Vérnyomás-szabályozás - A renin-angiotenzin rendszer

Dr. Kovács Anikó
szerző: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész - WEBBeteg
frissítve:

A szervezetünk a vérnyomást több különböző, egymással szoros kapcsolatban lévő rendszer irányításán keresztül szabályozza. A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer meghatározó szerepet tölt be mind a rövid, mind a hosszú távú vérnyomás-szabályozásban.

A renin-angiotenzin-rendszer hatásának közvetítője, az angiotenzin-II. Ennek elsődleges hatása, hogy gyorsan kialakuló, rövid ideig tartó vérnyomás-emelkedést okoz.

Egyrészt érszűkítő hatású, másrészt a belső szabályozó rendszeren keresztül fokozza a vérnyomást.

Az angiotenzin-II hosszú távú vérnyomásemelő hatása a vesén keresztül jön létre. Serkenti ugyanis az aldoszteron nevű hormon felszabadulását, ennek hatására csökken a nátrium-kiválasztás, ami a vízürítés csökkenésével jár, ez pedig vérnyomás-emelő hatású.

A vér növekvő nátriumtartalma visszajelez a renin-angiotenzin-rendszernek, hogy kialakult a kívánt hatás, és így az angiotenzin-II szintje csökken.

Az angiotenzin-II hatása szív- és érrendszerre

További hatása, hogy szerkezeti változásokat is okoz a szív- és érrendszerben, ezzel nagyban hozzájárul egyes szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, illetve a halálozási kockázat növekedéséhez. Különböző növekedési faktorok serkentésének eredményeként, az ér keresztmetszete csökken, ez magas vérnyomáshoz vezethet.

A szív izmai megvastagodnak, de ez nem növeli az erejét, sőt rontja a működés hatásfokát, valamint magas vérnyomás, szívelégtelenség, és infarktus kialakulásához vezethet. Az érfal belső felszíne megvastagodhat, ami az ateroszklerózis jele.

A direkt sejthatások mellett a renin-angiotenzin-rendszer fokozott működése (a szív terhelésének növelése, folyadék-visszatartás, az érszűkület miatti ellenállás növelése) is hozzájárulhat a szív izmainak túlburjánzása és az emiatt kialakuló szív-érrendszeri kórképek megjelenéséhez.

Az angiotenzin-II keletkezése

Sok belső és külső tényező befolyásolja az angiotenzin-II keletkezését, melyek ezáltal hatással vannak a vérnyomásra. Kialakulásának első lépése az előanyagának, az angiotenzinogénnek a keletkezése a májban.

Az angiotenzinogén szintézisét serkentik a szteroid gyulladáscsökkentők és pajzsmirigyben lévő, vagy gyógyszerként alkalmazott tiroxin is. A fogamzásgátló tabletták szintén növelik mennyiségét, ami magyarázatot ad ezen gyógyszerek enyhe vérnyomás-emelő hatására.

Az angiotenzinogént egy renin nevű enzim alakítja át angiotenzin-I-gyé. A renin a vesében keletkezik.

Ha a vese véráramlása csökken, csökken a vér oxigénszintje, csökken a vérnyomás, vagy az átáramló vérben a nátrium-klorid mennyisége alacsony, akkor megnő a renin szintézise, és több angiotenzin-I keletkezik.

Serkentik a renin felszabadulását az értágító vérnyomáscsökkentők és egyes vízhajtók, mivel hatásukra csökken a vérnyomás, illetve csökken a vér nátrium-szintje, és ez jelzés a renin-angiotenzin-rendszernek.

A gyulladásos folyamatok tüneteinek kialakításáért felelős anyagok jótékony hatása, hogy a vese keringését javítják a renin felszabadítás növelésével. A gyulladásgátlók viszont a renin-felszabadulás gátlásával elnyomják ezt a hatást, és mellékhatásként akár akut veseelégtelenséget is okozhatnak.

Szintén csökkentik a renin felszabadulását a béta-blokkoló típusú vérnyomáscsökkentők, ez szerepet is játszik a magas vérnyomás elleni hatásukban.

Az aliskiren hatóanyagot tartalmazó vérnyomáscsökkentő megakadályozza az angiotenzinogén kötődését a reninhez, így az enzim nem tudja átalakítani, és nem tudja kifejteni vérnyomásemelő hatását.

Az angiotenzin-I-ből angiotenzin-II keletkezik az angiotenzinkonvertáló enzim (rövidítve ACE) hatására. A vérnyomáscsökkentés másik módja lehet az ACE működésének megakadályozása, így hatnak az ACE-gátlók.

Az angiotenzin-II receptora, melyen keresztül kifejti hatásait, megtalálható az erekben, a szívben, a vesében, az agyban és a mellékvesekéregben is. Léteznek olyan gyógyszerek is, melyek az angiotenzin-II receptorhoz való kötődését akadályozzák meg, mert ezzel meggátolható az összes fent említett angiotenzin hatás.

Tovább

Dr. Kovács Anikó, gyógyszerészForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Kardioközpont - dr. Petróczy Natália, belgyógyász, magas vérnyomás specialista
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Kovács Anikó, gyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest