Mit mutat a hasi ultrahang?

szerző: Dr. Szabó Andrea, radiológus - Ultrahangközpont
frissítve:

Az ultrahang segítségével a belső szervek állapotáról kaphatunk képet. A hasi ultrahang fájdalommentes és gyors eszköz többek között a máj, az epehólyag-, vese- és hasnyálmirigypanaszok, nőgyógyászati problémák kivizsgálására is.

A hasi ultrahang működése

Az ultrahangkészülék magas frekvenciájú, az emberi fül számára nem érzékelhető hanghullámokat bocsát ki, melyeket a vizsgáló fej segítségével továbbíthatunk a testszövetek felé. Az innen kapott információk a jelátalakítón haladnak át, míg végül a monitoron kirajzolódik az éppen vizsgált szerv alakja.

Az általában együtt végzett hasi és kismedencei ultrahangvizsgálat során az itt található lágy szövetek, szervek mérete, alakja és állapota határozható meg. Alkalmazásával ábrázolható a hasüregben vagy kismedencében található szerv mérete, felfedezhetők az eltérések, göbök, ciszták, a szerv megnagyobbodása, vagy a gyulladásra utaló jelek. A megelőzés céljából történő ultrahangos vizsgálat az egyes szervek betegségei mellett a daganatos elváltozások korai felismerésében is fontos szerepet tölt be.

Az ultrahangvizsgálat (szonográfia) fájdalmatlan és semmilyen mellékhatással nem járó képalkotó diagnosztikai eljárás. Káros mellékhatása nincs, így annyiszor ismételhető, ahányszor szükséges. A röntgen vizsgálattal szemben ultrahangos vizsgálat esetén nem éri sugárzás a testet, ezért alkalmazható biztonságosan például várandósoknál is, a magzat fejlődésének nyomon követésére.

Milyen betegségek kivizsgálásában van szerepe a hasi ultrahangnak?

A hasi és kismedencei ultrahangvizsgálattal vizsgálható:

  • a hasüregben a máj, epehólyag és epeutak, hasnyálmirigy, vesék, húgyhólyag és a lép állapota, gyomor- és bélrendszer, erek állapota;
  • a kismedencei területen a méh, petefészkek, petevezetékek, húgyúti szervek, prosztata, nyirokcsomók, végbél.

A panaszok közül az ultrahang alkalmas az alábbi szervi elváltozások felismerésére:

  • a ciszták, tályogok vagy egyéb kóros növedékek észlelése pl. a májban vagy a hasnyálmirigyben
  • megnagyobbodások: a lép és a máj megnagyobbodása, prosztatamegnagyobbodás, vesemedence-tágulat, nyirokcsomó-megnagyobbodások
  • zsírmáj és májzsugor
  • gyulladások az epehólyagban, hasnyálmirigyben, prosztatában, petefészekben, húgyúti gyulladásra vagy vesegyulladásra utaló jelek (pl. szerv falának megvastagodása)
  • kövek: ábrázolódik a vesekő és az epekő, az esetleges húgyúti és epeúti elzáródások
  • hasüregi folyadék (hasűri folyadék, ascites)
  • nőgyógyászati problémák kivizsgálása: a méh, petefészkek, petevezetékek, pl. endometriózis vagy PCOS, meddőségi problémák
  • vizsgálhatóak a hasüreg nagyobb erei: érfejlődési rendellenességek, érszűkületek vagy értágulat (hasi aorta tágulat)
  • a jóindulatú daganatok és az esetleges rosszindulatú elváltozások, áttétek felismerésében is alkalmazható, ugyanakkor daganatgyanú esetén a diagnózishoz további vizsgálatokra, szövettani mintavételre van szükség
  • a gyomor- és bélrendszer területén jelentkező panaszok esetében a hasi ultrahang csak a gyanúját veti fel valamely szervi elváltozásnak (bélfal megvastagodása, elzáródás), és a pontos diagnózist további vizsgálatoknak (vastagbéltükrözés vagy gyomortükrözés, képalkotó eljárások) kell tisztázniuk.

A hasi ultrahang csecsemőknél is használható, segít a hasi szervek fejlődési rendellenességeinek szűrésében.

Az ultrahang felhasználása főként a diagnosztika területén terjedt el, de bizonyos esetekben, például lágyszövet sérüléseknél a panaszok kezelésében is szerepet kap.

Terhesség és ultrahangvizsgálat

Az ultrahang legismertebb területe a várandóssághoz kapcsolódó vizsgálatok elvégzése. Az ultrahangvizsgálat fontos szerepet kap a terhesség diagnózisában, a magzat fejlődésének nyomon követésében és a baba nemének megállapításában. Kevésbé ismert, hogy az ultrahang nemcsak a már létrejött terhesség nyomon követését segíti, de a fogantatás tervezésében is fontos szerepe lehet. Az ultrahangos monitorozás segít megállapítani, van-e érett petesejt, vagyis van-e esélye a teherbe esésnek.

A hasi ultrahang menete

A hasi-kismedencei ultrahangvizsgálat elvégzése előtt 6 óval ne fogyasszunk szilárd táplálékot, viszont igyunk sokat, a vizsgálatra telt hólyaggal érkezzünk.

A vizsgálat fekvő testhelyzetben történik, a szabaddá tett hasi részre kent zselészerű anyagon, a kezelőorvos által mozgatott vizsgáló fej segítségével.

Kontrasztanyagos hasi ultrahang

Bizonyos esetekben az ultrahangvizsgálatot kontrasztanyag alkalmazásával végzik el. A kontrasztanyag segítségével az egyes elváltozások a környezetüktől jobban elkülöníthetők, ugyanis a szervezetbe juttatott anyag fokozza a hangvisszaverődés mértékét, ami a képen a fényesség felerősödésével jár. Alkalmazzák a hasi szervek különböző gócos elváltozásainak, daganatainak kimutatására.

Részletesen Kontrasztanyagos hasi ultrahangvizsgálat

Az ultrahangvizsgálat eredménye gyorsan megszületik, a látottakról az orvos akár a vizsgálat közben, vagy annak elvégzése után ad szóbeli tájékoztatást, rövid időn belül pedig az írásbeli eredmény is elkészül.

Továbbiak Ultrahangvizsgálat általában | Pajzsmirigy ultrahang | Hüvelyi ultrahang | Doppler-érultrahang | Szívultrahang

Szerző: Dr. Szabó Andrea, radiológus - Ultrahangközpont

Cikkajánló

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása
Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása

Ügyeleti rend.

WEBBeteg - Dr. Laki András, radiológus
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
Ultrahangközpont - Dr. Gergely Mária, radiológus
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos

Segítség