Az abortusz költségei

szerző: Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász - WEBBeteg
frissítve:

A terhességmegszakítás költségeit a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő fedezi, amennyiben a terhesség megszakítására a biztosítással rendelkező állapotos nőnél vagy magzatánál fennálló egészségi ok miatt kerül sor. Más esetben a beavatkozás térítési díj köteles.

A téma cikkei
2/1 Az abortusz szabályozása Magyarországon
2/2 Az abortusz költsége Magyarországon

Az abortuszért fizetendő díj megegyezik a társadalombiztosítás szerinti finanszírozás mindenkori összegével. Az Egészségbiztosítási Alap a terhességmegszakítás társadalombiztosítás finanszírozás szerinti összegét megelőlegezi a terhességmegszakítást végző egészségügyi intézménynek. A megelőlegezett összegnek azt a részét, amelyet a befizetendő díj nem fedez, a költségvetés megtéríti az Egészségbiztosítási Alapnak.

A művi terhességmegszakítás térítési díjának 30 százalékát kell megfizetni, ha a terhessége megszakítását kérő személy vagy a vele egy háztartásban élő házastársa, élettársa, illetőleg - az egy háztartásban éléstől függetlenül - az eltartója valamely pénzbeni szociális ellátásra (pl. álláskeresési járadék, nyugdíj előtti álláskeresési segély, ápolási díj, rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény, települési támogatás stb.) jogosult, az ellátás folyósításának időtartama alatt, vagy a kérelem benyújtását megelőző 6 hónapon belül a kérelmező, illetőleg házastársa rendkívüli szociális segélyben, vagy átmeneti segélyben részesül.

A terhességmegszakítás térítési díjának 50 százalékát kell megfizetni, ha a kérelmező, illetve házastársa, a gyermekgondozási segély tekintetében a kérelmező, vagy a kérelmezővel közös gyermekére tekintettel a kérelmezővel közös háztartásban élő más személy valamely pénzbeni ellátásra jogosult, az ellátás folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy az ellátás nem éri el a mindenkori öregségi nyugdíjminimum összegének a kétszeresét.

Nem kell a terhességmegszakításért térítési díjat fizetni a beavatkozásra orvosilag igazolt módon egészségügyi okok miatt kerül, amennyiben a terhesség bűncselekmény miatt következett be, illetve meghatározott súlyos szociális helyzet esetén.

  • Egészségügyi ok lehet az anya életét veszélyeztető egészségi állapot, vagy az anya illetve a magzat tartós egészségkárosodásának veszélye.
  • Díjmentes az abortusz szociális intézményben lakó személynek, átmeneti gondozásban részesülő, valamint az átmeneti és a tartós nevelésbe vett kiskorúnak, továbbá az utógondozói ellátásban részesülő fiatal felnőttnek, valamely pénzbeni ellátásra jogosult kérelmező, illetőleg házastársa vagy a magasabb összegű családi pótlékra közös gyermekükre tekintettel jogosult, a kérelmezővel egy háztartásban élő személy esetén, az ellátás folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy az ellátás mértéke nem éri el a mindenkori nyugdíjminimum összegét, s annak sem, aki menekültkénti elismerését kérelmezte, akit a menekültügyi hatóság menedékesként vagy befogadottként elismert, valamint, aki nemzetközi szerződésben foglaltak alapján - a külön törvény szerint - az ország területéről nem utasítható ki, vagy nem irányítható vissza személyek terhességmegszakítása esetén.
  • Amennyiben a terhesség bűncselekmény következménye, a családsegítő szolgálat munkatársa a kiállított utalványt annak a büntetőügyben eljáró szervnek küldi meg, amely a bűncselekmény elkövetéséről, illetőleg annak alapos gyanújáról igazolást állított ki. A büntetőügyben eljáró szerv a számlát az ügy irataihoz csatolja, annak megtérítésére a perköltség viselésének szabályai vonatkoznak.

A terhességmegszakítást végző intézmények

Abortusz csak olyan egészségügyi intézményben végezhető, amely megfelel a jogszabályban előírt követelményeknek.

A 12. hetet meghaladó terhesség csak

  • a megyei kórházak szülészeti-nőgyógyászati osztályain,
  • az orvostudományi egyetemek/karok szülészeti-nőgyógyászati klinikáin (Budapest, Debrecen, Szeged, Pécs)

szakítható meg.

A terhesség a betöltött 18. hét után csak az orvostudományi egyetemek/karok szülészeti-nőgyógyászati klinikáin, valamint a megyei ntézmények közül az alábbi intézményekben szakítható meg:

  • Megyei Szülészeti-Nőgyógyászati Osztály, Szombathely,
  • Megyei Szülészeti-Nőgyógyászati Osztály, Győr,
  • Megyei Szülészeti-Nőgyógyászati Osztály, Veszprém,
  • Megyei Szülészeti-Nőgyógyászati Osztály, Miskolc,
  • Megyei Szülészeti-Nőgyógyászati Osztály. Szolnok,
  • Megyei Szülészeti-Nőgyógyászati Osztály, Kecskemét

Szerző: Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász

Cikkajánló

Az abortusz szabályozása Magyarországon

Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász
Abortusz
A terhesség a hatályos jogszabályoknak megfelelően csak veszélyeztetettség, illetőleg az állapotos nő súlyos válsághelyzete esetén, meghatározott feltételekkel szakítható meg. A beavatkozás elvégzéséhez orvos által kiállított igazolás szükséges, amely tartalmazza a "szívhang rendeletként" ismertté vált selőírást is.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus