A magas vérnyomás hátterében hormonzavar is állhat
A magas vérnyomás korunk egyik népbetegségének számít, és egy bizonyos kor felett egyre gyakrabban diagnosztizálják. A néma gyilkosnak is nevezett állapot olyan súlyos szövődményeket okozhat, mint pl. a stroke vagy a szívinfarktus, így kezelése kiemelt jelentőséggel bír.
Előfordulhat azonban olyan eset, hogy hiába a gyógyszeres terápia, a beteg értékei nem javulnak. Dr. Békési Gábor endokrinológus szerint ebben az esetben nem kizárt, hogy hormonális zavar áll a háttérben.
Másodlagos hipertónia
A magasvérnyomás-betegségnek két fajtáját különböztetjük meg: létezik elsődleges (primer), illetve másodlagos (szekunder) hipertónia. A különbség a kettő között az, hogy az elsődleges forma önálló kórkép, míg a szekunder valamilyen más betegség következménye. Ez lehet többek között vesebetegség, diabétesz, alvási apnoe, de akár bizonyos hormonzavarok is vérnyomás emelkedést okozhatnak.
Fontos tudni, hogy ezekben az esetekben - vagyis amikor valamilyen egyéb eltérés áll a hipertónia mögött - az alapbetegséget is kezelni kell, máskülönben meglehet, hogy a vérnyomáscsökkentő gyógyszeres kezelés nem vezet eredményre. Ráadásul így a szövődmények megjelenése is gyakoribbá válik, hiszen az érkárosító hatás kifejezettebben jelen van.
Ezt olvasta már? Elsődleges és másodlagos hipertónia - A magas vérnyomás okai
Hormonális zavar a vérnyomás emelkedés hátterében
A másodlagos magas vérnyomás egyik fajtája az endokrin eredetű hipertónia. Ezt legtöbbször pajzsmirigy-túlműködés váltja ki, hiszen ekkor szinte az egész szervezet „fokozott üzemmódra” kapcsol. Ilyenkor általában a szisztolés érték a magasabb, továbbá a pulzusszám is megemelkedik, az illető stresszes, ideges, ami csak tovább fokozza a vérnyomás emelkedését.
Pajzsmirigy-túlműködésre utaló további tünetek: izzadás, fogyás, szívritmuszavarok, kidülledő szemek.
Pajzsmirigyproblémán kívül hipertóniát okozhat a mellékvesekéreg hormonjának, a kortizolnak a túltermelődése, a Cushing-szindróma, illetve szindróma is. A betegség során nő a vér térfogata, ráadásul a magas kortizolszint hatással van a só- és vízháztartásra, így a vérnyomás megemelkedik. Ezért hipertónia esetén szükségszerű lehet a vérben található kortizol mennyiségének a meghatározása, ugyanis Cushing-szindróma esetén a betegek több, mint 80 százaléka hipertóniával küzd - mondja dr. Békési Gábor, endokrinológus.
A Cushing-szindróma további tünetei: hasi elhízás, a háton keletkező zsírpúp, holdvilág arc, férfias hajhullás.
A mellékvesekéreg a kortizolon kívül aldoszteront is termel, melynek szerepe a nátrium és a víz visszatartása, valamint a kálium kiválasztása. Conn-szindróma során az aldoszteron szintje megemelkedik, így ennek következtében ez az állapot együtt jár magas vérnyomással, hiszen a só- és vízháztartás zavart szenved. Ebből kifolyólag a hipertóniás beteg a vérnyomáscsökkentő kezelésre kevésbé vagy egyáltalán nem reagál - gyakran pont ez hívja fel a figyelmet a betegségre.
A Conn-szindróma hátterében leggyakrabban jóindulatú ademóma, esetleg ritkán rosszindulatú daganat áll, mely esetekben egyedül műtéti úton lehet elérni a gyógyulást.
A Conn-szindróma további tünetei: fejfájás, izomgyengeség, fokozott szomjúság és vizeletürítés.
A magas vérnyomás hátterében úgynevezett phaeochromocytoma is állhat, mely jellemzően a mellékvesevelőben lévő daganat, ami adrenalint, noradrenalint, illetve dopamint termel. Ezek a hormonok elsősorban az érrendszerre hatnak, befolyásolják annak rugalmasságát, így a vérnyomást is. A betegség ezen anyagok túltermelődésével jár, és ez komoly szív-és érrendszeri tüneteket okoz. Szerencsére csak ritkán fordul elő, és többnyire a daganat jóindulatú, így műtét után akár teljes felépülés is lehetséges.
A phaeochromocytoma további tünetei: fejfájás, ájulás, sápadtság, hasi panaszok, hevesebb szívdobogásérzés.
Tovább A magas vérnyomás rizikófaktorai
(Budai Endokrinközpont - Dr. Békési Gábor, endokrinológus)