Tuberkulózis - Kik a veszélyeztetettek, hogyan terjed?

Magyar Reumatológia Haladásáért Alapítvány
megjelent:

A tuberkulózis főleg a 15 és 35 év közötti fiatal felnőtteket érinti, különösen azokat, akik gyengék, alultápláltak és rossz lakáskörülmények között élnek.

Az esetek több mint felében a tüdőt betegíti meg, de szóródhat az ízületekbe is, és krónikus artritiszt okozhat. Ha nem kezelik az ízületet, súlyosan károsodhat, vagy akár teljesen elpusztulhat. A tuberkulózis érintheti a gerincoszlop csontjait és ízületeit is. Ez fájdalmas, és a hát görbüléséhez vezethet. A gerinccsatorna és az idegek nyomása a lábak bénulását okozhatja.

Tüdőtuberkulózis (TBC)
A tüdőtuberkulózis (tbc, más néven tüdőgümőkór) fertőzéses eredetű megbetegedés, melyet a Mycobacterium hominis és Mycobacterium bovis nevű baktériumok okoznak. A tbc nemcsak a tüdőt érintheti, megbetegítheti a gyomor- bélrendszert (ha fertőzött tej fogyasztásával kerül be a szervezetbe), a húgy- és ivarszerveket, a csontokat, a bőrt. A tbc tüdőn kívüli formái napjainkban, a fejlett társadalmakban ritkák. Tüdőtuberkulózis (TBC)

A tuberkulózis gyógyítható. Hogy megelőzzük a maradandó rokkantságot, korán kell elkezdeni a kezelést. A tuberkulózis könnyen terjed át másokra, ezért a korai kezelés megvéd másokat is. Az első tünetek jelentkezésekor már jelentkezni kell orvosi vizsgálatra, ezek a tünetek a krónikus köhögés, hőemelkedés délutánonként, izzadás éjszaka, fájdalom a mellkasban és a felsö háti szakaszon, súlyvesztés és nagyfokú gyengeség. (A fekete bőrüeknél a bőr gyakran világosabbá válik, különösen az arcon).

Össze kell hasonlítani a bőrszínt a család egy másik tagjának a színével. A megfelelő antibiotikumot legalább egy évig kell szedni, még azután is, amikor a beteg már jól érzi magát. Az antituberkulotikus terápiát addig kell folytatni, amíg orvosi utasítás meg nem szünteti.

Mindenkit a családban le kell szűrni tuberkulózisra. A tuberkulózisos betegnek külön szobában kell aludni, amíg köhög. A tuberkulózis megelőzhető jobb lakáskörülményekkel, jobb táplálkozással és immunizációval. Az újszülötteket ma már születésük után immunizálják.

Miért köhöghet?
A köhögés soha nem normális állapot, annak mindig oka van, amit fel kell deríteni: ez lehet banális ok, mint a megfázás, de állhat komolyabb betegség is a háttérben. A köhögés maga nem betegség, hanem tünet: akkor keletkezik, mikor a tüdőből zárt hangrés mellett a légzőizmok erőteljes összehúzódása során nagy mennyiségű levegő nagy sebességgel áramlik ki, az így keletkezett nyomásnövekedés pedig hirtelen kinyitja a hangrést. Célja, hogy a légutakba került anyagot (köpetet vagy idegen testet) eltávolítsa.
A köhögés lehetséges okai és kezelése>>

(Magyar Reumatológia Haladásáért Alapítvány)

Cikkajánló

Tuberkulózis
A tbc-fertőzésnek nincsenek specifikus tünetei, sőt, az esetek nagy részében sokáig tünetmentes. A tüdőtuberkulózis felismerésében így kiemelkedő szerepe van a szűrővizsgálaton való rendszeres részvételnek.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus