Vérnyomáscsökkentők: az angiotenzin-II-receptor-blokkolók (ARB-k)
Az angiotenzin-II-receptor-blokkoló típusú vérnyomáscsökkentők az ún. renin-angiotenzin-rendszer befolyásolásával fejtik ki vérnyomscsökkentő hatásukat. Milyen előnyei és hátrányai vannak ezeknek a gyógyszereknek?
Az angiotenzin-II-receptor-blokkolók alkalmazása
Az angiotenzin-II-receptor-blokkoló gyógyszereket (röviden ARB-k) magas vérnyomásban és pangásos szívelégtelenségben alkalmazzák leggyakrabban a betegség kezelésére és a szövődmények megelőzésére.
Hatásmódja és ellenjavallatai nagyon hasonlóak a magas vérnyomás kezelésében szintén gyakran használt ACE-gátlókéhoz (mindkettő a renin-angiotenzin rendszerre hat). Az angiotenzin-II-receptor-gátlókat elsősorban akkor alkalmazzák, ha a beteg valami miatt nem szedheti az ACE-gátlókat, de sokszor választják első szerként is.
Több különbség is van a két gyógyszercsoport tulajdonságai között. Az ARB-k esetében nem lép fel mellékhatásként köhögés és allergiás reakció, ugyanakkor az előnyös veseértágító hatás sem jelentkezik.
Mellékhatásként szédülés és fejfájás jelentkezhet, ami az alacsony vérnyomás jele, valamint a káliumszint emelkedését is okozhatják, emiatt más káliumtúlsúlyt okozó gyógyszerekkel nem ajánlott szedni.
Alkalmazásuk ellenjavallt alacsony vérnyomás, veseartéria-szűkület és terhesség esetén.
Magyarországon forgalomban lévő ARB hatóanyagok és tulajdonságaik
- Losartan: súlyos májkárosodásban szenvedő betegekre vonatkozóan nem áll rendelkezésre kezelési tapasztalat, ezért ilyen betegeknél ellenjavallt.
- Eprosartan: hatása 24 óráig megmarad, elég napi egyszer bevenni.
- Valsartan: már 1 év (10 kg) feletti gyermekeknél is alkalmazható. Kezdő adagja 1mg/tttkg, ami szükség esetén felvihető 4 mg/tttkg-ig.
- Irbesartan: hipoglikémiát okozhat, különösen diabéteszben szenvedő betegeknél. Inzulinnal vagy antidiabetikumokkal kezelt betegeknél mérlegelni kell a megfelelő vércukorszint-ellenőrzést, indokolt esetben az inzulin vagy az antidiabetikum dózismódosítása lehet szükséges.
- Candesartan: a vérnyomáscsökkentő hatás fokozatosan, négy héten belül érhető el.
- Telmisartan: első adagját követően a vérnyomáscsökkentő hatás fokozatosan, 3 óra alatt fejlődik ki. A maximális vérnyomáscsökkenés rendszerint 4-8 heti kezelés után tetőzik, és hosszú távú kezelés esetén is fennmarad.
- Olmesartan: 6 éves kortól lehet alkalmazni, napi ajánlott adagja 10 mg.
Gyógyszerkereső Vérnyomáscsökkentő gyógyszerek listája
További tudnivalók
- A magas vérnyomás gyógyszeres kezelése, vérnyomáscsökkentők típusai
- Szedhető-e ACE-gátló és ARB COVID-19 betegség alatt?
- Miért nem kapja mindenki ugyanazt a magas vérnyomás gyógyszert?
- Magas vérnyomás és életmód
Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Aktualizálta: Huszár Zsoltné dr. szakgyógyszerész, a gyógyszerkészítmények alkalamzási előiratai alapján