CT-kolonoszkópia - A vizsgálat menete, a módszer jellemzői

Dr. Lesznyák Judit
szerző: Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A vastagbél daganatos elváltozásai a vezető halálokok közé tartoznak. Felismerésére az egyik leghatékonyabbnak tekinthető módszer az úgynevezett CT-kolonoszkópia, melynek során minimális invazivitással, CT-készülék segítségével már az 5 mm-es elváltozások is felismerhetők.

A vastagbél vizsgálatának jelentősége

A vastagbél és végbél tumoros elváltozásai korai stádiumban még semmilyen panaszt nem okoznak. Azokban az esetekben ugyanis, amikor a vastagbélrák és a végbélrák már a tünetekkel járó nagyságot eléri, rendszerint annyira kiterjedt folyamattal állunk szemben, amely jelentősen rontja az ötéves túlélési esélyeket – a legkorszerűbb kezelések ellenére is.

Sajnos a tumor kezdeti tünetei sem jellegzetesek: a bizonytalan jellegű hasi fájdalmak, a széklet változásai, esetleg vérszékelés, az émelygés vagy a haspuffadás mind-mind olyan tünetek, amelyeket az ember könnyen másra fog, és csak végső esetben fordul vele orvoshoz, késleltetve ezáltal is a célzott terápiát, rontva a túlélési esélyeket.

Ezen daganattípusok ugyanakkor egy időben elvégzett szűrővizsgálat segítségével korai stádiumban, sőt akár megelőző állapotukban, még a rosszindulatú elváltozás kialakulása előtt felismerhetők. A vastagbél vizsgálatára és az esetleges elváltozások felismerésére számos szűrési módszer létezik, az egyik ezek közül a CT-kolonoszkópia.

A CT-kolonoszkópia és előnyei, korlátai

A vastagbél szűrésére az egyik legkorszerűbb módszernek tekinthető a CT-kolonoszkópia, vagy más elnevezéssel virtuális kolonoszkópia. A hagyományos vastagbéltükrözéssel, a kolonoszkópiával szemben nem endoszkópos, hanem egy képalkotó diagnosztikai eljárás. Lényege, hogy egy CT (számítógépes tomográf) eszköz segítségével ábrázolja a beleket.

Előnyei

  • Minimálinvazív módszer, a CT-kolonoszkópia kevesebb kellemetlenséggel jár, mint a hagyományos tükrözés. Sokan sajnos azért nem vesznek részt vastagbélszűrésen, mert félnek a kolonoszkópia során felvezetett eszköztől. A vizsgálat mindig éber állapotban, bódítás vagy altatás nélkül történik. Szövődményként nem jelentkezik vérzés.
  • A CT-készülék segítségével akár már az 5 mm-es elváltozások is felismerhetők, a rosszindulatú és megelőző állapotok egyaránt, ezzel érzékenyebb, mint néhány egyéb szűrési módszer, pl. a széklettesztek. Alkalmas a megvastagodott bélfal kimutatásával a gyulladásos bélbetegségek vizsgálatára is.
  • A bélfal állapotán túl a teljes hasüreget átvizsgálja, más hasi szervek szűrésére is alkalmas.

Hátrányai/korlátai

  • A CT-kolonoszkópia röntgensugarakkal dolgozik, így sugárterheléssel jár a páciens számára. Gyakori ismétlése nem javasolt, bizonyos esetekben ellenjavallt.
  • A 0,5 cm-nél kisebb polipokat és daganatokat, illetve a bélfal egyéb állapotait nem képes érzékelni, míg a hagyományos kolonoszkópia esetén a vizsgáló orvos ezeket is felismeri.
  • Szűrési céllal megfelelő módszer, de a vizsgálat nem diagnosztikus, nem alkalmas szövettani minta vételére. Amennyiben a CT-kolonoszkópia során gyanús elváltozásokat fedeznek fel, szükség lehet a hagyományos vastagbéltükrözés elvégzésére is. Korlátozott az érzékenysége a vastagbélgyulladás felismerésében is, a finomabb eltéréseket nem mutatja ki a bélfalon.
  • Képalkotó módszerként nem alkalmas terápiás beavatkozásokra. Vastagbéltükrözés során lehetőség van a polipok eltávolítására is, míg CT-kolonoszkópiával felismert polipok esetén szükséges az endoszkópos módszerrel elvégzett polipeltávolítás.

Hogyan történik a vizsgálat?

A CT-kolonoszkópiához előkészítésként a vastagbéltükrözéshez hasonló béltisztítás szükséges. A vizsgálat előtti napokban rostszegény, pépes állagú ételeket szabad fogyasztani (tejtermékek, tészta, burgonya), a vizsgálat előtti napon már csak folyadékot szabad fogyasztani (rostmentes gyümölcslé, szűrt leves, tej), a vizsgálat előtti délután be kell venni a béltisztító folyadékot, a vizsgálatra pedig reggel éhgyomorral kell érkezni.

Ezt követően a bélfalakra ható izomlazító injekciót adnak be, majd a végbélen át a vastagbél levegővel (szén-dioxiddal) való feltöltése következik. Ez a páciens számára jól tolerálható, kevés kellemetlenséggel jár, mellékhatásokat nem okoz.

A vizsgálat előkészítése részeként, a megelőző napokon szájon át is adnak kontrasztanyagot, amit a beteg táplálékához kell keverni. A szájon át adott kontrasztanyag alkalmazásával a CT felvételeken biztosan elkülöníthetőek a bélfal kinövései az esetleges székletmaradványoktól. A vizsgálat során általában szükséges intravénás kontrasztanyag beadása is.

Ezután történik maga a CT-vizsgálat, különböző testhelyzetekben. A felvételek készítésekor a vizsgálatot végző orvos kérheti, hogy tartsa vissza lélegzetét és ne mozogjon. A vizsgálat kb. 15-20 percet vesz igénybe, majd a páciens elhagyhatja a rendelőt és folytathatja mindennapos tevékenységeit. A belek levegővel való feltöltése miatt kialakuló puffadás fokozatosan szűnik meg.

A leletek kielemzését szakemberek végzik, a kész eredmény lelete, valamint a képanyaga néhány napon belül átvehető. Pozitivitás esetén természetesen további vizsgálatok szükségesek a gyógykezelés megkezdéséhez, negativitás esetén pedig elegendő mintegy 5 év múlva megismételni a vizsgálatot. Amennyiben a vizsgálat gyanús elváltozást mutat, a pontos diagnózis felállítása különböző további vizsgálómódszerekkel (végbélvizsgálat, vastagbéltükrözés, laborvizsgálatok) történik.

Kiknek ajánlott a CT-kolonoszkópia?

A vastagbél valamilyen szűrővizsgálata ajánlott panaszmentes, de rizikófaktorokkal rendelkező páciensek, illetve már panaszokkal bíró betegek vizsgálatára, és javasolt 50 éves kor felett legalább egy alkalommal elvégeztetni.

  • A CT-kolonoszkópia hasznos alternatíva olyan esetekben, amikor a páciens nem alkalmas a hagyományos vastagbéltükrözés elvégzésére vagy az fokozott kockázatot jelentene. Ilyen lehet az, ha anatómiai jellemzők miatt az endoszkópos eszköz elakad, a szedáció (bódítás) jelentene kockázatot, vagy a beteg vérzékenysége miatt jelent rizikót a béltükrözés szövődményeként előforduló vérzés.
  • A CT-kolonoszkópia szűrővizsgálatként megfelelő módszer számos előnnyel, de betegséggyanú esetén, amikor pontosabb diagnózisra van szükség (és nem áll fenn ellenjavallat), akkor a hagyományos vastagbéltükrözés elvégzése lehet a megfelelő eljárás. Figyelembe kell venni a módszerrel járó sugárterhelést is: kifejezetten nem ajánlott elvégzése terhesség idején, gyulladásos bélbetegség akut szakaszában.

Lásd még A vastagbél betegségeinek szűrése

Dr. Lesznyák JuditForrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Dr. Lesznyák Judit

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Laki András, radiológus
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg összeállítás
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus

Segítség