A magas vérnyomás és a kávéfogyasztás

szerző: K. J., fordító - WEBBeteg
frissítve:

A magas vérnyomással élőket általában eltanácsolják a kávéfogyasztástól, mivel a koffeintartalmú ital növeli a pulzusszámot, s azzal együtt az érfalakra nehezedő nyomást is. Ám nagy fogyasztók esetében mindez már nem igaz.

A kávé pontosan élénkítő hatása miatt örvend óriási népszerűségnek, mivel a benne rejlő koffein stimulálja központi idegrendszerünket, és emeli a pulzusszámot. Akinek magas a vérnyomása, vagy esetleg szívbetegségben szenved, pontosan ez okoz fejtörést: szabad-e egyáltalán kávét fogyasztania, vagy a biztonság (vagy inkább egészség) kedvéért, inkább a koffeinmentes változatot válassza?

Vérnyomásmérés
A vérnyomás függ a testhelyzettől, a napszaktól, az érzelmi állapottól, a fizikai aktivitástól, a mérést befolyásolja a kar vastagsága, a mandzsetta mérete. Hogyan mérje helyesen a vérnyomást?

"Magas vérnyomás mellett sem kell minden esetben teljesen száműzni a kávéfogyasztást” – nyugtat meg minden érintettet Antje Gahl táplálkozás-szakértő. „Először is: mindenki másképpen reagál a koffeinre.

Másodszor: rendszeres fogyasztás során a hozzászokás jelensége is érvényre jut” – magyarázza Gahl.

Az egészséges szervezet számára napi négy csészényi mennyiségig (ez 300-350 milligramm koffeint jelent) egyészségi kockázat nélküli a kávézás.

Optimális pulzusszám

Pulzusszám-kalkulátor

Ugyanakkor azt nem szabad elfelejteni, hogy egy egyszeri, 250 milligrammos koffeinadag 3-4 óráig is hatással van a vérnyomásra.

„Aki érzékenyen reagál a koffeinre, annak ajánlatos – elővigyázatossági okokból – háziorvosával a kávéfogyasztásról konzultálni, hogy mennyi ajánlott belőle – ha ajánlott egyáltalán” – hangsúlyozza Gahl.

Koffeinmentes kávé - valóban nem tartalmaz koffeint?

A különösen óvatosak számára még mindig elérhető a koffeinmentes kávé, amelynek megnevezése kissé félrevezető: a teljesen koffeinmentes kávé előállítása, ugyanis technikailag nem kivitelezhető. Még a koffeinmentesnek hirdetett termékekben is rejlik a koffeinkivonás folyamata után is valamennyi (kilónként egyetlen gramm) az élénkítő hatású anyagból.

A pulzusszámra és vérnyomásra gyakorolt nyilvánvaló hatás mellett, sokan számolnak be arról, hogy a „fekete leves” gyomrukra is hatással van, ám ennek már semmi köze a koffeintartalomhoz. A gyomort érő irritáció mértéke sokkal inkább attól függ, hogy az adott kávéfajtában a pörkölés során mennyi sav, és oldott keserű- és sárgaanyag marad.

A klasszikus eszpresszó ennek megfelelően különösen gyomorkímélő: a kávébab-szemeket erősebben és tovább pörkölik, s így a savak és egyéb irritációt kiváltó anyagok nagyobb mértékben távoznak. Emellett a kávé erősségével – hogy a kávéfőzés során mennyi kávét használunk fel – is szabályozni lehet, a gyomorkímélő hatás mértékét.

(WEBBeteg - K.J., Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő