Nem mindegy, milyen gyógyszert alkalmazunk a köhögésre
Mielőtt gyógyszert alkalmaznánk a köhögés kezelésére, esetleg az orvosunk által ajánlott készítmény mellett más vény nélkül kapható szert is szednénk, fontos tudni, hogy milyen köhögéssel állunk szemben. A rosszul megválasztott gyógyszer ronthat is a panaszokon és késleltetheti a gyógyulást.
Száraz vagy hurutos a köhögés?
A köhögésnek két alapvető típusa különböztethető meg, a száraz és a hurutos (produktív) köhögés. Száraz köhögés esetében semmilyen váladékot nem köhög fel a beteg, annál kínzóbb a köhögési roham, ami rendkívül fárasztó és az éjszakai pihenést is zavarja. Ez a panasz előfordulhat mind a vírusos fertőzéses betegség kezdetén, mind annak lecsengő szakaszában.
Alapesetben száraz köhögés esetén köhögéscsillapító készítményt kell alkalmazni a köhögési rohamok csökkentése érdekében, míg letapadt váladék esetén hurutoldó készítmények alkalmazása indokolt.
Mivel jár, ha nem megfelelő gyógyszert alkalmazunk?
Száraz köhögés esetén a köptető, hurutoldó hatású gyógyszerek használata felesleges, sőt gyakran csak fokozza a köhögési ingert.
Ha a betegség ugyan száraz köhögéssel kezdődik, de azt érzékeli, hogy a letapadt váladékot nem tudja felköhögni, le kell állni a köhögéscsillapítóval, és hurutoldó készítményt kell alkalmazni. A hurutoldók segítik elfolyósítani a váladékot, és könnyebbé teszik annak felköhögését.
Hurutoldóval, köptetővel tilos egyszerre szedni a köhögéscsillapítókat. A hurutoldók a váladék oldásával tovább fokoznák a természetes köhögési ingert, amit azonban a köhögéscsillapító blokkol. A köhögési reflex gátlása következtében a hörgőkben nyákpangás alakulhat ki, amely bakteriálisan is felülfertőződhet!
Amennyiben a hurutos köhögés zavarja a nyugodt éjszakai pihenés, akkor az alkalmazott készítményeket eltérő időben beszedhetjük, az alábbi módon:
- Napközben a hurutoldó gyógyszert vegyük be, az utolsó adagot legkésőbb délután 5 óra körül, hogy éjszaka ne erősödjön a köhögés a hurutoldás miatt.
- A köhögéscsillapítót csak éjszakára, lefekvés előtt fél órával lehet bevenni, így megkönnyíthető az éjszakai alvás.
Mivel nem csak gyógyszerek, hanem gyógynövények is rendelkeznek ilyen hatással, nem árt tájékozódni a gyógyteák, étrend-kiegészítők használata előtt sem, hogy köhögéscsillapító vagy hurutoldó hatással rendelkeznek.
Lehetőségek a köhögés kezelésére
Száraz köhögés esetén
- A prenoxdiazin-hidroklorid tartalmú tabletta helyi érzéstelenítő, hörgőtágító hatásával, és kis mértékben hatva a légzőközpontra csillapítja a köhögést 3-4 órán keresztül.
- A dextrometorfán hatóanyag tartalmú gyógyszer készítmény. Emeli a köhögési központ ingerküszöbét, terápiás adagok alkalmazása mellett nem gátolja a légzőközpontot.
- Mivel a köhögést fertőzés esetén a kiszáradt nyálkahártya túlzott ingerlékenysége váltja ki, az azt nedvesen tartó, nyálkatartalmával bevonó izlandi zuzmó tabletták szopogatása is csökkenti a köhögési rohamokat és regenerálja az irritált területet. Szirupban mind gyermekeknek (1 éves kor felett), mind felnőtteknek alkalmazható köhögéscsillapítóként.
- A levegő párásítása, inhalálás, több folyadék, akár köhögéscsillapító teaként való fogyasztása.
Részletesen A köhögéscsillapító gyógyszerek és alkalmazásuk | A száraz köhögés gyógynövényei
Hurutos köhögés esetén
- A recept nélkül vásárolható hurutoldó készítmények skálája széles: brómhexin, ambroxol, acetylcystein, carbocystein, erdosztein. Hatásmódjuk mindegyiknek egy kicsit más, gyakori tapasztalat, hogy a betegek egy részénél az egyik fejti ki a megfelelő hatást és gyorsítja a betegség gyógyulását.
- Fontos a folyadékfogyasztás növelése, akár hurutoldó tea (pl. kakukkfű, hársfa) fogyasztásával. Ha a hurut könnyen felköhöghető, elegendő a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, másra nincs szükség.
- A váladékot lehetőleg ne nyeljük le.
Tovább A hurutoldó gyógyszerek és alkalmazásuk | Hurutoldó gyógynövények
Elhúzódó száraz köhögést a légúti fertőzésen kívül okozhatja reflux, asztma, valamint az orrváladék garat irányába való csorgása. Egyes vérnyomáscsökkentők (ACE-gátlók) is okozhatnak mellékhatásként száraz köhögést, de súlyosabb betegségek, mint a szívelégtelenség vagy a tüdődaganat is ezzel a tünettel jár. Ha a köhögés pár hét alatt nem javul, inkább rosszabbodik, vagy újabb tünetek jelentkeznek, mint nehézlégzés hátfájdalom, láz, minél hamarabb forduljunk orvoshoz.
Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész