A gyógyszerfelírás szabályozása

szerző: Simon Béla - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Barcsai Tímea, jogász frissítve:

A gyógyszerfelírásra az orvosok jogosultak, azonban nem önkényesen választják az adott gyógyszereket, hanem a hatékonyság és az ár figyelembevételével az erre a célra kialakított számítógépes program segítségével kell felírniuk azokat.

A háziorvosok dönthetik el, hogy melyik gyógyszer a legmegfelelőbb, s egyúttal legmegfizethetőbb betegeik számára. Minősített számítógépes program segítségével kell a háziorvosoknak kiválasztaniuk az azonos hatóanyagú, egyenértékű gyógyszerek közül a legolcsóbbat, s ezt kell felajánlaniuk a betegeknek. Ettől csak akkor térhetnek el, ha orvosi indok szól egy másik szer mellett, vagy a beteg írásban jelzi, hogy a gyógyszerátállítás kockázatát nem vállalja, és kifizeti a drágább orvosság többletköltségeit.

Amennyiben az orvos az általa felírt recepten nem zárja ki a helyettesíthetőséget, a gyógyszerész köteles erről a beteget tájékoztatni, s egyetértése esetén a terméket helyettesíteni.

A krónikus betegek, a rendszeres gyógyszerszedésre szorulók (többek között a szív- és érrendszeri vagy emésztőszervi betegségben szenvedők, magas vérnyomásos vagy allergiás páciensek) számára a házi- vagy kezelőorvos háromhavi gyógyszermennyiséget is felírhat, tehát nem kell havonta gyógyszerfelírás miatt felkeresni a háziorvosi vagy szakorvosi rendelőt.

A gyógyszer kiválasztása

A beteget tájékoztatni kell a különféle árú és egymással egyenértékű készítményekről, hogy az orvossal egyeztetve eldönthessék, melyiket tudja megvásárolni. A különböző receptnyomtató programok a lehetőségek tárházát kínálják a gyógyszerfelírás egyszerűsítéséhez, felgyorsítják a gyógyszerfelírás folyamatát. Tartalmazzák például a betegekhez kapcsolódó állandó gyógyszereket, továbbá az előzőleg már felírt, helyettesítő gyógyszereket, segítenek a költséghatékony gyógyszerfelírás tekintetében illetőleg hatóanyag szakértői adatbázissal is rendelkeznek.

Az OGYI (Országos Gyógyszerészeti Intézet) hivatalos kiadványában, valamint honlapján közzéteszi a gyógyszeranyagok teljes körét legalább évente egy alkalommal, valamint a gyógyszeranyagok listájának változását naptári negyedévente.

A gyógyszer rendelése

Fontos tudni!

Krónikus betegség vagy állapot kezelése során az orvos 30 napot meghaladó mennyiségű gyógyszert - legfeljebb háromhavi időtartamra, vényenként egyhavi mennyiségben - is rendelhet.

Gyógyszer rendelésére jogosult minden orvos és fogorvos, aki az orvosi diplomához kötött tevékenység folytatására jogosult, és bélyegzővel rendelkezik, ami a külön jogszabályban meghatározott gyógyszerrendelésre jogosít.

Az orvos a gyógyszert papír alapú vényen, felírási igazoláson vagy eRecept formájában online rendeli, írja fel a beteg részére. Egy vényen csak egyféle gyógyszer rendelhető. Az orvosnak a vényen a hatályos Gyógyszerkönyvben, az OGYI határozataiban, hivatalos közleményeiben, valamint a vonatkozó jogszabályokban feltüntetett gyógyszerneveket, illetve rövidítéseket kell alkalmaznia. Gyógyszert az orvos vagylagosan is rendelhet. ERecept az EESZT (ún. Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) egyik modulja, amelynek szolgáltatásai révén lehetővé válik a vényrendelés és a kiváltás valamennyi funkciója. Amennyiben az orvos elektronikus vényt (eReceptet) ír, a beteg adatai bekerülnek a „felhőbe” – az EESZT-be –, és nem készül róla nyomtatott felírási igazolás.

Ha az orvos erős hatású, belsőleges használatra szánt gyógyszert olyan adagolásban rendel, amely a megállapított legnagyobb egyszeri vagy napi adagot meghaladja, a túllépést felkiáltójellel jelölnie és aláírásával, valamint bélyegzőjével külön igazolnia kell. Az orvosnak a rendelt gyógyszer mennyiségét úgy kell meghatároznia, hogy a beteg szakszerű gyógykezeléséhez szükséges legközelebbi orvosi vizsgálatig elegendő legyen. A vényen rendelt gyógyszer a rendeléstől számított 90 napig adható ki.

(szerző: Simon Béla, lektorálta: Dr. Barcsai Tímea)

Cikkajánló

Szájüregi rák
Szájüregi rák

Mely ételek növelik és mik csökkentik kockázatát?

A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Bujdosó Balázs

Bujdosó Balázs

Igazságügyi pszichológus, igazságügyi gyógypedagógus