A csontritkulás diagnosztizálása és a további teendők
A csontritkulás diagnosztizálásának legmegbízhatóbb eszköze a csontsűrűségmérés. Mikor indokolt elvégezni a vizsgálatot, és mi a teendő, ha csontritkulást diagnosztizálnak Önnél?
Mikor indokolt a csontritkulás kivizsgálása?
Az alábbiak indokolják a csontsűrűségmérés elvégzését:
- Ártalmatlan balesetekből adódó csonttörés, krónikus csontfájdalom, a testsúly gyors, illetve hirtelen csökkenése, a csontszerkezet változása a röntgenképen.
- Nőknél változókor után, az ösztrogén- vagy a tesztoszteronhiány miatt (hypogonadizmus, egyéb hypogonadzmussal járó esetekben
- Pajzsmirigy- vagy mellékpajzsmirigy-betegségekben
- Ha a családban előfordult csontritkulás
- Kortizon-készítmények hosszabb időn át tartó szedése miatt
- Vese-, gyomor-, bél-, máj és daganatos betegségekben
- Cukorbetegség
- Mozgáshiányos állapot, mely baleset, vagy reumás alapbetegség okozta, hosszabb ideig tartó ágynyugalom miatt következik be.
- D-vitamin- vagy kalciumhiány
- Olyan csontbetegségek, mint például az osteogenesis imperfecta vagy más kollagenózis
- Gyerekeknél angolkór (rachitis)
- Hiányos táplálkozás vagy táplálkozási zavarok (pl. anorexia).
Csontritkulás teszt |
A teszt kitöltésével megtudhatja, hogy mennyire nagy a kockázata a csontritkulásnak az Ön esetében. Csontritkulás teszt |
Mi a teendő, ha csontritkulást diagnosztizálnak, és nagy a csonttörés kockázata?
Az első és legfontosabb teendő, hogy szakorvos kiderítse, mi a csontritkulás oka. Az oszteoporózis egy komoly és világszerte elterjedt betegség. A csontbetegségek ezen formáját gyakran gyógyíthatatlan állapotként könyvelik el. Ez azonban nem igaz. Vannak nagyon hatékony gyógyszerek, amelyek a csontritkulás okától és mértékétől függően alkalmazhatók (például biszfoszfonát vagy ösztrogén hatóanyagú szerek stb.).
Emellett a csontokat mozgásterápiával is lehet erősíteni, valamint fontos a kalciumban gazdag, egészséges táplálkozás és az ismert rizikófaktorok (dohányzás, alkoholfogyasztás, gyorsételek, foszfátban gazdag táplálkozás, mozgásszegénység) kerülése. Ha másodlagos oszteoporózisa van, vagyis ha a csontritkulás egy másik alapbetegség szövődménye, akkor azt kell kezelni, így például a cukorbetegséget, a vesebetegséget, a mellékpajzsmirigy-betegséget.
A csontritkulás megelőzése |
Az egészséges csontozat megtartásához három dologra van szükség: rendszeres testmozgásra, megfelelő mennyiségű kalciumra és megfelelő mennyiségű D vitaminra, amely a kalcium felszívódásához nélkülözhetetlen.
|
(WEBBeteg – B. M.; Forrás: Nuklearmedizin, Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos)