Hörgőtágító gyógyszerek

Dr. Hangonyi Csilla
szerző: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus - WEBBeteg
megjelent:

A légzőszervi betegségek sokszor járnak hörgőszűkülettel, ami nehézlégzést okoz. Ezen kórképek kezelésében alapvető szerepük van a hörgőtágítóknak.

A hörgőtágító gyógyszereket hatásmechanizmusuk, alkalmazásuk módja és hatástartamuk szerint csoportosíthatjuk.

Másképpen kezeljük a heveny légúti betegségeket és a krónikus kórképeket (asztma, COPD). Akut esetben elegendő néhány napos gyógyszeres kezelés, míg az asztmás, COPD-s betegek évtizedeken keresztül használják hörgőtágító szereiket. Az ő esetükben különösen fontos, hogy gyógyszerük hosszú hatású, mellékhatásmentes, biztonságosan alkalmazható legyen.

Az alkalmazott hörgőtágítók között van tabletta, injekció, belégzőszer (aerosol, porbelégző) és inhalációs oldat.

Xantin származékok (theophyllin, aminophyllin)

Régóta ismert és gyakran használt készítmények, tabletta és vénás injekció formájában adjuk (az injekciót főleg sürgősségi vagy kórházi kezeléskor).

Tágítja a hörgőket, fokozza a légzőizmok erejét, serkenti az agyi légzőközpontot, segíti a légúti nyák kiürülését, mérsékelt gyulladáscsökkentő és enyhe vízhajtó hatású.

Adagját egyénileg kell beállítani, mert a nemkívánt mellékhatások a dózis növelésével egyre gyakoribbak. Ezek a fejfájás, szapora szívműködés, szívritmuszavar, remegés, nyugtalanság, alvászavar, görcsök, hányinger. Hatásukat a kávé, tea fokozza, a dohányzás csökkenti. Ugyancsak kölcsönhatás léphet fel bizonyos antibiotikumok, fogamzásgátlók, vérnyomáscsökkentők, depresszió ellenes szerek és egyéb hörgőtágítók egyidejű használatakor.

A fentiek miatt asztma és COPD esetében hosszú távú alkalmazásuk egyre inkább háttérbe szorul, különösen az egyre több korszerű hörgőtágító megjelenésével.

Nézzük a belégzőszereket!

Előnyük, hogy ott hatnak, ahol kell, ahol a probléma van, a légutakban. Ezért lényegesen kevesebb hatóanyag elegendő a hatás eléréséhez, kisebb arányban szívódnak fel a szervezetben, így mellékhatásaik is ritkábbak, akár nagyobb adagok alkalmazásakor is.

Az aerosolok (spray-k) és porbelégzők finom részecskéi a legkisebb hörgőkbe is bejutnak. A belégzéshez szükséges eszközök megfelelő használatát el kell sajátítani, de alkalmazásuk egyszerű, a szakrendelőkben dolgozó orvosok és asszisztensek segítenek ebben.

Kétféle hatásmechanizmusú hörgőtágítót ismerünk, a közvetlenül a hörgők simaizmára ható úgynevezett béta-receptor-stimuláló szereket, és az antikolinerg szereket. A kétféle hatóanyag kombinációja is rendelkezésünkre áll, ami biztosítja a még hatékonyabb hörgőtágítást.

Gyors kezdetű, rövid hatású gyógyszerek

Néhány percen belül hatnak, de csak 4-6 órán keresztül. Naponta többször használhatók, de az orvos által előírt adagot nem szabad átlépni a mellékhatások (heves szívdobogás, kézremegés, fejfájás) elkerülése érdekében. Ezeket a gyógyszereket általában szükség eseti, illetve rohamoldó szereknek ajánljuk a rendszeresen alkalmazott belégzőszerek mellé. Leggyakoribb a salbutamol és a fenoterol tartalmú belégzőszer. Ez utóbbi antikolinerg szerrel való kombinációban van forgalomban. Ez a kombinált készítmény oldat formájában is kapható, amit speciális gyógyszerporlasztó gép segítségével inhaláló kezelésként alkalmazunk.

Hosszú hatású béta-receptor stimuláló szerek
(formoterol, salmeterol, vilanterol, indakaterol, olodaterol)

Asztma és COPD kezelésében állandó kezelésként ajánlott hörgőtágítók. Korszerűek, általában 12 órás hatásúak, de 24 órás hatástartamú szerek is elérhetőek már. Hosszú éveken keresztül hozzászokás nélkül használhatók. Mellékhatásai ritkák, de természetesen előfordulhatnak. Ezek a heves szívdobogás, szívritmuszavar, vérnyomás-emelkedés, fejfájás, szédülés, kézremegés, izomgörcs, vércukor-emelkedés. Ezek miatt fokozott óvatossággal adható súlyos szívelégtelenség, szívritmuszavar, szteroid, theofillinek, vízhajtó szedése esetén.

Hosszú hatású antikolinerg szerek
(tiotropium, glycopyrronium, aklidinium, umeclidinium)

COPD kezelésének alapvető gyógyszerei. Önmagukban és az előző gyógyszercsoporttal történő kombinációban is léteznek. Az aklidinium kivételével - amit naponta kétszer adunk - 24 órás hatásúak, napi egyszeri adagolásuk elegendő. Hörgőtágító hatásuk mellett, csökkentik a légúti nyák képződését. A szívműködésre kevésbé hatnak, ezért biztonságosan adhatók szívbetegeknek is. Zöld hályog és prosztatamegnagyobbodás esetén nem javasolt a használatuk. Kevés mellékhatás tapasztalható ezektől a gyógyszerektől, főleg szájszárazságot okozhatnak, ami általában nem indokolja a kezelés megszakítását.

Krónikus obstruktív (hörgőszűkülettel járó) tüdőbetegségek esetén sokféle, hatékony, hosszú távon biztonságosan alkalmazható hörgőtágítóból tudjuk kiválasztani minden beteg számára a legmegfelelőbbet. Rendszeres használatuk teljes tünetmentességet, jobb életminőséget biztosít.

Ez is érdekelheti

Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Hangonyi Csilla, tüdőgyógyász, allergológus

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus