A prehipertónia is elzárhatja az artériákat

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika frissítve:

Egy kutatás szerint már a normálisnál kicsit magasabb vérnyomás is ártalmas lehet, ugyanis a fiatal felnőtteknél jelentkező úgynevezett prehipertónia összefügg az artériákban kimutatható kalciumlerakódással.

Azoknál a fiatal felnőtteknél, akiknél prehipertóniát (a normálisnál valamivel magasabb vérnyomás) diagnosztizáltak, a későbbiekben nagyobb az esélye az elzáródott artériáknak. (Definíció szerint akkor beszélünk prehipertóniáról, ha a vérnyomás felső értéke 120-139 mmHg, alsó értéke pedig 80-89 mmHg.)

A kutatók szerint azoknál, akiknél 35 éves koruk előtt kialakul a prehipertónia, nagyobb az esélye a koszorúér-artériákban a kalciumlerakódásnak, ami a későbbi szívinfarktus és stroke előfutára.

A kutatás eredményeiből az derül ki, hogy a prehipertónia már önmagában is ártalmas, nemcsak azért, mert később magas vérnyomássá alakulhat, hanem azért is, mert akiknek magas a kalciumlerakódás mennyisége az artériákban, nagyobb az esélye a szívinfarktusra és stroke-ra. Mindez azonban megelőzhető, ha már fiatalon is odafigyelünk a vérnyomásunkra.

A magas vérnyomás vezető rizikófaktor a középkorúak szív-és érrendszeri megbetegedéseiben, ám mindeddig nem tudtak arról, hogy milyen hatással van a fiatalkori enyhén magas vérnyomás az ilyen jellegű megbetegedésekre.

Gyakoribb, mint gondolnánk

A California Egyetem kutatói mintegy 3560, 18 és 30 év közötti felnőtt vérnyomását analizálták úgy, hogy hét különböző alkalommal mérték azt, majd a vizsgálati idő vége közeledtével, CT-vel mérték a résztvevők artériás kalciumlerakódását.

Majdnem minden ötödik résztvevőnél diagnosztizáltak prehipertóniát még 35 éves koruk előtt, melyhez később artériás kalciumlerakódás társult. Ezen kívül azoknál, akiknél 35 éves kor előtt kialakult a prehipertónia, nagyobb volt az esélye a cukorbetegség, valamint az alacsony "jó" koleszterinszint és a későbbi magas vérnyomás kialakulásának.

Mindenki tehet azért, hogy a vérnyomása normális legyen, ami azt jelenti, hogy alacsonyabb, mint 120/80 mmHg nyugalmi állapotban. Figyeljen oda a súlyára, táplálkozzon kiegyensúlyozott étrend alapján, valamint mozogjon rendszeresen, hogy megelőzze a hipertóniát!

WEBBeteg.hu logó Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; WebMD
Lektorálta: Dr. Jóna Angelika

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Fehér Gergely, neurológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Oxygen Medical - Dr. Kósa Éva, belgyógyász, angiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest