Megfázás - Megelőzés és kezelés

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos - WEBBeteg
megjelent:

Az őszi és téli hidegek beköszöntével egyre gyakoribbak a felső légúti megbetegedések. A hűvös, párás környezet kedvez a vírusok, baktériumok szaporodásának, emellett a kevesebb szabad levegőn való tartózkodás, a csökkent zöldség- és gyümölcsfogyasztás, és így a következményes vitaminhiány is fogékonyabbá tesz a fertőzésekre.

A megfázás megelőzhető

A megfázás kórokozójaként eddig kb. 200 vírust azonosítottak, melyek a felső légutak nyálkahártyáján telepednek meg és szaporodnak. A nyálkahártyára kerülhetnek cseppfertőzéssel, illetve kontakt úton is kézfogással, öleléssel, bár ez utóbbiak a vírusok környezeti feltételekre való érzékenysége miatt ritkábbak. A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

A megfázás megelőzése érdekében fontos az immunrendszer erősítése és a vírusok terjedésének minimalizálása. Az alábbi intézkedéseknek a kombinációjával jelentősen csökkenthető a megfázás esélye:

1. Higiéniai szabályok betartása, a vírusok terjedésének minimalizálása

  • Mossunk gyakrabban kezet, hazaérkezéskor mindenképpen, ehhez használjunk szappant és folyó vizet legalább 20 másodpercig. Ha nincs lehetőség kézmosásra, használjunk alkoholos kézfertőtlenítőt (min. 60%-os alkoholtartalommal).

Ez is érdekelheti Kézfertőtlenítő szerek, szappan: miként hatnak, hogyan használjuk?

  • Kerüljük az orr, a szem és a száj érintését mosatlan kézzel, mivel ezek a vírusok bejutási kapui.
  • Rendszeresen tisztítsuk, fertőtlenítsük a gyakran érintett felületeket: kilincsek, asztalok, mobiltelefonok, távirányítók stb.
  • Ne osszunk meg személyes tárgyakat, például poharakat, törölközőket.
  • Ha valaki beteg körülöttünk, tartsunk nagyobb távolságot, vagy használjunk maszkot.
  • Kerüljük a zsúfolt helységeket, tömegközlekedési járműveket. Zsúfolt helyeken érdemes lehet maszkot viselni, különösen influenzaszezonban.
  • Használjunk zsebkendőt vagy tüsszentsünk a könyökhajlatunkba.

2. Erősítsük az immunrendszert!

Fogyasszunk antioxidánsokban gazdag ételeket (pl. nyers zöldségek, gyümölcsök). Növeljük a C-vitamin (citrusfélék, paprika) és D-vitamin (halak, tojás, tejtermékek) bevitelét. Fogyasszunk probiotikumokat, például joghurtot vagy fermentált élelmiszereket, amelyek támogatják a bélflórát. Igyunk napi 2-3 liter vizet, hogy hidratáltak maradjunk.

A rendszeres, közepes intenzitású testmozgás is erősíti az immunrendszert.

A megfelelő mennyiségű alvás is szükséges a megfelelő regenerációhoz, felnőtteknek napi 7-8 óra alvás ajánlott. Ha megtehetjük, aludjunk, amíg kedvünk tartja.

A C-vitamin és a cink bizonyítottan segít a megfázás időtartamának csökkentésében, és a megelőzésben is szerepe lehet.

Az Echinacea- és a bodzakészítmények pedig szintén támogathatják az immunrendszert, és a kezelésben is jó szolgálatot tesznek.

Bár a megfázást (amit leggyakrabban rhinovírusok okoznak) közvetlenül nem előzi meg, az influenza elleni oltás segíthet csökkenteni a téli vírusfertőzések lefolyásának súlyosságát, felkészíti a szervezetet a vírusokkal való megküzdésre.

3. Környezeti tényezők kontrollálása

Gyakran szellőztessük a helyiségeket, hogy csökkentsük a vírusok koncentrációját.

Fontos a páratartalom optimalizálása is. Használjunk párásítót a száraz levegőjű helyiségekben, mivel a száraz nyálkahártya fogékonyabb a fertőzésekre.

Az eukaliptusz, teafa vagy borsmenta antimikrobiális illóolajok, belélegzésük vagy diffúzorban történő használatuk segíthet megtisztítani a levegőt és megelőzni a légúti fertőzéseket. Párásítóval is kombinálhatjuk, ha néhány cseppet adagolunk ezekből a párásító készülékbe.

Kerüljük a füstös helyeket: A dohányfüst irritálja a légutakat, így fogékonyabbá válunk a fertőzésekre.

A réteges ruházat viselése szintén segít elkerülni a megfázást.

4. Stresszkezelés

A tartós stressz gyengítheti az immunrendszert, ezért fontos a krónikus stressz csökkentése, hasznos rendszeresen relaxálni. Próbáljuk ki a meditációt, a jógagyakorlatokat vagy a mélylégzést. Töltsünk időt a természetben, ami bizonyítottan csökkenti a stresszhormonszintet.

5. Gyógynövények használata

A friss gyömbérből készült tea gyulladáscsökkentő hatású és javítja a keringést. A gyömbér nyers fogyasztása támogatja az immunrendszert, mivel természetes antimikrobiális hatású. A zöld tea pedig gazdag antioxidánsokban, amelyek erősítik az immunitást.

6. Helyi védelem a nyálkahártyákon

Javallott az orrmosás is, használjunk fiziológiás sóoldatot és/vagy orrkancsót az orrjáratok tisztán tartására, különösen influenzaszezonban. A tengervizes orrspray-k vagy sós oldatok alkalmazása segít megelőzni a nyálkahártya kiszáradását.

7. Évszakhoz igazított rutin

Télen a kevés napfény miatt csökken a D-vitamin-szint, ezért jó hatású lehet a fényterápia vagy szedjünk D-vitamint.

A meleg levesek vagy gyógyteák segítenek fenntartani a nyálkahártya egészségét a hideg időben.

Mi a teendő, ha már megbetegedtünk?

A megfázás tüneteit évente átlagosan 2-3 alkalommal biztosan megtapasztaljuk. Orrunk dugul, vízszerű orrfolyásunk van, fejünk és ízületeink fájhatnak, hőemelkedésünk, lázunk jelentkezhet, kapar és fáj a torkunk, köhögünk.

A tünetek 3-4 nap alatt jelentősen csökkennek, és egy hét alatt maguktól, immunrendszerünk segítségével elmúlnak. Néhány nap fekvés, kímélő életvitel, sok folyadék bevitele meghozza gyümölcsét. (Ha viszont elhanyagoljuk mindezt, a betegség elhúzódhat és szövődmények is felléphetnek.)

Mit igyunk?

A megfázás során a szervezet hajlamosabb a kiszáradásra, különösen láz vagy orrfolyás esetén. Ezért nagyon fontos a folyadékpótlás. A meleg gyógyteák (pl. kamilla, gyömbér, hársfa): gyulladáscsökkentők és nyugtatják a torokfájást. A mézes-citromos víz hidratál, antibakteriális és antioxidáns hatású. A zöldségleves támogatja az immunrendszert, pótolja az elektrolitokat és segít a nyálkahártyák nedvesítésében. A gránátalmalé vagy a narancslé pedig gazdagok C-vitaminban.

Ha már megfáztunk, a tünetek enyhítése és a gyógyulás gyorsítása érdekében az alábbi otthoni kezelési módszerek ajánlottak:

  • Torokfájás esetén a legtermészetesebb a sós vizes gargalizálás: egy pohár meleg vízhez adjunk fél teáskanál sót, és gargalizáljunk napi 3-4 alkalommal. Ez csökkenti a duzzanatot és fertőtleníti a torkot.
  • Egy teáskanál méz önmagában elszopogatva vagy gyógyteával együtt szintén enyhíti a torok irritációját. Hasznos a gyömbér és kurkuma is: főzzünk gyömbérből teát, adjunk hozzá egy csipet kurkumát – gyulladáscsökkentő és fertőzésgátló hatású.
  • Gyógyszerek közül javasolt a torokfertőtlenítők használata is párhuzamosan, sokféle szer érhető el vény nélkül a patikákban: szopogató tabletta, tabletta, spray, oldat formájában, így akár a bakteriális felülfertőződés is megakadályozható.
  • Torokfájásra és a gyulladás csökkentésére megfelelőek a nemszteroid típusú gyulladáscsökkentő gyógyszerek, melyeket 3-4 napig rendszeresen alkalmazva a tünetek minimálisra csökkenthetők.
  • 38,5 Celsius fokos testhőmérséklet felett lehet a lázat csillapítani, természetes eszközökkel is (pl.: fokozott folyadékbevitel, hűtőfürdő, borogatás a csuklóra, homlokra), illetve lázcsillapító gyógyszerekkel.
  • A nyálkahártya tisztítása és hidratálása történhet
    • gőzöléssel: egy tál forró víz fölé hajolva, törülközővel a fej felett lélegezzük be a gőzt. Adjunk hozzá illóolajat (pl. eukaliptusz, menta) a légutak tisztítására.
    • vagy orröblítéssel is: ez csökkenti a duzzanatot és eltávolítja a vírusokat. A helyiség levegőjének párásítása a betegség alatt is javasolt, megelőzi az orrnyálkahártya kiszáradását, ami enyhíti az orrdugulást.
  • A köhögés enyhítésére főzzünk hagyma- vagy fokhagymaszirupot mézzel. Ezek antibakteriálisak és nyákoldók. A propolisz pedig fertőtleníti a légutakat és csökkenti a köhögést.
  • Figyeljünk oda a betegség alatt a friss zöldségek (pl. spenót, brokkoli) és gyümölcsök (pl. citrusfélék, bogyós gyümölcsök) fogyasztására. A fokhagymával és gyömbérrel készült ételek természetes vírusellenes hatásúak. A joghurt vagy fermentált élelmiszerek fogyasztása természetes probiotikumként hat, így segíti az immunrendszert.
  • Napi 500-1000 mg C-vitamin-kiegészítés segíthet a gyógyulás gyorsításában. A cinktabletta pedig csökkentheti a megfázás időtartamát, különösen az első napokban.
  • Az alvás alatt az immunrendszer regenerálódik, ezért próbáljunk meg naponta 8-10 órát aludni.
  • Közérzetjavító, ha könnyed filmeket nézünk, olvasunk vagy zenét hallgatunk, a pozitív hangulat is elősegíti a gyógyulást.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a panaszok 4-6 nap után sem javulnak, esetleg tovább rosszabbodnak (a hőemelkedés állandósul, az orrváladék, illetve a köpet gennyessé válik, fülfájás vagy arcfájdalom társul a meglévő panaszokhoz, vagy magas láz, mellkasi fájdalom, nehézlégzés jelentkezik) bakteriális felülfertőződés is állhat a háttérben, ekkor javasolt a háziorvos felkeresése, aki dönt a szükséges vizsgálatokról és további terápiáról.

Ha kisbabánál vagy gyermeknél jelentkeznek a megfázás tünetei, őket mielőbb vigyük orvoshoz, hiszen náluk az egyszerűnek tűnő nátha is komoly betegséget jelenthet!

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos

Cikkajánló

Meghűlés, megfázás, nátha - Mit is jelent?

Dr. Kónya Judit, Dr. Árki Ildikó háziorvosok
Megfázás
A nátha közönséges esetben néhány nap alatt kezelés nélkül is megszűnik, ám hajlamosító tényezők esetén súlyosabb szövődmények léphetnek fel. Ezért gyermekek, idősek és valamilyen alapbetegségben szenvedők esetében azonnal orvoshoz kell fordulni! Az egyébként egészséges felnőttek esetében pedig akkor kell orvoshoz fordulni, ha néhány napon belül nem szűnnek a tünetek.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Hangonyi Csilla

Dr. Hangonyi Csilla

Tüdőgyógyász, allergológus