Magas vérnyomást mért az orvosom, máris gyógyszert kell szednem?

Dr. Bene Orsolya
szerző: Dr. Bene Orsolya, kardiológus - WEBBeteg
frissítve:

Magasvérnyomás-betegségről akkor beszélünk, ha 3 különböző időpontban, nyugodt körülmények között mért érték átlaga meghaladja a 140 Hgmm-es szisztolés vagy a 90 Hgmm-es diasztolés értéket.

Ha ez a feltétel teljesül, további vizsgálatok történnek a hipertónia okának tisztázása, a társuló rizikófaktorok kiszűrése, valamint a már esetlegesen fennálló célszervkárosodások felderítése céljából.

A terápiát meghatározza az emelkedett vérnyomás oka – ha a háttérben hormonális vagy vesebetegség áll, a megoldást annak kezelése jelentheti. Ha nincs ilyen ok, a következő lépés annak eldöntése, mikor kell elkezdeni a gyógyszeres kezelést.

Kevés rizikófaktor, vagy azok hiánya esetén első lépcső az életmódváltás

Amennyiben nincs egyéb rizikófaktor (magas életkor, elhízás, emelkedett koleszterinszint, cukorbetegség, dohányzás, korábbi agyi történés vagy szívinfarktus), és nincs a különböző szervekben észlelhető szövődmény (bal kamra falának megvastagodása, beszűkült vesefunkció, mikroalbuminuria, nyaki érszűkület), illetve a vérnyomásértékek nem haladják meg a 180 Hgmm-es szisztolés és a 110 Hgmm-es diasztolés értéket, az első terápiás lehetőség az életmód-változtatás.

A testsúly csökkentése, a sóbevitel korlátozása, a megfelelő diéta, a dohányzás elhagyása, az alkoholfogyasztás mérséklése, valamint a napi rendszerességgel végzett testmozgás akár normalizálhatja is a vérnyomást.

Egy-két rizikófaktor fennállása esetén szintén megengedett néhány hetes várakozás, amennyiben a mért értékek továbbra is magasak, gyógyszeres kezelés indokolt.

Ez a cikk is érdekelheti Milyen betegségekre figyeljen, ha magas a vérnyomása?

Mikor kell azonnal vérnyomáscsökkentő gyógyszert szedni?

Több rizikófaktor, cukorbetegség, vagy célszervkárosodás, valamint 3. fokozatú magas vérnyomás (180/110Hgmm feletti értékek) esetén azonnal gyógyszert kell indítani a további károsodás, valamint a halálos szövődmények megelőzése végett.

A vérnyomáscsökkentők között számos gyógyszercsoport áll rendelkezésre.

A vízhajtók a keringő vérmennyiség csökkentésével, a béta-blokkolók a pulzusszám csökkentésén és értágító hatáson keresztül, az ACE-gátlók és az angiotenzin receptor-blokkolók (ARB-k) komplex hormonális mechanizmuson alapulva, a kalcium csatorna blokkolók szintén az erek tágítása révén csökkentik a vérnyomást.

Általában az első választandó szer ACE-gátló vagy ARB, de a fennálló társbetegségek, szövődmények függvényében más szert is lehet választani.

A kezdeti terápia többnyire egyféle gyógyszert jelent, ennek dózisát fokozatosan lehet emelni. Szem előtt kell tartani, hogy nem mindig várhatunk azonnali hatást, bizonyos gyógyszereknél csak hetek alatt mutatkozik a vérnyomáscsökkentő effektus.

A gyógyszeres kezelés beállítása

Az adag növelésével a mellékhatások gyakorisága is növekedhet, így elképzelhető, hogy kezelőorvosa egy másik hatástani csoportba tartozó készítmény kisebb adagjával egészíti ki az elégtelen gyógyszerelést.

A több komponenssel végzett kezelést könnyíthetik az ún. fix kombinációs készítmények, melyek különböző dózisokban tartalmaznak általában 2 összetevőt (leggyakrabban vízhajtó a második komponens).

Elképzelhető, hogy a mellékhatások miatt Ön nem tolerál bizonyos gyógyszereket, ilyenkor szintén gyógyszerváltásra lehet szükség. A kalcium csatorna blokkolók egy része pl. lábdagadást, az ACE-gátlók köhögést okozhatnak.

A gyógyszeres kezelés elkezdése tehát egyéni mérlegelést igényel, függ a társuló betegségektől, a vérnyomásértékektől, az egyéb rizikófaktoroktól. A rendszeresen szedett tabletták ellenére sem megfelelő terápiás válasz esetén lehetőség van a dózis emelésére, illetve többféle készítmény együttes adására.

Mindezeken túl azonban fontos az életmódbeli változtatás, hiszen a diéta tartásával, rendszeres testmozgással kordában tarthatók az érelmeszesedést okozó kockázati tényezők, a vércukorszint, a vérzsírszint, illetve könnyebbé válhat a gyógyszeres beállítás is.

WEBBeteg vérnyomásnapló

Vezesse rendszeresen vérnyomás értékeit! Töltse le vérnyomásnapló táblázatunkat, ami segít ebben!

Kalkulátor Testtömegindex kalkulátor

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bene Orsolya, kardiológus

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

Kardioközpont - dr. Petróczy Natália, belgyógyász, magas vérnyomás specialista
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest