Egy daganaton belül sokféle rákos sejt lehet - kutatás

MTI
megjelent:

Egy daganaton belül sokféle rákos sejt lehet, és mindegyik más kezelést igényel - derült ki brit kutatók tanulmányából. A londoni Rákkutató Intézet új eljárást dolgozott ki a daganaton belüli sejtek különbségeinek mérésére - tudósított a BBC hírszolgálata a Genome Research című szaklapban megjelent kutatásról.

Kimutatták a "rendkivüli" eltéréseket az egyes rákos sejtek között, és hangsúlyozták, hogy az új, célzott kezelések kudarcot vallhatnak, mivel nem képesek elpusztítani minden beteg szövetet.

A tumor egyetlen sejtként kezdődik, amely mutációkon megy át, majd irányíthatatlan osztódásnak indul. Ám a folyamat itt nem fejeződik be. A rákos sejtek egyre agresszívebbek lesznek, a test több részére is átterjednek, és ellenállnak a gyógyszereknek.

A bonyolult folyamat eredményeképpen "különböző" daganatok jönnek létre, melyekben eltérő módon mutálódott sejtek találhatók.

Mel Greaves, a kutatás vezetője a rákos sejtek eltéréseit kutatta öt leukémiás kisgyermek részvételével. Eredményeik azt mutatták, egy-egy kis betegnek 2-10, genetikailag különböző leukémiája volt. Greaves elmondta: a páciensek mindegyikének többszörös rákja alakult ki, ez a rendkívül összetett mutációs sokféleség segít megmagyarázni, miért ütközik olyan sok nehézségbe az előrehaladott daganat kezelése.

A tudósok a rákos sejtek változatait fával ábrázolták. Az első mutációk alkotják a fa törzsét, és mindegyik daganatsejtben közösek. Ám ezután a mutációk elágaznak. Ez azt jelenti, hogy ha a kezeléssel a fának csak egyik ágát célozzák meg, az lassíthatja a betegséget, ám meg nem állítja.

Azért a leukémiát tanulmányozták a kutatók, mert ennél kisebb a mutációs sokszínűség, mint más daganatoknál. A rák más típusai, köztük a melanóma akár mutációs elágazások százaiból is állhat.

Greaves szerint az eredményekből az következik, hogy a kezelésnek a "fa törzsére" kell irányulnia, és a jelenleg kutatott, célzott kezelések talán nem képesek feltartóztatni a rák előre haladott formáját.

A kutatók azt is hangsúlyozták, mennyire fontos korán felismerni a rákot, mielőtt még túl sokféle, nehezen kezelhető mutációja alakulna ki.
(https://www.bbc.com/news/health-24957089)

(MTI)

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség