Mit mutat a vizelet az ereink állapotáról?

szerző: Dr. Tschürtz Nándor, belgyógyász, kardiológus, lipidológus és Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

A vizeletet a vese képezi úgy, hogy saját apró erein átszűri a rajta átfolyó vért. A vizelet vizsgálatával tehát mind a vesebetegségekről, mind a szervezet egész működéséről sok információ nyerhető. Az erek állapotáról is hasznos információt hordoz a vizelet. Cikkünkben ez utóbbival foglalkozunk részletesebben.

Az érrendszerünk olyan "csőhálózat", melynek része a vese is. Normális esetben csak parányi mennyiségű fehérje lehet a vizeletben, de ha az erek betegek (például érelmeszesedés miatt vagy kezeletlen magas vérnyomás esetén), akkor a normális parányi mennyiségen túl egyre több speciális fehérje (albumin) jelenik meg vizeletünkben.

A fehérjemeghatározás nagyon fontos része az érállapot felmérésének

Speciális tesztcsíkkal már megmondható, hogy van-e számottevő fehérje a vizeletben. Ha a tesztcsík pozitív eredményt ad, laboratóriumi "pontosítás” szükséges. Első lépésben általában a reggeli vizeletmintából végeznek vizsgálatot, de ha ez is pozitív, szükséges lehet egy egész napos (tehát 24 órás) albuminürítés-meghatározás is. Reggeli vizeletet adhat a laboratóriumban az ott kapott fiolába, de ha Önnek úgy kényelmesebb, patikában kapható, erre a célra készült steril pohárban otthonról is behozhatja a "mintát". Nagyon fontos, hogy ezek a steril porharak csak egyszer használatosak, csak felbontásig sterilek!

Ha 24 órás vizeletből kell a meghatározás, keressen egy nagy befőttesüveget vagy kancsót (legyen legalább 3 literes!). Készítse elő az üveget! Figyelem! Azért kell nagy üveg, mert az egész napi vizeletmennyiséget egy edényben kell összegyűjteni! Ha reggel 7-8 között szeretné bevinni a mintát a laborba, a gyűjtés kezdete az előző nap reggel 6 óra legyen. Ekkor "üres hólyaggal” indítsa a napot (mindent pisiljen a WC-be!). Amikor ezután vizelnie kell, másnap reggel 6-ig minden vizelet az üvegbe menjen! Reggel 6-kor az "utolsó cseppet” is az üvegbe ürítse! Ezt követően a lehető legnagyobb pontossággal le kell mérni az összes vizelet mennyiségét és fel kell jegyeznie, mert erre az információra szükség lesz a vizsgálathoz. A gyűjtött vizeletből 2 deciliternyi mennyiséget vigyen a laboratóriumba!

Mi a teendő, ha kóros fehérjevizelés igazolódik?

Az eredmények jelentőségét mindig beszélje meg kezelőorvosával. A kóros fehérjevizelés hatékony gyógyszeres kezeléssel mérsékelhető vagy akár meg is szüntethető. Természetesen alapvető magának a háttérben álló betegségnek a megfelelő kezelése.

Bár jelen cikkünkben a kóros fehérjeürítés kapcsán csak a kardiovaszkuláris betegségekkel foglalkoztunk, a jelenség mögött más megbetegedések is állhatnak, erről bővebben ebben a cikkünkben olvashat: Microalbuminuria

WEBBeteg logóWEBBeteg összeállítás
Dr. Ujj zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Forrás: Dr. Tschürtz Nándor - Rizikóriadó Program

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest