Amit rosszul tudunk a magas vérnyomásról

Dr. Bene Orsolya
szerző: Dr. Bene Orsolya, kardiológus - WEBBeteg
frissítve:

Mind a mai napig számos tévhit kering a köztudatban a magas vérnyomással kapcsolatban. Az alábbiakban ezeket a félreértéseket oszlatjuk el.

Tévhit: A magas vérnyomás nem veszélyes

Tévedés, hogy a magas vérnyomás nem veszélyes! Bár a hypertonia nem mindig jár panasszal, fájdalommal, ijesztő tünetekkel , a kezeletlen magas vérnyomás hosszú évek során alattomosan szívelégtelenséghez vezethet, fokozza az érelmeszesedés kialakulását, így a szélütés, infarktus kockázatát, károsítja a vesét. A célérték alatt tartott, megfelelően beállított vérnyomásértékekkel a stroke előfordulása 45 százalékkal, az infarktusé 21 százalékkal csökkenthető.

Ez a cikk is érdekelheti Mely panaszok jelzik először a magas vérnyomást?

Tévhit: Az életkor emelkedésével megengedhető a magasabb vérnyomás

Régi tévhit, hogy a normális szisztolés vérnyomást úgy kapjuk meg, ha az életkorunkhoz hozzáadunk 100-at. Ez azonban helytelen, a vérnyomás felső értéke a legtöbb esetben 140/90 Hgmm, vesebetegek, cukorbetegek, érbetegek esetén az érték alacsonyabb, 130/80 Hgmm, akár 125/75 Hgmm is lehet.

Tévhit: A magas vérnyomást nem lehet megelőzni

A magas vérnyomás kialakulásában valóban szerepet játszanak megváltoztathatatlan, örökletes tényezők, azonban nagy jelentőségük van az életmódbeli faktoroknak is. A mozgásszegény életmód, a kalóriadús táplálkozás, az ezek következtében kialakuló elhízás, mind kedvez a magas vérnyomás kialakulásának. Napi 30 percnyi rendszeres testmozgással, az optimális testsúly megtartásával, a dohányzás abbahagyásával, az alkoholfogyasztás mérséklésével, megfelelő diétával a magas vérnyomás kialakulásának kockázata csökkenthető.

Ez a cikk is érdekelheti A szív- és érrendszeri betegségek rizikófaktorai

WEBBeteg vérnyomásnapló

Vezesse rendszeresen vérnyomás értékeit! Töltse le táblázatunkat, ami segít ebben!

Tévhit: Fiatalkorban nem lehet magas a vérnyomás

Sajnos napjainkban a fiatalokat is egyre gyakrabban érinti a magas vérnyomás, a tendencia már serdülőkorban megfigyelhető. Fiataloknál gondolni kell a másodlagos hypertonia lehetőségére is (a magasabb értékek hátterében valamilyen egyéb betegség áll), de az egészségtelen életmód miatt, náluk is inkább az elsődleges magas vérnyomás-betegség előfordulása dominál, így már ebben az életkorban (sőt, gyermekkorban is) hangsúlyt kell fektetni a rendszeres mozgásra, a megfelelő étkezésre.

Az orvosnál magas a vérnyomásom, de ilyenkor izgulok, ezért nem foglalkozok vele - Hibás nézet!

Az orvosi vizsgálat miatti félelem, idegesség megemelheti átmenetileg a vérnyomást. A rendelőn kívüli értékek megítéléséhez kezelőorvosa vérnyomásnapló vezetését, otthoni vérnyomásmérést kérhet Öntől, illetve beutalhatja 24 órás vérnyomásmérésre (ABPM vizsgálatra). Abban az esetben, ha ezek alapján normális tartományban van a vérnyomás, nincs szükség kezelésre, de a megfigyelések alapján az úgynevezetett fehérköpeny-hypertoniás betegek esetén nagyobb valószínűséggel alakul ki később tényleges magasvérnyomás-betegség, a megelőzésre ilyenkor is nagyobb hangsúlyt kell fektetni.

Csak addig kell szednem a gyógyszert, amíg magas a vérnyomásom/panaszom van - Veszélyes gondolat!

A magas vérnyomás egy életre szóló betegség, tünetek hiányában is lassan, alattomosan károsítja az érrendszert, megnövelve az infarktus, stroke rizikóját. A gyógyszer önkényes elhagyása, szövődmények kialakulásának kedvez.

Tévhit: A gyógyszerektől csak rosszabbul leszek

A sokáig kezeletlen hypertonia esetén előfordulhat, hogy a szervezet hozzászokik a magasabb értékekhez, és a vérnyomáscsökkentés hatására kellemetlen közérzet, szédülés jelentkezik, de ez csak átmeneti állapot. Sokan megijednek a betegtájékoztatók hosszától, a lehetséges mellékhatásoktól is. A napjainkban használatos gyógyszerek már sokkal korszerűbbek, mint elődjeik, kevesebb mellékhatással járnak, a gyártók igyekeznek minél szelektívebb, csak az adott szervre/betegségre ható szereket piacra dobni.

A betegtájékoztatókon általában a legritkább mellékhatások is szerepelnek, ezeket nem feltétlenül tapasztalják meg a betegek. Mindenesetre a magas vérnyomás kezelésére számos gyógyszer áll rendelkezésre, ha valamelyik készítmény nem válik be, van lehetőség más típusúra cserélni, viszont a gyógyszerszedés abbahagyása nem megoldás.

Emellett életmódváltással segíthetik a betegek a kezelést, így kevesebb gyógyszer, kisebb adag is elég lehet, ami szintén csökkenti a mellékhatások előfordulásának valószínűségét.

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bene Orsolya, kardiológus

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Torma
Torma

Milyen hatással van egészségünkre?

Alkoholmentes ünnepi italok
Alkoholmentes ünnepi italok

Finom, egyszerű receptek.

Kardioközpont - dr. Petróczy Natália, belgyógyász, magas vérnyomás specialista
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest