Milyen betegségekre figyeljen, ha magas a vérnyomása?

WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika megjelent:

Magyarország halálozási statisztikáiban az első helyen a szív- és érrendszeri betegségek okozta halál áll, míg európai viszonylatban csupán a harmadik.

A magas vérnyomás az egyik kiemelt kockázati tényezője a szív- és érrendszeri problémáknak, azonban ha már valaki magas vérnyomás beteg, nem árt, ha tisztában van a szív- és érrendszert érintő egyéb kockázati tényezőkkel, és kiemelten ügyel azokra. A magas vérnyomás az érbetegségek egyik fő oka lehet, ám más rizikófaktorokkal együtt a veszély hatványozottan nő.

Fontos a vérzsírszint karbantartása

A szív- és érrendszeri betegségeknek több rizikófaktora ismert, ezek között léteznek befolyásolható és nem befolyásolható faktorok, a koleszterinszint a befolyásolható tényezők közé tartozik.

A megelőzés egyik módja a vér összkoleszterin szintjének alacsony értéken tartása. A magas koleszterin szívkoszorúér meszesedéshez, szívinfarktushoz és stroke-koz vezethet. Az emelkedett koleszterinszint mögött örökletes tényezők, szerzett betegségek és az egészségtelen életmód egyaránt állhat.

Az örökletes tényezőkön túl okozhatja vese- és májbetegségek, a pajzsmirigy alulműködése, cukorbetegség, de bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat, illetve a kevés mozgással, bő kalória-bevitellel járó életmód is kedvezőtlenül befolyásolja a lipidszinteket.

Emelkedett koleszterinszint esetén, elsősorban életmódváltás javasolt. A túlsúly emeli az LDL ("rossz"), és csökkenti a HDL-koleszterinszintet, a fogyás, a rendszeres testmozgás ellentétes hatást fejt ki.

WEBBeteg vérnyomásnapló

Vezesse rendszeresen vérnyomás értékeit! Töltse le vérnyomásnapló táblázatunkat, ami segít ebben!

HDL koleszterin. Ez az úgynevezett érvédő, tehát a "jó” koleszterinrész. Értéke minél nagyobb, annál jobb. A sok HDL képes az érfalból a lerakódott koleszterint "kiszívni”. A "jó” koleszterinszintjét (HDL) elsősorban mozgással, testsúlycsökkentéssel és a dohányzás elhagyásával emelheti. A nőknél a jó koleszterin értéke1,3 felett ideális, a férfiaknál ugyanez az optimális értékl 1 felettit jelent.

A Triglicerid egy koleszterinen kívüli vérzsírösszetevő. Értéke erősen változik az étkezéssel, emiatt kell éhgyomorral mennünk a vérvételre. Szintje főleg cukorbetegségben, alkoholfogyasztásnál, metabolikus szindrómában emelkedik meg. Önmagában is érelmeszesedést okozhat és még agresszívebbé alakítja a koleszterint.Trigliceridből (Tg) 1,7 alatti az ideális érték. A normál laborértékek

Koleszterintáblázat

Számolja ki, hogy Ön mennyi koleszterint fogyaszt el naponta! Az élelmiszerek koleszterin- tartalma. Koleszterin-táblázat a WEBBetegen

Túlsúly, elhízás - Kiemelt rizikófaktor

Tudta?

Ha a lábon bizonyos mértékkel alacsonyobb a vérnyomás, mint a karon, nagy a valószínűsége a lábérszűkület fennállásának!

Elhízásról akkor beszélünk, hogy ha a szervezetben túl nagy mennyiségű a zsírszövet. Az emberi test el tudja viselni, ha egy kicsivel több zsírszövetet kell magával hordoznia, azonban egy bizonyos ponton túl a zsírszövet már hátrányosan befolyásolja egészséget.

Az elhízás miatt Önnek nagyobb kockázata van a magas vérnyomás, a cukorbetegség és számos más komoly, az érrendszert károsító egészségügyi problémára. Túlsúly esetén fokozottan oda kell tehát figyelnie arra, hogy vérnyomását a normál értékek között tartsa.

A kritikus mutatók

  • Testtömeg index (BMI). A testtömeg index a kilógrammban mért testtömeg és a méterben mért testmagasság négyzetének hányadosa (kg/m2). Ha a BMI értéke 18,5 alatti, akkor soványabb, mint az ideális lenne. Ha a BMI 18,5 és 25 közé esik, akkor az Ön tömege optimális. Amennyiben a BMI 25 és 30 között van, akkor túlsúlyos, ha 30 felett van, akkor elhízott.
  • Haskörfogat mérés. Ha a zsírszövet jelentős része a hasüregben található a belek között (mezenteriális zsír), akkor "alma" típusú elhízásról beszélünk. Ha a zsírszövet zöme a csípőn, a combokon és általában a bőr alatt van (szubkután zsír), akkor az elhízás "körte" típusú. Az egészség szempontjából sokkal kedvezőbb a körte típus.
    Ha Önnek pocakja, előredomborodó vagy éppenséggel lecsüngő hasa van, akkor elhízása alma típusú. A hasüregi zsír növeli az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát. Nőknél a haskörfogat 88 cm, a férfiaknál pedig 100 cm alatt kell, hogy legyen (ezek a számok a különböző ajánlásokban néhány cm-rel eltérhetnek).

A túlsúlyos állapoton azonban lehet változtatni, és akár már kismértékű fogyás és életmódváltás pozitívan befolyásolja koleszterinértékeit, vérnyomását, sőt segít megelőzni a 2-es típusú cukorebetegséget is!

Ha eléri normál testsúlyát (BMI 18,5-24,9); sok gyümölcsöt és zöldséget, alacsony zsírtartalmú ételeket fogyaszt, eredményesen csökkentheti vérnyomását. Már 5-20 Hgmm/10 kg-mal is csökkenhet vérnyomása, ha eléri az ideális testsúlyát!

Fokozott veszély - metabolikus szindróma

Tudta?

Ha valakinek már kialakult a cukorbetegsége, érrendszere általában olyan rossz, mintha cukorbetegség nélkül elszenvedett volna egy szívinfarktust!

A metabolikus szindróma tünetei a csökkent glükóztolerancia (vércukorszint-emelkedésre való hajlam), a magas vérnyomás, az elhízás (főleg a hasra), a magas vérzsírszint és a magas koleszterinszint, amelyek már önmagukban is fokozzák a szívkoszorúér-betegség, a stroke és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának valószínűségét. Együttesen azonban még jobban emelik a kockázatot és rövidítik az életet.

Szerencsére a metabolikus szindróma megfelelő életmódváltással felszámolható, amelyet azért is érdemes megtenni, mert minél hosszabb ideig áll fent, annál több, nehezen gyógyítható vagy éppen maradandó károsodást hagy hátra (pl. érelmeszesedés, szívinfarktus, stroke).

Ha magas-vérnyomás betegségben szenved, életmódváltással még mindig megelőzheti a maradandó károsodást okozó bajokat. Tartsa megfelelő szinten koleszterinszintjét, fogyjon le, ügyeljen táplálkozására és mozogjon rendszeresen.

Ereink védelme és káros szenvedélyek: dohányzás és alkohol

Ha magas vérnyomás betegségben szenved, különösen figyelnie kell ereinek védelmére, hogy azok állapotát ne rontsa tovább a dohányzással, alkoholfogyasztással.

Alkohol. A fokozott alkoholfogyasztás nemcsak vérnyomásemelő hatással bír, hanem károsítja a szívizomzatot is, és nem elhanyagolható többletkalóriát tartalmaz.

A mérsékelt alkoholbevitelről viszont kimutatták, hogy védő hatással bír a szív- és érrendszeri betegségek tekintetében. Ennek megfelelően férfiak esetén, maximum napi 2 egység, nőknél 1 egység alkohol fogyasztása engedélyezett (1 egység = 1 pohár sör, 1 dl bor vagy 3cl rövidital).

Dohányzás. A dohányzás azon túl, hogy közvetlenül is emeli a vérnyomást, károsítja az érfalat is. A cigaretta kedvezőtlenül befolyásolja az érelmeszesedésért felelős vérzsírok (LDL) szintjét, az érbelhártya funkciójának károsításával az erek tágulékonyságát csökkenti, így azokat merevebbé teszi, valamint fokozza a vérrögök kialakulásának veszélyét is.

(WEBBeteg - Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos)

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
WEBBeteg - Dr. Bene Orsolya, kardiológus
Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Diabetes - Dr. Tschürtz Nándor, belgyógyász, kardiológus, lipidológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest