Élet inkontinenciával - Tippek a hétköznapokra

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Az inkontinenciával élők számos módon próbálják eltitkolni a betegségüket, például kevesebb folyadékot fogyasztanak, ritkábban mozdulnak ki otthonról, sötét ruhákat viselnek. Az alábbi tippek segítenek abban, hogy a hétköznapokban minél kevesebb gondot okozzon a vizelettartási nehézség.

Az inkontinencia az esetek többségében kezelhető, a vizelettartási gondok enyhítésére számos orvosi módszer létezik, továbbá az életmódterápia is fontos szerepet játszik a probléma megoldásában. A vizeletszivárgás jelentette hétköznapi nehézségeknek ezért elsősorban a kezelésére kell törekedni, és csak átmenetileg vagy kisebb mértékben hasznos az, ha megtanulunk együtt élni vele. Amíg a kezelés eredményt nem hoz (ami lehet az inkontinencia megszűnése vagy javulása), addig számos apró átalakítás segítségével tehetőek egyszerűbbé a hétköznapok.

Nyilvános helyeken

Az inkontinenciában szenvedő emberek olyannyira aggódnak a lehetséges vizeletszivárgás miatt, hogy még a rövid utazásokról, bevásárlásokról is lemondanak, és otthonülővé válnak. Bizonyos módszerekkel azonban bátrabban vállalható az otthonról történő kimozdulás és a munkahelyi tartózkodás is.

  • Sokat segít, ha mielőtt elindul, végiggondolja, hol találhat WC-t, ha arra szüksége lesz. Ismeretlen helyen először igyekezzen feltérképezni, merre vana mosdó.
  • Rétegesen öltözzön és könnyen levehető ruhákat viseljen, így probléma esetén kisebb gondot okoz levenni egy átnedvesedett ruhadarabot. A sötét színű ruhákon kevésbé szembetűnő a szivárgás. Ja, ha van önnél váltóruha, és egy megfelelő méretű, jól záródó táska.
  • A nedvszívó termékek viselése diszkrét, és megelőz minden vizeletcsepegéssel járó kellemetlenséget. A normál egészségügyi betét nem megfelelő a célra, szerezzen be speciális inkontinencia betétet.
  • A megfelelő folyadékfogyasztásról nem szabad lemondani, de időzítheti úgy, hogy az inkább az otthon vagy mosdó közelében eltöltött időszakok előtt történjen. Elindulás előtt ne fogyasszon koffeinttartalmú, szénsavas vagy alkoholos italt.
  • A táplálkozásra is érdemes figyelni, a fűszeres ételek, citrusfélék és a túl savas ételek fogyasztása irritálja a húgyhólyagot és sürgető vizelési ingert okoz. A tervezett utazások előtt ne fogyassza ezeket.
  • Próbálja ki a dupla vizelést elindulás előtt, hogy minél jobban kiürítse a húgyhólyagot. Ez azt jelenti, hogy vizeletürítés után néhány másodperccel később ismét megpróbálható a pisilés, rendszerint a második próbálkozásra további vizelet távozik.
  • Amennyiben sürgősen WC-re kell mennie, kérje meg az üzlet vagy étterem alkalmazottját, hogy használhassa a személyzeti mosdót. Ha megemlíti, hogy egészségi állapota megköveteli a sürgős WC-használatot, minden bizonnyal segíteni fognak.
  • Gondoljon az inkontinenciával járó szagokra is, ezért a ruházatát mossa gyakran, és használjon kozmetikai termékeket.

Otthoni környezet

A vizelet inkontinencia fennállása alatt néhány egyszerű óvintézkedéssel kicsit egyszerűbbé tehető az otthoni életvitel is.

  • Használjon vízhatlan matracvédő huzatokat a fekhelyén.
  • Távolítsa el a szőnyegeket, illetve bútorokat a WC-re menetel útvonalából. Megfontolandó éjszakai fények elhelyezése, ezáltal is csökkentve az esések, balesetek kockázatát.
  • Lefekvés előtt is kerüljön minden vízhajtó hatású étel és ital fogyasztását, így zavartalanabb lesz az alvása.
  • Mindig legyen otthon elegendő tiszta és száraz váltóruha.
  • Használjon légfrissítőt az esetleges kellemetlen szagok ellen.

Bőrápolás, higiénia

Az állandó nedvesség irritálhatja a bőrt, ám egyszerű lépésekkel el lehet kerülni a kellemetlenségeket.

  • Érdemes kéznél tartani nedves intim törlőkendőt. Ne használjon szappant vagy baba törlőkendőt, mivel ezek szárítják a bőrt. A tisztítás után mindig használjon inkontinens bőr hidratálására szolgáló krémet, mely védőréteget képezve elzárja a nem kívánt nedvességet.
  • Válasszon pH-semleges és hipoallergén bőrápolási termékeket, mivel a vizelet és a gyakori tisztálkodás igénybe veheti a bőrt. Jó megoldás az E-vitamint vagy ureát tartalmazó krémeket használni.

Részletesen Bőrápolás inkontinens betegeknek

Nyaralás, utazás

Az inkontinencia nem kell, hogy megakadályozza a nyaralásban, vagy abban, hogy a barátaival töltse az idejét. A legfontosabb, hogy tervezzen előre.

  • Vigye magával az összes olyan terméket, melyet otthon is használ.
  • Ha saját maga szándékozik mosni, tudja meg, hol találhat mosógépet, és hol száríthatja meg a fehérneműjét. A hordozható szárítókötél és csipeszek jó szolgálatot tehetnek.
  • Tegyen külön kistáskába tisztító termékeket, egy váltás fehérneműt, betétet, nedves törlőkendőt, műanyag zacskót, szagtalanító spray-t.
  • Amennyiben repülőn utazik, a WC közelében foglaljon helyjegyet, viseljen bő ruhát, ami sokkal kényelmesebb, ha esetleg fehérnemű cserére kerül a sor. Utazása során használja a rokkant mosdót, ahol van mosdókagyló is, és több a hely az átöltözéshez.

Nemi élet

A szex közben előforduló, inkontinencia miatti kínos vizeletcsöpögés nem jelenti azt, hogy le kell mondani az intim együttlétről. Semmi sem indokolja, hogy a húgyhólyag- vagy bélgyengeségben szenvedők tartózkodjanak a nemi élettől.

  • Szexuális együttlét előtt ürítse ki a hólyagját, ne igyon túl sokat (különösen alkoholt), így valószínűleg semmilyen vagy csak minimális szivárgást fog tapasztalni.
  • Mivel szex közben különféle testnedvek képződnek, egy kis vizeletcsöpögés nem okoz problémát, sőt, valószínűleg észre sem veszik.
  • Nyugalmat adhat, ha előre gondoskodik az ágy védelméről.

Részletesen Hiperaktív hólyaggal az ágyban

Érzelmi jólét

Az inkontinencia nem csak fizikailag, de érzelmileg is megterheli a beteget. Negatív hatással van az önbecsülésre, méltóságra, függetlenségre, gyakran válnak a betegek elszigeteltté, depresszióssá. A betegség negatívan befolyásolja testképet, és az érintettek gyakran érzik úgy, hogy a testük cserben hagyta őket.

Sokat segít, ha problémáját, ezzel kapcsolatos érzéseit megbeszéli egy olyan baráttal, akiben bízik, vagy partnerével, családtagjaival. Amennyiben inkább mással beszélne gondjairól, keressen egy segélyvonalat vagy szakembert.

Lásd még A vizelet inkontinencia kezelési lehetőségei

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szerző: Cs. K., fordító; nhs.uk
Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Cikkajánló

Mi a vizelet inkontinencia?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
Inkontinencia
Ha a vizelettartási nehézség, azaz az inkontinencia gátolja mindennapi tevékenységeinek végzésében, mindenképpen keresse fel orvosát, mert az inkontinencia mögött álló okok nagyon sok típusa kezelhető, illetve a kellemetlen tünetek enyhíthetők.

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen