Milyen gyógyszerek okozhatnak magas vérnyomást?

szerző: Dr. Vincze Dóra, kardiológus - WEBBeteg
frissítve:

A különféle betegségekre szedett gyógyszereknél számolhatunk azzal, hogy azok mellékhatásaként magas vérnyomásunk lesz. Az alábbiakban néhány ilyen gyógyszert fogunk számba venni.

Corticosteroid szedés okozta magas vérnyomás

WEBBeteg vérnyomásnapló

Vezesse rendszeresen vérnyomásértékeit! Töltse le vérnyomásnapló táblázatunkat!

Időnként az edzőtermekben a testépítéshez használt szerek, az úgynevezett corticosteroidok mellékhatásaként jelentkezhet magas vérnyomás. Ezeket a szereket a medicinában gyógyszerként is felhasználják számos helyen, például gyulladás csökkentőként.

A corticosteroid szedő betegek körében gyakran számolhatunk azzal, hogy a hipertónia nehezen kezelhető. A corticosteroidok egyrészt a víz- és sóvisszatartás révén emelik a vérnyomást, másrészt a reninszintézis útján. A reninről tudjuk, hogy a vérnyomás-szabályozásban van fontos szerepe.

A nonstreroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) is okozhatnak magas vérnyomást

A magas vérnyomás tünetei

A magas vérnyomás alattomos kór. Sok esetben sokáig egyáltalán nem okoz panaszokat, ám az elhanyagolt betegség számos testrész, szerv fokozatos károsodását okozhatja.
A betegség tünetei

Gyakran találkozunk azzal, hogy sok idősebb beteg, aki magas vérnyomása miatt gyógyszer szedésére kényszerül, ezzel egy időben ízületi fájdalmakkal is küszködik. Ez utóbbiak miatt átmenetileg vagy tartósan gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító gyógyszereket (NSAID) szednek. A magas vérnyomásos populációs és az ízületi panaszokkal élők közt nagy az átfedés.

A NSAID gyógyszerek általában enyhe vérnyomás-emelkedéstől kezdve egészen a súlyos vérnyomás-emelkedés előidézői is lehetnek. Idősebbeknél nagyobb a rizikó. A NSAID gyógyszerek vérnyomásemelő hatása annak tulajdonítható, hogy egy olyan enzimet bénítanak, amelyik a szervezetben előforduló, úgynevezett prostaglandin nevű anyag termelését csökkenti.

Ez a prostaglandin az erek tágulásáért és a vese kiválasztási funkciójáért is felelős. A NSAID szedő magas vérnyomásos betegek esetében, szükséges az alkalmankénti labor kontroll vizsgálat, a vesefunkció és a káliumszint ellenőrzésével.

A cyclosporin okozta magas vérnyomás

Cyclosporin nevezetű gyógyszert azok a betegek kapják tartósan, akik valamilyen szerv transzplantáción (vese, máj, szív) estek át, illetve valamilyen autoimmun reumatológiai betegségben szenvednek.

A gyógyszer okozta magas vérnyomás nagysága, gyakorisága és a megjelenés ideje nagyban függ attól, hogy milyen betegség miatt kezdik adni a cyclosporint. A cyclosporin azáltal okoz magas vérnyomást, hogy a vese kis szervecskéihez (glomerulushoz) futó kis erekben szűkületet okoz, és ez által növeli az ellenállást.

Eritropoetin (EPO) okozta magas vérnyomás

Az eritropoetin a vesében termelődő vérképző szer, mely a csontvelőben a vörösvértest termelést serkenti. Krónikus vesebetegségben ennek termelése lecsökken, a betegek vérszegénnyé, anémiássá válnak. Eritropoetint kapnak a krónikus vesebetegek még a dialízis előtt, illetve a vese dialízis programban résztvevő betegek a krónikus vérszegénységük miatt.

Az egészséges szervezetben termelődő eritropoetin esetében nincs kóros vérnyomás-emelkedés, viszont a gyárilag előállított formánál találkozunk ezzel a mellékhatással. Ennek a mechanizmusa pontosan nem ismert, sokféle hatást feltételeznek.

A vörösvértestek számának megemelkedése kevésbé játszik szerepet a magas vérnyomás kialakulásában, inkább az EPO direkt érösszehúzó hatását és az érfalra kifejtett egyéb hatásait teszik felelőssé.

WEBBeteg.hu logóForrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Vincze Dóra, kardiológus

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Hypertonia - Dr. Tislér András
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
WEBBeteg - Dr. Vincze Dóra, kardiológus
Oxygen Medical - Dr. Babai László, prevenciós szakértő

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest