A káliummegtartó vízhajtók (aldoszteron-antagonisták)

Dr. Kovács Anikó
szerző: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - WEBBeteg
aktualizálta: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész frissítve:

A káliummegtartó vízhajtók vérnyomáscsökkentő hatása gyengébb, mint más vízhajtóké, viszont nem okoznak kálium- és magnéziumvesztést, mint a mérsékelt- vagy a nagyhatású vízhajtók.

Az aldoszteron-antagonisták hatásmechanizmusa

A mellékvesekéregben termelődő aldoszteron hormon szabályozza a szervezet só- és vízháztartását. A kálium- és a nátriumionok megfelelő szinten tartásával segíti a vérnyomás szabályozását, azáltal, hogy elősegíti a nátrium visszaszívódását a vesében, ezáltal csökkentve a vízkiválasztást, növelve a vér térfogatát, valamint növeli a káliumion ürítését. Ebből adódóan a hormon hatását gátló aldoszteron-antagonisták elősegítik a vizeletürítést, és nem ürül a vizelettel kálium. Ezért nevezik káliummegtartó vagy káliumkímélő vízhajtóknak. A káliumürítő vízhajtók mellékhatásairól és az alacsony káliumszint veszélyeiről ebben a cikkben írtunk.

A káliummegtartó vízhajtóknak négy képviselője van forgalomban Magyarországon: a spironolakton, a vele rokon eplerenon, valamint a kombinációban alkalmazott amilorid, illetve új készítményként a finerenon.

Alkalmazásuk előnyei és a lehetséges mellékhatások

A káliummegtartó vízhajtók más diuretikumokkal szemben néha épp ellenkező hatást váltanak ki: túl magas káliumszintet okoznak. Emiatt nem szedhetők olyan gyógyszerekkel, melyek szintén emelik a káliumszintet, mint az ACE-gátló vagy az angiotenzin-receptor blokkoló vérnyomáscsökkentők, a béta-blokkolók, a nemszteroid gyulladáscsökkentők, de többfajta káliummegtartó vízhajtót sem lehet együtt alkalmazni. Alkalmazásukkor ellenőrizni kell a vér káliumszintjét.

Pozitív tulajdonságuk, hogy - szemben más típusú vízhajtókkal - nem emelik a vércukorszintet, és nem gátolják a húgysav kiürülését sem a szervezetből, ezért előnyösen alkalmazhatók köszvénnyel vagy cukorbetegséggel járó magas vérnyomásban.

A vér zsírsav és koleszterin értékeit sem befolyásolják, viszont nem adhatók veseelégtelenség esetén.

Az aldoszteron-antagonista vízhajtó hatóanyagok jellemzői

Spironolakton

A spironolakton egy szteroidszerkezetű vegyület, mely az aldoszteron nevű hormon hatását gátolja meg. A spironolakton gátolja az aldoszteron kötődését receptorához, így nátriumürítést és káliummegtartást eredményez. A többi szteroid receptorra is hat, ezért menstruációs zavarokat vagy férfiaknál mellnövekedést okozhat. További mellékhatásként hasmenés, gyomorkárosodás, zavartság, fejfájás, letargia jelentkezhet.

A szalicilát típusú gyógyszerek gátolják a vízhajtó hatását, egyes gombaellenes szerek, mint a ketokonazol, pedig gátolja a hatóanyag kiürülését. A spironolakton megváltoztatja a szívglikozidok kiválasztását, valamint az antidepresszánsok hatékonyságát csökkenti.

Tiazidokkal vagy nagyhatású vízhajtókkal alkalmazva ödémában vagy magas vérnyomásban nagyon hatékony kezelést biztosít. Kóros aldoszteron-túltengésben (hiperaldoszteronizmus) is alkalmazható.

Eplerenon

Az eplerenon a spironolakton származéka, mely szelektív (kizárólagos) antagonistája az aldoszteron receptornak, így kevesebb mellékhatással fejti ki diuretikus (vízhajtó) hatását. Mivel nem hat a többi szteroid receptorra, így férfi betegeknél való alkalmazásánál nem kell számolni a spironolaktonnál jellemző mellékhatások közül a megnagyobbodott férfimellel, merevedési zavarokkal.

Az eplerenon szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában, csökkenti a szív-érrendszeri halálozást, és a szív-érrendszeri események miatti kórházi ellátás idejét. Alkalmazásával megelőzhető a szívelégtelenség rosszabbodása, fontos szerepe van a hirtelen szívhalál megelőzésében.

Mint minden káliummegtartó gyógyszer, nem alkalmazható együtt ugyancsak káliumspóroló készítményekkel (lásd fentebb).

Gyakoribb mellékhatások:

  • szédülés;
  • a koleszterin mennyiségének megemelkedése a vérben;
  • álmatlanság (insomnia);
  • szívpanaszok, pl. szabálytalan szívverés és szívelégtelenség;
  • alacsony vérnyomás;
  • gyomor-bélrendszeri panaszok
  • a veseműködés zavara;
  • bőrkiütés, viszketés;

Az alábbi gyógyszerekkel együtt szedése odafigyelést igényel:

  • glükokortikoidok - csökkenthetik a vérnyomáscsökkentő hatást;
  • digoxin (egyes szívbetegségek kezelésére szolgáló gyógyszer) - a digoxin vérszintje együttszedés esetén megemelkedhet;
  • warfarin (véralvadásgátló gyógyszer);
  • flukonazol (gombás fertőzések kezelésére szolgáló gyógyszer) - gátolja a gyógyszer lebomlását, ezért megnyúlik a szervezeten belüli hatása;
  • közönséges orbáncfű;
  • karbamazepin, fenitoin és fenobarbitál (többek között az epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszerek) - fokozhatják eplerenon lebomlását, és így csökkenthetik annak hatását.

Amilorid

Az amilorid jelenleg kétkomponensű vízhajtóként, hydrochlorozhiazide (HCT) hatóanyaggal kombinációban érhető el. A kombináció előnye, hogy a káliumkímélő amilorid gátolja a hydrochlorozhiazide káliumürítő hatását, így kevesebb a mellékhatása. Az amilorid vérnyomáscsökkentő hatása ugyan gyengébb, de jól kiegészítik, erősítik egymás hatását. A készítményt ödéma levezetésére vagy magas vérnyomásban alkalmazzák.

Finerenon, a nemrégiben forgalomba hozott készítmény

A finerenon a 2-es típusú cukorbetegséggel összefüggésben kialakuló, albuminuriával (ekkor a vizeletben fehérje mutatható ki, mely már a vesekárosodás kezdetén kimutatható, és jelzi a folyamat romlását is) járó krónikus vesebetegség kezelésére javallott gyógyszer. A finerenon blokkolja azoknak a hormonoknak a működését, amelyek károsíthatják a vesét és a szívet. Klinikai vizsgálatokban jelentős javulást mutattak ki krónikus vesebetegségben szenvedő betegeknél.

A leggyakrabban előforduló mellékhatás a magas káliumszint, amit ezért gyakrabban kell ellenőrizni. Emellett alacsony vérnyomás, magas húgysavszint jelentkezhet mellékhatásként, csökkent EGFR-érték mérhető a vérképben, ami a vese csökkent működését jelzi, csökkent a hemoglobinszint, valamint viszketést okozhat.

A finerenone hatóanyagot tartalmazó gyógyszer fokozott felügyelet alatt áll. Olyan gyógyszereknél kell fokozottan figyelni és bejelenteni a mellékhatást, amely a közelmúltban került forgalomba. Ilyen a finerenont tartalmazó gyógyszer is.

Betegtájékoztatók Spinolorakton | Eplerenon | Amilorid | Finerenon

Ez is érdekelheti Hogyan étkezzünk vízhajtó szedése mellett?

Dr. Kovács Anikó, gyógyszerészForrás: WEBBeteg
Szakértőnk: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
Aktualizálta: Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest