Szoptathat-e a kismama, ha kontrasztanyagot juttatnak a szervezetébe?
PSS betegségem van, ezért az immunológusom állapotellenőrzés miatt tüdő HRCT-vizsgálatot írt elő, melyet infúziós kontrasztanyag beadásával fognak majd elvégezni. Kislányomat még esténként szoptatom. Azt a tájékoztatást kaptam, hogy a kontrasztanyag beadását követően 1 napig nem szoptathatok.
Kérdésem az lenne, hogy valahogyan tudok azon segíteni, hogy a szervezetem hamarabb lebontsa, kiürítse a méreganyagot? Biztos, hogy elegendő az egy napnyi szoptatás kihagyása, vagy legyen inkább másfél nap? Esetleg előfejjem az anyatejet, hogy biztosan ne legyen benne méreganyag? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Dr. Laki András, radiológus válasza
A CT-vizsgálatok során adott intravénás kontrasztanyagnak csak töredéke juthat be az anyatejbe, és ennek hasonlóan kis része szívódhat fel a kisgyermek bélrendszeréből, emiatt a legújabb gyógyszerismertetők és szakmai állásfoglalások nem tartanak valószínűnek semmilyen károsodást, és nem is tiltják a szoptatás felfüggesztését.
Más iratokban, javaslatokban valóban a szoptatás 24 órára való felfüggesztése szerepel, aminek a betartása persze nem árthat, különösen, ha előre is le tud fejni tejet. Nyilvánvaló, hogy minden lehetséges károsodástól meg szeretnénk kímélni a gyermekeinket, de hozzátartozik az igazsághoz, hogy ezek a kontrasztanyagok szükséges esetben kisgyermekek, csecsemők vizsgálataiban is alkalmazhatók a megfelelő adagolásban és körülmények között.
Az intravénás kontrasztanyag normális veseműködés esetén (amit a vizsgálat előtt amúgy is ellenőrizni kell) 24 óra alatt gyakorlatilag 100 %-ban kiválasztódik, és távozik a vizelettel. A vizsgálat utáni bőséges folyadékfogyasztással segíthető a gyorsabb kiürülés.
Nem tartozik szorosan a kérdéséhez, de ha már említi a HRCT-vizsgálatot, megemlítem, hogy maga a HRCT a tüdőállomány nagy felbontású, vékony szeletes CT képalkotását jelenti, és nem tartalmazza magát a kontrasztanyag adását. Lehetséges, hogy az Ön betegsége miatt (leginkább a mellkasi nyirokcsomók, egyéb lágyrészek pontosabb megítélése érdekében) van szükség a kontrasztanyagos sorozatra is, és a HRCT a vizsgálatnak csak az egyik része. Ennek részleteit a kezelőorvosával vagy a vizsgálatot végzőkkel beszélheti meg.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Laki András, radiológus