Méhsüllyedés - Kiváltó okok, tünetek és kezelés
A méhet normális körülmények között a medence belsejében különböző izmok, szövetek és ínszalagok tartják. Néha szülés vagy nehéz munka hatására, esetleg az életkor előrehaladtával az ösztrogénhormon szintjének csökkenésével ezek az izmok meggyengülnek, a méh a hüvelycsatornába süllyedhet, amit méhsüllyedésnek nevezünk.
Az izomgyengeség hatására a méh több fokozatban süllyedhet meg, ami súlyos esetben a méh előreeséséhez, a hüvelyből történő kicsúszásához vezethet. Oka a kismedencei tartóizmok meggyengülése.
Első fokozat – A méhnyak a vaginába esik
Második fokozat – A méhnyak a hüvelybemenetbe ragad
Harmadik fokozat – A méhnyak a hüvelyen kívül van
Negyedik fokozat – Az egész méh a hüvelyen kívül helyezkedik el, amit már nem méhsüllyedésnek, hanem a méh előreesésének neveznek (procidentia).
Egyéb állapotok, melyek összefüggésbe hozhatóak a méhsüllyedéssel
A méhsüllyedés gyakran együtt jelentkezik a gátizomzat és a medencefenék meggyengülésével összefüggő más kórképekkel, mint a vizelet inkontinencia, a hüvelycsonk-előesés, a hólyagsüllyedés, végbélsérv.
Cystocele – A hólyagsérv, vagy hólyagsüllyedés a hüvelyfal felső részének azon kidomborodása, ahol a hólyag egy része a hüvelyt érinti, gyakori, sürgető vizelési ingert és inkontinenciát okozhat.
Enterocele (hüvelycsonk-előesés) – A hüvelyfal felső hátsó részének sérve, ahol a vékonybél egy része kidudorodik a hüvelybe. Ilyenkor az állás húzó érzéshez, hátfájdalomhoz vezet, mely csak lefekvéskor enyhül.
Rectocele – A végbélsérv (rectocele) a hüvelyfal alsó hátsó részének sérve, ahol a végbél kidudorodik a hüvelybe. Mindez a bélmozgást nehézkessé teszi, olyannyira, hogy a bél kiürítéséhez esetleg a hüvelyfalon belülről kell nyomással rásegíteni.
Fájdalmas hólyag szindróma |
Az interstitialis cystitis – más néven fájdalmas hólyag szindróma – egy olyan krónikus állapot, melyet a kellemetlen hólyagnyomás, hólyagfájdalom és az enyhétől az erősig terjedő medencei fájdalom kombinációja jellemez. Interstitialis cystitis - Fájdalmas hólyag szindróma |
A méhsüllyedés okai
A méhsüllyedés közvetlen oka a kismedencei, medencefenéki izomzat meggyengülése, amelyhez a következő esetek vezethetnek:
- Terhesség, vagy többszörös hüvelyi úton történő szülés
- Az életkor előrehaladtával járó kismedencei izmok gyengülése
- Az ösztrogénszint csökkenése, szövetek meglazulása a menopauza után
- Olyan állapotok, melyek a hasüreg nyomását növelik, mint például a krónikus köhögés (bronchitis, asztma), feszítés (székrekedés), kismedencei daganatok (ritkán), vagy folyadék felhalmozódás a hasüregben.
- Túlsúly
- Radikális műtét a kismedencei területen
Egyéb kockázati tényezők:
- Nehéz súlyok emelése
- A fehér bőrű nők gyakrabban érintettek, míg az afroamerikaiak és ázsiaiak kevésbé
A méhsüllyedés tünetei
- Teltségérzés és nyomás a medencében (úgy érezheti, mintha kis golyókon ülne)
- Alsó deréktáji fájdalom
- Fájdalmas közösülés
- Vizelési és székelési nehézség
- Járási nehézség
Forduljon orvoshoz, amint a következő tüneteket tapasztalja:
- A méhnyakat a hüvelybemenet közelében érzi, vagy állandó kellemetlenségtől szenved a vizeletcsöpögés vagy székelési inger miatt.
- Lehet, hogy nem érzi a méhnyakat a vaginában, de nyomást a hüvelycsatornában igen, illetve érezheti úgy, mintha valami ki akarna jönni a vaginából.
- Folyamatos alsó háttáji fájdalom, járási-, vizelési-, székelési nehézség.
Azonnal kérjen orvosi segítséget, ha a következőket tapasztalja:
- Vizelési vagy székelési nehézség, esetleg teljes vizeletelakadás
- Teljes méhsüllyedés (méh előreesés, amikor a méh kijön a hüvelyből)
Vizsgálatok
A méhsüllyedést kórtörténet és a medence fizikális vizsgálata alapján diagnosztizálják. Az orvos álló és fekvő testhelyzetben is megvizsgálja, illetve arra kéri, hogy köhögjön, annak érdekében, hogy növelje a nyomást a hasüregben.
Az olyan speciális esetekben, mint a teljes méhsüllyedés miatti húgyvezeték elzáródás, intravénás pyelogram (IVP) vagy vese ultrahang szükséges. Ilyenkor festéket (kontrasztanyagot) fecskendeznek a vénába, majd annak útját a hólyagban röntgensugarakkal figyelik.
Az egyéb kismedencei problémák kizárására ultrahangos vizsgálatot alkalmaznak.
Sárga, vízszerű, zavaros, véres - Betegségre utalhat a vizelet |
A vizeletben szabad szemmel észlehető eltérések, illetve a különböző vizsgálati eljárásokkal detektálható változások számos urológiai és nem urológiai betegség tüneteként jelenhetnek meg. Sárga, vízszerű, zavaros, véres - Betegségre utalhat a vizelet |
Kezelési lehetőségek
A kezelés attól függ, hogy mennyire gyengék a méhet körülvevő alátámasztó szerkezetek.
Otthoni ellátás. Javasolt a medencefenék izmainak erősítése, a gátizomtorna rendszeres végzése.
Gyógyszeres kezelés. Ösztrogén krém, kúp vagy gyűrű alkalmazása a hüvelyben segít helyreállítani a hüvely szöveteinek erejét és vitalitását, de csak egyes menopauza után lévő nőknél.
Sebészet. Az életkorától, és attól függően, szeretne-e teherbe esni, a műtéti eljárás segíthet a méh helyreállításában, ám súlyos esetekben méheltávolításra kerül sor (ezt a műtétet nevezik hysterectomiának). A műtét során a sebész a megereszkedett hüvelyfalat, húgycsövet, hólyagot és végbelet is helyreállítja. A műtét végezhető hüvelyi-, hasi- és laparoszkópos eljárással is.
Egyéb terápia. Amennyiben nem akar műtétet, vagy állapota nem engedi azt, dönthet méhgyűrű vagy pesszárium alkalmazása mellett is, mely a hüvelycsatornába helyezve támasztja a süllyedő méhet. Ezt használhatja ideiglenesen és véglegesen is. Különböző méretben és formában kaphatóak, hogy pontosan illeszkedjen. Súlyos méhsüllyedés esetén a pesszárium alkalmazása nem hatásos. Emellett előfordulhat, hogy irritálja a hüvelyt, és kellemetlen szagú folyást okozhat.
Utókezelés. Az utókezelés attól függ, milyen kezelés alatt állt. Amennyiben műtéten esett át, a sebész utasításait kell követnie. Ha a pesszárium alkalmazása mellett döntött, rendszeresen kell tisztítani és ellenőrizni annak pontos illeszkedését.
Részletesen A méh- és hüvelysüllyedés kezelése
A megelőzés lehetőségei
A méhsüllyedés megelőzésének célja, hogy megerősítsük a medencefenéki izomzatot, valamint megakadályozzuk azt azt gyengítő hatásokat. Előbbi érdekében rendszeresen végezhető gátizomerősítő torna, amely különösen szülést követően ajánlott. Utóbbi érdekében érdemes csökkenteni a testsúlyt, kerülni a székrekedéssel járó erőlködést például magas rosttartalmú diéta alkalmazásával, továbbá kerülni kell a munka vagy a mindennapi tevékenységek során a nehéz súlyok emelését.
További tudnivalók
- A gátizomzat gyengülésének tünetei és következményei
- Mit tehetünk a kismedencei izmok regenerációjáért szülés után?
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; emedicinehealth
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos