Magas vérnyomás - A lakosság 20 százaléka nem tudja, hogy beteg

Dr. Lajtos Melinda
szerző: Dr. Lajtos Melinda, tüdőgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A magas vérnyomás napjainkban Magyarországon és az egész világon népbetegségnek számít. Hazánkban az előfordulási gyakorisága igen nagy, a felnőtt lakosság közel egynegyedét érinti.

A legtöbb ember a magas vérnyomást nem tartja betegségnek, a lakosság közel 20 százaléka nem is tudja, hogy hipertóniás beteg.

A már diagnosztizált betegek közel 25 százaléka nem vagy rosszul kezelt. A betegség jelentőségét az adja, hogy a kardiovaszkuláris megbetegedések egyik leggyakoribb rizikótényezője a magas vérnyomás, illetve igen magas a halálozási rátája.

Hipertónia Világnap
A Hipertónia Világszervezet kezdeményezésére május 17. a magas vérnyomás világnapja. A cél, hogy felhívják a figyelmet a sokszor rejtve maradó kór veszélyeire, a megelőzés fontosságára és lehetőségeire, valamint a betegség kezelésének módozataira.

Minden korosztályt érinthet a magas vérnyomás

A közhiedelemmel ellentétben a betegség megjelenése nemcsak a felnőtteket és időseket érintheti, hanem egyre gyakrabban jelentkezik már serdülőkorban is. Igaz, a vérnyomás növekedést mutat a kor előrehaladtával, így a magas vérnyomás mint betegség mégis csak az 50 év fölöttieknél gyakoribb.

Azonban hazánkban a serdülőkorúak 3 százalékánál is diagnosztizálták már a betegséget. Mind a két nem egyaránt érintett lehet, tanulmányok szerint 50 év alatt főként a férfiaknál, 65 év felett pedig a nőknél jelenik meg gyakrabban.

Ezt olvasta már? Mely panaszok jelzik először a magas vérnyomást?

A magasvérnyomás-betegség okai

A magasvérnyomás-betegség oka, lehet ismeretlen (essentialis hipertónia) vagy ismert (secunder hipertónia). A betegek több mint 90 százaléka az ismeretlen eredetű csoportba tartozik. A legtöbb kutatás szerint a genetikának kiemelkedő szerepe van, vagyis a fiatalabb korban megjelenő magasvérnyomás-megbetegedés esetén családon belüli öröklődés figyelhető meg.

Ezért kiemelkedő fontosságú minden esetben tisztázni, hogy a családon belül kiket érint ez a betegség.

Érdekes megfigyelés a kutatók részéről, hogy az anya gyermek között szorosabb a hajlam az öröklődésre, mint apa és gyermek között. Különböző vizsgálatok arra is fényt derítettek, hogy milyen összefüggés lehet a földrajzi elhelyezkedés és szociális helyzet között.

Megfigyelések alapján, a mediterrán országokban élő emberek között kisebb gyakorisággal fordul elő a magas vérnyomás problémája, mint az északi országok lakóinál.

A rossz szociális környezet, munkanélküliség, alkoholizmus, dohányzás, stressz, alacsony iskolai végzettség, alultápláltság és akár az alacsony születési súly is növeli a hajlamosságot. A hajlamosító tényezők közül még mindig inkább az elhízás és a cukorbetegség a legjelentősebb.

Ezt olvasta már? Hogyan mérje helyesen a vérnyomását?

Elhízás - életmódváltással jó eredményeket lehet elérni

Napjainkban a fejlett országokban egyre csak növekszik az elhízottak száma, és sajnos mára a túlsúly a kisgyermekeket is érintheti. Az elhízás és a hipertónia között pedig szoros összefüggés van.

A vérnyomásértékek osztályozása
Kategória
Szisztolés nyomás (Hgmm)
Diasztolés nyomás (Hgmm)
Optimális vérnyomás
< 120
< 80
Normális vérnyomás
120-129
80-84
Emelkedett-normális vérnyomás
130-139
85-89
Kóros vérnyomás - hipertónia
140 <
90 <
I. fokozat (enyhe hipertónia)
140-159
90-99
II. fokozat (középsúlyos)
160-179
100-109
III. fokozat (súlyos hipertónia)
> = 180
> = 110
Izolált diasztolés hipertónia
< 140
> 89
Izolált szisztolés hipertónia
> = 140
< 90

Így igaz az is, hogy az életmódváltással, a testsúly normalizálásával az orvos utasításainak betartása mellett jelentős vérnyomáscsökkentést lehet elérni. Az elhízott cukorbetegek (2-es típusú cukorbetegek) körében a kardiovaszkuláris megbetegedések, köztük a hipertónia is gyakoribb.

Vizsgálatok kimutatták, hogy a 2-es típusú cukorbetegek közel 70 százalékát érinti a magas vérnyomás mint betegség.

A magas vérnyomás hosszú ideig nem okoz panaszt, miközben számos szervünket károsítja (erek, szív, agy, vese, szem).

WEBBeteg vérnyomásnapló

Vezesse rendszeresen vérnyomás értékeit! Töltse le táblázatunkat, ami segít ebben!

Egyetlen kiugró érték is életveszélyes lehet

De egy hirtelen kiugró vérnyomásérték akár a beteg életét is veszélyeztetheti. Egy ilyen krízis állapotban gyakori lehet az agyvérzés vagy szívinfarktus kialakulása. A tartós magas vérnyomás az érrendszert károsítja legjobban.

Ennek súlyosságát megközelítőleg a szemfenéki kép adhatja. A hipertóniás betegek kétharmadánál a balszívfél-elégtelenség és a koszorúér-megbetegedés a vezető halálok. A betegek egynegyedénél agyi történés (agyi infarktus, vérzés) okozza a halált. A vese véráramlata is károsodhat, ezzel veseelégtelenséghez vezethet, ami tovább rontja a betegséget.

A kardiovaszkuláris betegségek, köztük a magas vérnyomás, nemcsak mint népbetegség, hanem mint igen gyakori halálok is jelentőséggel bírnak.

Ezért egyre nagyobb figyelem és hangsúly kellene olyan népegészségügyi programok terjesztésére, melyek elősegítik a magasvérnyomás-betegség korai felismerését, megelőzését és a megfelelő kezelését.

Dr. Lajtos MelindaForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Lajtos Melinda

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Kardioközpont - Dr. Sztancsik Ilona, kardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
WEBBeteg - Dr. Borsi-Lieber Katalin
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest