Vérnyomáscsökkentés: Többféle gyógyszerrel hatásosabb

Medipress
megjelent:

Egy angol vizsgálat szerint, a magas vérnyomás kezelésében a gyógyszer kombináció hatékonyabb, mint egy gyógyszer alkalmazása önmagában.

A Lancetben megjkelent cikk szerint, a kombinációs kezelés jobb és gyorsabb eredményt hoz, kevesebb mellékhatással. Ez új megközelítés a hagyományos terápiával szemben, melyben a betegek először egyféle gyógyszert kapnak. Ha vérnyomásuk magas marad, ezt kiegészítik egy másik tablettával.

Ma közel 10 millió ember szenved magas vérnyomástól az Egyesült Királyságban. A Cambridge-i, a Glasgow-i és a Dundee-i Egyetem kutatói összesen 1254 hypertoniás beteget követtek nyomon 10 országban. Összehasonlították két gyógyszer, az alrisken és amlodipin hatását, ha külön-külön, illetve ha kombinációban adták a betegeknek.

A gyógyszerkombinációt szedő betegek vérnyomáscsökkenése, 25 százalékkal nagyobb volt az első 6 hónapban, átlagosan 6,5 Hgmm-rel volt kisebb a szisztolés vérnyomásuk. Ezen kívül kevésbé kellett attól tartani, hogy a betegek abbahagyják a gyógyszerszedést a mellékhatások miatt.

Morris Brown, a Cambridge-i Egyetem professzora szerint, a vizsgálat „lesöpri az idők porát a magasvérnyomás terápiájáról. A legtöbb betegnek elég egy kombinált tablettát felírni.

Ez megóvja a stroke-tól és a szívinfarktustól is. A British Heart Foundation orvosigazgatója, Jeremy Pearson professzor ezt mondta: „Ez a vizsgálat egyértelműen bebizonyította, hogy a kezelés kezdetétől való kombinációs terápia biztonságos és hatékonyabb, mint a hagyományos kezelési mód.” A vizsgálatot a két gyógyszer gyártója, a Novartis finanszírozta. A kombinációs tablettát az Amerikai Egyesült Államokban tavaly törzskönyvezte az FDA.

(Medipress)

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Alvászavar
Alvászavar

Mutatjuk, mi és hogyan segíthet. (x)

Stressz
Stressz

Milyen következményei lehetnek?

WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cikkértesítő
Értesítés a témában születő új cikkekről.