Nem mindegy, milyen gyógyszert alkalmazunk a köhögésre

szerző: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész - WEBBeteg
megjelent:

Mielőtt gyógyszert alkalmaznánk a köhögés kezelésére, esetleg az orvosunk által ajánlott készítmény mellett más vény nélkül kapható szert is szednénk, fontos tudni, hogy milyen köhögéssel állunk szemben. A rosszul megválasztott gyógyszer ronthat is a panaszokon és késleltetheti a gyógyulást.

Száraz vagy hurutos a köhögés?

A köhögésnek két alapvető típusa különböztethető meg, a száraz és a hurutos (produktív) köhögés. Száraz köhögés esetében semmilyen váladékot nem köhög fel a beteg, annál kínzóbb a köhögési roham, ami rendkívül fárasztó és az éjszakai pihenést is zavarja. Ez a panasz előfordulhat mind a vírusos fertőzéses betegség kezdetén, mind annak lecsengő szakaszában.

Alapesetben száraz köhögés esetén köhögéscsillapító készítményt kell alkalmazni a köhögési rohamok csökkentése érdekében, míg letapadt váladék esetén hurutoldó készítmények alkalmazása indokolt.

Mivel jár, ha nem megfelelő gyógyszert alkalmazunk?

Száraz köhögés esetén a köptető, hurutoldó hatású gyógyszerek használata felesleges, sőt gyakran csak fokozza a köhögési ingert.

Ha a betegség ugyan száraz köhögéssel kezdődik, de azt érzékeli, hogy a letapadt váladékot nem tudja felköhögni, le kell állni a köhögéscsillapítóval, és hurutoldó készítményt kell alkalmazni. A hurutoldók segítik elfolyósítani a váladékot, és könnyebbé teszik annak felköhögését.

Hurutoldóval, köptetővel tilos egyszerre szedni a köhögéscsillapítókat. A hurutoldók a váladék oldásával tovább fokoznák a természetes köhögési ingert, amit azonban a köhögéscsillapító blokkol. A köhögési reflex gátlása következtében a hörgőkben nyákpangás alakulhat ki, amely bakteriálisan is felülfertőződhet!

Amennyiben a hurutos köhögés zavarja a nyugodt éjszakai pihenés, akkor az alkalmazott készítményeket eltérő időben beszedhetjük, az alábbi módon:

  • Napközben a hurutoldó gyógyszert vegyük be, az utolsó adagot legkésőbb délután 5 óra körül, hogy éjszaka ne erősödjön a köhögés a hurutoldás miatt.
  • A köhögéscsillapítót csak éjszakára, lefekvés előtt fél órával lehet bevenni, így megkönnyíthető az éjszakai alvás.

Mivel nem csak gyógyszerek, hanem gyógynövények is rendelkeznek ilyen hatással, nem árt tájékozódni a gyógyteák, étrend-kiegészítők használata előtt sem, hogy köhögéscsillapító vagy hurutoldó hatással rendelkeznek.

Lehetőségek a köhögés kezelésére

Száraz köhögés esetén

  • A prenoxdiazin-hidroklorid tartalmú tabletta helyi érzéstelenítő, hörgőtágító hatásával, és kis mértékben hatva a légzőközpontra csillapítja a köhögést 3-4 órán keresztül.
  • A dextrometorfán hatóanyag tartalmú gyógyszer készítmény. Emeli a köhögési központ ingerküszöbét, terápiás adagok alkalmazása mellett nem gátolja a légzőközpontot.
  • Mivel a köhögést fertőzés esetén a kiszáradt nyálkahártya túlzott ingerlékenysége váltja ki, az azt nedvesen tartó, nyálkatartalmával bevonó izlandi zuzmó tabletták szopogatása is csökkenti a köhögési rohamokat és regenerálja az irritált területet.
  • A levegő párásítása, inhalálás, több folyadék, akár köhögéscsillapító teaként való fogyasztása.

Részletesen A köhögéscsillapító gyógyszerek és alkalmazásuk | A száraz köhögés gyógynövényei

Hurutos köhögés esetén

  • A recept nélkül vásárolható hurutoldó készítmények skálája széles: brómhexin, ambroxol, acetylcystein, carbocystein, erdosztein. Hatásmódjuk mindegyiknek egy kicsit más, gyakori tapasztalat, hogy a betegek egy részénél az egyik fejti ki a megfelelő hatást és gyorsítja a betegség gyógyulását.
  • Fontos a folyadékfogyasztás növelése, akár hurutoldó tea (pl. kakukkfű, hársfa) fogyasztásával. Ha a hurut könnyen felköhöghető, elegendő a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, másra nincs szükség.
  • A váladékot lehetőleg ne nyeljük le.

Tovább A hurutoldó gyógyszerek és alkalmazásuk | Hurutoldó gyógynövények

Elhúzódó száraz köhögést a légúti fertőzésen kívül okozhatja reflux, asztma, valamint az orrváladék garat irányába való csorgása. Egyes vérnyomáscsökkentők (ACE-gátlók) is okozhatnak mellékhatásként száraz köhögést, de súlyosabb betegségek, mint a szívelégtelenség vagy a tüdődaganat is ezzel a tünettel jár. Ha a köhögés pár hét alatt nem javul, inkább rosszabbodik, vagy újabb tünetek jelentkeznek, mint nehézlégzés hátfájdalom, láz, minél hamarabb forduljunk orvoshoz. Csecsemők és kisgyermekek mindig csak orvosi ellenőrzés mellett szedhetnek köhögésükre gyógyszert!

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Cikkajánló

A köhögés lehetséges okai

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos és Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Köhögés
A köhögés célja a légutak megtisztítása a váladéktól, irritáló anyagoktól, mikrobáktól, idegentestektől. A tünet mögött nem kizárólag légzőszervi betegségek húzódhatnak meg, az okok felderítése időnként pedig komplikált lehet.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos és Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus