A kapcsolattartás joga

szerző: Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász - WEBBeteg
frissítve:

A beteg jogait a fekvőbeteg-gyógyintézetben meglévő feltételektől függően, betegtársai jogainak tiszteletben tartásával és a betegellátás zavartalanságát biztosítva gyakorolhatja. Ennek részletes szabályait a fekvőbeteg-gyógyintézet házirendje határozza meg.

A betegjogok téma cikkei
6/1 Az egészségügyi ellátáshoz való jog
6/2 Az emberi méltósághoz való jog
6/3 A kapcsolattartás joga
6/4 A gyógyintézet elhagyásának joga
6/5 A tájékoztatáshoz való jog
6/6 Az önrendelkezéshez való jog

Alapvető kapcsolattartási betegjogok

A beteg kórházi elhelyezése során jogosult más személyekkel kapcsolatot tartani, akár írásban, akár szóban. A beteg - a házirendben meghatározott módon - fogadhat látogatókat, illetve fordítva: általa meghatározott személyeket a látogatásból ki is zárhat.

A beteg megtilthatja azt is, hogy a gyógykezelésének tényét, vagy a gyógykezelésével kapcsolatos egyéb információt más előtt feltárják. Ettől csak a gondozása érdekében, közeli hozzátartozója vagy a gondozója kérésére lehet eltekinteni.

A kapcsolattartás jogának részeként valamennyi beteget megillet az a jog is, hogy vallási meggyőződésének megfelelő egyházi személlyel kapcsolatot tudjon tartani, ezáltal vallását szabadon tudja gyakorolni. Jogosult továbbá saját ruháinak és személyes tárgyainak a használatára.

A beteg jogainak gyakorlásával azonban nem zavarhat másokat, nem veszélyeztetheti a betegellátás biztonságát, ezért a kapcsolattartás jogát - a feltételektől függően - az adott intézmény házirendje szabályozza.

Kik tartózkodhatnak a beteg mellett?

A súlyos állapotban lévő betegnek joga van ahhoz, hogy az általa megjelölt személy mellette tartózkodjon a kórházban. Ezt akkor igényelheti a beteg, ha állapota miatt önmagát fizikailag ellátni képtelen, fájdalmai gyógyszerrel sem szüntethetők meg, vagy pszichés krízishelyzetben van. Cselekvőképtelen beteg esetén a beteg mellett tartózkodó személyt az ápolt által korábban megjelölt személy is megnevezheti.

Amennyiben a beteg kiskorú, joga van ahhoz, hogy szülője - illetve törvényes képviselője, vagy más (általa vagy törvényes képviselője által megjelölt) személy - mellette tartózkodjon.

A szülő nőnek jogában áll, hogy az általa megjelölt felnőtt - általában az apa - a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen, a szülést követően pedig az, hogy - amennyiben ezt az ő vagy újszülöttje egészségi állapota nem zárja ki - újszülöttjével egy helyiségben helyezzék el.

Ha sérülnek a beteg jogai

Amennyiben a beteg úgy érzi, sérülnek a kapcsolattartáshoz fűződő vagy egyéb jogai, az adott intézmény kapcsán illetékes betegjogi képviselőhöz fordulhat. A betegjogi képviselő feladatai ellátása körében többek között segít a betegnek panasza megfogalmazásában, kezdeményezheti annak kivizsgálását, a beteg írásbeli meghatalmazása alapján panaszt tehet az egészségügyi szolgáltató vezetőjénél, fenntartójánál, illetve eljár az arra hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóságnál, és ennek során képviseli a beteget.

Lásd még A betegek legfontosabb jogai

(Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász - WEBBeteg)

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász
WEBBeteg - Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász
WEBBeteg - Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász
WEBBeteg - Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász
WEBBeteg - Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász
WEBBeteg - Czibere Anikó, újságíró

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus