A túl magas kalóriatartalmú ételek is rontanak az inkontinencián
Azoknál a nőknél, akik túl magas kalóriatartalmú ételeket esznek, ráadásul zsírosakat, nagyobb eséllyel alakul ki vizeletinkontinencia, teljesen függetlenül attól, hogy milyen súlyúak egyébként.
Az American Journal of Epidemiology számában megjelent tanulmány szerint léteznek olyan rizikótényezők, amelyek a táplálkozási szokásokkal összefüggenek, de a testsúllyal nem. A vizelet inkontinencia egyik alapvető kockázati tényezője a túlsúly, főleg a hasi régióban.
Nem véletlen, hogy a súlyfelesleg leadásával jelentősen csökkenthetők a kínzó tünetek, illetve az ideális testsúly megtartásával a betegség kialakulása is megelőzhető. Azonban az is elképzelhető, hogy nem elsősorban a fogyás miatt, hanem a jobb étrend és a nem mozgásszegény életmód miatt csökkennek a panaszok.
A kutatás részletei
A kérdés megválaszolásához amerikai kutatók 2060 bostoni nőt kértek meg 30 és 79 éves kor között, hogy vegyenek részt egy általános egészségügyi felmérésen. A kérdezőbiztosok rögzítették a válaszadók étkezési és életmód jellemzőit, illetve azt, hogy jelentkeznek-e náluk vizelési panaszok, majd rögzítésre kerültek a magasságuk, súlyuk és derék körméretük adatai is.
A felmérésben résztvevők több mint 12%-ánál közepes vagy komoly vizelet inkontinenciát állapítottak meg, azaz legalább hetente enyhébb vizeletcsepegés, illetve havi legalább egyszeri komolyabb vizeletvisszatartási panasz jelentkezett náluk.
A kialakulás kockázata majdnem háromszorosa volt azoknál, akik a legmagasabb kalóriabevitelt biztosító étrendet követtek (a válaszadók 20%-a), azokhoz képest, akik a legkevesebb kalóriamennyiséget fogyasztották étrendjükben.
De hasonló kockázatnövekedés volt tapasztalható azoknál a nőknél is, akik az étkezéseik során fogyasztott zsírt, a legnagyobb arányban telített zsírokból fedezték (ezek többnyire az állati eredetű élelmiszerekben találhatók meg). Ezek az eredmények pedig akkor sem változtak szignifikánsan, ha a nők életkorát, súlyát és esetleges, a kórtörténetében szereplő komoly betegségeket, mint a diabéteszt vagy szív- és érrendszeri megbetegedéseket is figyelembevéve súlyozták az adatokat.
Sokat segíthet a súlyfelesleg leadása
Egyelőre a kutatók is azt javasolják az inkontinenciában szenvedőknek, hogy olyan diétát kövessenek, amellyel képesek leadni felesleges testsúlyukból, amelyben igen eredményes lehet a telített zsírokat tartalmazó kalóriában gazdag élelmiszerek helyett a többszörösen telítetlen zsírokat tartalmazó étrendet választanak.
De a kutatók ugyanezt javasolják a túlsúllyal nem küzdő, de vizelési panaszokat tapasztaló nőknek is, ugyanis az egyik legérdekesebb összefüggés, amire a vizsgálat rámutatott, hogy a bevitt kalóriák és a vizelési inkontinencia közötti kapcsolat a legerősebben a normál testsúlyú, vékony nőknél volt érzékelhető.
Az azonban egyelőre nem világos, hogy miért gyakorolnak ilyen hatást az ételekkel bevitt zsírok a vizelet inkontinencia kialakulására, de a jelenleg legvalószínűbbnek tartott ok a szervezetben fennálló krónikus gyulladás jelenléte a szakemberek szerint.
Más vizsgálatok ugyanis azt mutatták, hogy azok az emberek, akiknek a szervezetében nagyobb mennyiségben vannak jelen bizonyos gyulladáskeltő anyagok, gyakrabban szenvednek valamilyen húgyúti megbetegedéstől vagy vizelési panasz miatt – a szervezetben a többszörösen telítetlen zsírokkal szemben nagyobb arányban jelen lévő telített zsírok gyulladáskeltő hatással bírnak.
Ráadásul a pluszkalóriák is hatást gyakorolnak a vizelési panaszokra, mivel több kalória, több idegrendszeri aktivitást jelent a szervezetben, ez pedig a húgyhólyagra ugyanúgy kifejti a hatását, mint más szerveinkre.
A kutatás során vizsgált nőknél a legmagasabb kalóriabevitel napi 2400 kalória volt, a legalacsonyabb pedig naponta 840 kalória.
Az inkontinencia okai |
Átmeneti vizelet inkontinenciát akár az étkezési szokások vagy bizonyos gyógyszerek is előidézhetnek, a tartós vizelettartási nehézség hátterében azonban legtöbbször szervi eltérések állnak. Milyen okai lehetnek az inkontinenciának? |
Medipress