összehúzódása
  • Húgyúti kőbetegség
  • Diabétesz
  • Interstitial cystitis - olyan állapot, melyben a hólyag fala gyulladt és irritált
  • Jóindulatú prosztatamegnagyobbodás - A prosztata megnövekedése nyomja a húgycsövet, és nehezíti a normális vizeletürítést
  • Neurológiai megbetegedések (pl. Stroke, Parkinson-kór)

Cukorbetegségre is utalhat

A gyakori vizeletürítés jól ismert tünete a cukorbetegségnek is. Alacsony az ürülő vizelet sótartalma nagy mennyiségű folyadék fogyasztásakor, ami lehet tudatos, de lehet pszichogén eredetű is (pszichogén polydipszia) vagy valamely betegség kísérőtünete.
A cukorbetegség figyelmeztető jelei

Az ellenkező probléma – mármint a túl kevés vizelési inger – is utalhat fertőzésre, elzáródásra, de lehet csak rossz szokás is.

Egyesek, különösen az olyan munkakörben dolgozók, akik nem mehetnek akármikor a WC-re (pl. tanárok) hajlamosak tovább tartogatni a vizeletet.

A vizelet késleltetéses visszatartása is gondot okozhat, mivel a hólyag folyamatos összehúzódása és túltelítődése miatt krónikus ürítési problémához vezethet.

Egészséges szokások kialakítása

Vigyázzon a hólyagjára, s az rendszeres ürítéssel hálálja majd meg. Annak érdekében, hogy elkerülje a túlzott WC-használatot, mindig maradjon hidratált, de ne fogyasszon túl sok folyadékot! Igyon, ahányszor csak szomjasnak érzi magát, de ne görcsöljön azon, hogy feltétlenül betartsa a napi nyolc pohár folyadékfogyasztást.

Ez alól kivételt képeznek azok, akik vese- vagy húgyhólyagkőtől szenvednek, mert nekik növelni kell a folyadékbevitelt. Amennyiben éjszakánként felébred a vizelési inger miatt, lefekvés előtt 3-4 órával már ne fogyasszon folyadékot.

Csökkentse a koffeinbevitelt is, mert az irritálja a hólyagot. Vigyázzon az alkoholfogyasztással is, amely szintén gyakori vizelési ingert okoz.

Végül pedig ne akarja visszatartani! Amint érzi a vizelési ingert, azonnal menjen a WC-re. Bármit is csinál, kérjen elnézést, és keressen egy mellékhelyiséget!

Inkontinencia cikkajánló

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Frissítve: 2018.02.01. 09:41, Megjelent: 2018.02.01. 09:41
Címkék: Vizelet téma

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen