Só és magas vérnyomás

MTI
megjelent:

Ebben az évezredben, szinte már minden országban a legtöbb ember szív- és érrendszeri betegségben hal meg. Vannak azonban jellegzetes különbségek: Európában, az Egyesült Államokban a halál oka legtöbbször szívroham, Ázsiában viszont a magas vérnyomás okozta agyi katasztrófák vezetnek.

A legújabb adatok szerint, Kínában a legtöbb, idő előtti halált a magas vérnyomás okozza. Kínai és amerikai kutatók vizsgálatának eredményeit, a világ egyik legpatinásabb orvosi lapja, az angol Lancet közölte.

Ebben az évezredben, szinte már minden országban a legtöbb ember szív- és érrendszeri betegségben hal meg. Vannak azonban jellegzetes különbségek: Európában, az Egyesült Államokban a halál oka legtöbbször szívroham, Ázsiában viszont a magas vérnyomás okozta agyi katasztrófák vezetnek.

Szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezői
A szív- és érrendszeri betegségeknek több rizikófaktora ismert, ezek között léteznek befolyásolható és nem befolyásolható faktorok. Bővebben

A japánok körében a vérnyomás felnőttkori, kóros megemelkedése sűrűbben fordul elő, mint a fehér bőrű népességben, és ennek súlyos következménye a szélütés miatt bekövetkező halál vagy a néha hosszú ideig tartó, állandó segítséget, ápolást igénylő mozgászavar, bénulás. Kínai adatok viszont nem nagyon voltak. Jian He és nemzetközi munkacsoportja rendkívül átfogó, kiterjedt vizsgálatot végzett.

Tisztában voltak azzal a ténnyel, hogy az orvostudományban az adatok utólagos elemzése sok hibaforrást rejt magában.

Ezt szem előtt tartva 1991-ben vágtak bele tanulmányukba, amelyben az óriási ország teljes népességére jellemző összetételű, 170 000 felnőttből álló csoport tagjait vizsgálták meg, és egészségügyi sorsukat csaknem egy évtizedig követték.

A felmérés elején megmérték az átlagosan 40 éves emberek vérnyomását, följegyezték a szív- és érbetegségekre vonatkozó kockázati tényezőket is.

Évente egymillió halál a magas vérnyomás miatt

Vérnyomásmérés
A vérnyomás függ a testhelyzettől, a napszaktól, az érzelmi állapottól, a fizikai aktivitástól, a mérést befolyásolja a kar vastagsága, a mandzsetta mérete. Hogyan mérje helyesen a vérnyomást?

A nemzeti statisztikai előrejelzés szerint, 2005-ben egy kínai nő átlagos életkilátása 75 év volt, a férfiaké 72 esztendő. A kutatók azt vették korai elhalálozásnak, ha valaki ennél fiatalabb korban fejezte be az életét.

Számításaik szerint Kínában a magas vérnyomás, évente egymilliónál több korai halált okoz, és az összes halálesetből kétmillió, ugyanennek a kóros állapotnak a következménye.

Ez azt jelenti, hogy a megelőzhető, késleltethető halálnak ez a leggyakoribb oka, amivel nagyszabású betegségmegelőzési programmal kellene küzdeni. Kínában az ételeket erősen sózzák.

A kutatók szerint, a magas vérnyomás betegség elsődleges megelőzésére fontos lépés lenne annak tudatosítása, hogy a sófogyasztás mérséklése sok esetben csökkentené az agyi katasztrófa kockázatát.

A hatalmas országban 153 millió, 18 évesnél idősebb embernek lehet magas a vérnyomása. Vizsgálatok szerint ezek közül csak minden negyedik tudja ezt, és csak minden ötödik kap gyógyszeres kezelést.

(MTI)

Cikkajánló

Ünnepi balesetek
Ünnepi balesetek

A sérülések elkerülése és kezelése.

Karácsonyi ételek
Karácsonyi ételek

Milyen az egészséges ünnepi menü?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Hypertonia - Dr. Tislér András
WEBBeteg - Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász
Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
WEBBeteg - Dr. Vincze Dóra, kardiológus
Oxygen Medical - Dr. Babai László, prevenciós szakértő

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest