Már egy kis dohányfüst is káros
Már kis mértékben, passzívan belélegezve is egészségügyi problémákat okozhat a dohányfüst – állapította meg az amerikai tiszti főorvos.
Az Egyesült Államok tiszti főorvosának jelentése - amely 1964 óta az első frissítés a témában - a dohányfüst veszélyeire hívja fel a figyelmet. A jelentés szerint, már az alkalmi cigarettázás vagy passzív dohányzás is ártalmas.
Regina Benjamin tiszti főorvos kiemelte, hogy a "cigarettafüstnek nincs biztonságos szintje". Mint a jelentésben írják, a füst belélegzése alacsony koncentrációban is gyorsan diszfunkciókhoz vezet, és az érfalak gyulladásához, ami egyebek közt a szívroham és a szélütés (stroke) hátterében áll. A jelentés aláhúzza, hogy további erőfeszítésekre van szükség az Egyesült Államokban, hogy lebeszéljék az embereket a cigarettáról, mert 2005 óta nem csökken a dohányosok száma.
Mint a jelentésben rámutatnak: a cigaretta füstje több mint 7 ezer különböző kémiai anyagot tartalmaz, melyekből több száz toxikus, és 70 fölött van a rákkeltő vegyületek száma. "A kémiai anyagok minden egyes belégzésnél gyorsan elérik a tüdődet. A véred ezután a tested minden szervéhez elszállítja a méreganyagokat" - tudatja a jelentés, amely egyúttal arra is felhívja a figyelmet, hogy a cigaretta, a nikotin és más összetevők miatt "függőségre lett tervezve".
(MTI)