Mikor forduljunk orvoshoz köhögésünkkel?

szerző: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A köhögés a légúti védelem része, ami jelzi, hogy a légutakba valami olyan anyag, váladék, idegentest került, amelyet a köhögés megpróbál onnan eltávolítani. Akkor kóros, ha elhúzódik, más súlyos tünetekkel társul, kínzó vagy fárasztó. Ilyenkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Amikor azonnal orvoshoz kell fordulni a köhögéssel

Ha a köhögés hirtelen jelentkezik és szinte szűnni nem akar, azonnal orvoshoz kell fordulni. Az intenzív, folyamatos köhögés esetén olyan okok állhatnak a háttérben, melyeknél fennál a légutak elzáródásának veszélye. Ez lehet pl. idegen test, félrenyelés miatt kialakuló légúti elzáródás, vagy anafilaxiás reakció.

Ismert méh- vagy darázscsípés allergia, illetve allergiát okozó vegyi anyag belégzése esetén fennáll az életveszélyes allergiás reakció esélye, így mielőbb cselekedni kell.

Sürgősségi helyzet, ha a köhögéshez súlyos mellkasi fájdalom, vagy nehézlégzés, légszomj társul, ezek életveszélyes tüdő és szív eredetű kórképek tünetei lehetnek.

Amikor keresse fel a háziorvost, gyermekorvost

Érdemes felkeresni az orvost kevésbé ijesztő akut köhögés esetén is, amennyiben a köhögés kínzó, nem engedi pihenni és aludni a beteget. Ilyen esetben ne kísérletezzünk tovább a házi gyógymódokkal.

Amennyiben a köhögéssel sűrű, zöldessárgás színű köpet is távozik, esetleg véres, szintén indokolt az orvosi vizsgálat és kezelés. Természetesen minden egyéb súlyos kísérőtünet (láz, szédülés, nyelési nehézség, zihálás) esetén orvoshoz kell fordulni.

Érdekesség
Nem ritka jelenség, hogy egyes emberek fültisztítás közben köhögnek. Ez az Arnold-reflex, amit a fül beidegzésének jellegzetessége okoz.

Az elhúzódó köhögés lehetséges okai, melyeket ki kell vizsgálni

Komoly betegség állhat a háttérben, ha a köhögés 6 hétnél tovább tart. Ez már valamilyen olyan megbetegedésnek a jele, aminek keresni kell az okát. Bakteriális eredetű vagy vírusfertőzés okozta gyulladás, kezeletlen allergiás gyulladás is okozhat krónikus köhögést, ám az esetek többségében nem ezek okozzák a panaszt.

  1. Dohányosok köhögése - A reggeli felkelést követően történő „légúti tisztogatás” a dohányosok jellemzője. Nagyon sokan azt hiszik, hogy ez természetes, pedig nem. Vizsgálni kell, hogy a dohányzás miatt nem alakultak ki olyan légzőszervi eltérések, melyek sokkal gyakoribbak a dohányosoknál, mint a nem dohányzóknál; ilyen a COPD (tüdőtágulat, krónikus hörghurut), vagy a tüdőrák. Ha dohányos egyéneknél a köhögés jellege megváltozik, erősödik, gyakoribb, megváltozik a köhögés tónusa, vagy tartós rekedtség jelentkezik, akkor is orvoshoz kell fordulni.
  2. Gyógyszermellékhatás - Az ACE-gátló családhoz tartozó vérnyomáscsökkentők (captopril stb.) a betegek 10 százalékában okoznak „ismeretlen eredetű” köhögést. Gyakran a betegek számtalan sikertelen antibiotikumkúrát követően, esetleg egy légúti gombásodással kerülnek pulmonológiai szakrendelésekre. A megoldás a gyógyszerek más vérnyomáscsökkentőre való cseréje.

  3. Idült arcüreggyulladás - Megfázásokat követően olyakor idültté válhat az orrmelléküreg-gyulladás, ahol a váladék lecsorog a hátsó garatba és köhögést okoz. Ez éjszaka történik főleg, majd reggel köhögést és váladékürítést okozhat. A megoldás arcüreg CT, fül-orr-gégész vizsgálat és megfelelő kezelés.

  4. Légcsődaganatok - A légcsőben kezdődő tumorok, polipok, melyek a röntgenen nem láthatók, csak bronchoszkópos, hörgőtükrözéses vizsgálattal lehet kideríteni jelenlétüket.

  5. Refluxbetegség - A gyomorból sav áramlik vissza a nyelőcsőbe és onnan a légutakat izgatva köhögés okoz. Ennek a kiderítése egyszerű, csak gasztroenterológushoz kell irányítani a beteget. A refluxos köhögés jellemzője, hogy antibiotikumra nem szűnik, mozgásra, testhelyzet változáskor, lefekvéskor okoz panaszokat. Sok beteg kap fölöslegesen antibiotikumot addig, míg egy megfelelő gyomorsavcsökkentő kezeléssel panaszai megszűnhetnek.

  6. Allergia - Az allergiás légúti betegségek, mint asztma, szénanátha addig, míg nincsenek felderítve és kezelve, köhögést okozhatnak. A köhögést okozó allergének azonosítása (pl. háziporatka, penész, vegyi anyagok, állatszőr, pollen) vizsgálat nélkül nehéz.

A köhögés téma cikkei

WEBBeteg.hu logó

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Brugós László, tüdőgyógyász szakorvos

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos és Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, biológus szakfordító
Budai Allergiaközpont - Dr. Potecz Györgyi, tüdőgyógyász, allergológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Dózsa Izabella, tüdőgyógyász, allergológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus