Magas vérnyomás és az ischaemiás szívbetegség

szerző: Dr. Vincze Dóra, kardiológus - WEBBeteg
frissítve:

Epidemiológiai vizsgálatok bebizonyították, hogy a magas vérnyomás az egyik fő rizikótényezője a koszorúér-betegség kialakulásának. Vizsgálatok azt is kimutatták, hogy a diasztolés vérnyomás 5 Hgmm-rel való csökkenése az ischaemiás szívbetegség előfordulását 21 százalékkal csökkenti a kezelés megkezdése előtti értékhez viszonyítva.

Mi lehet az összefüggés hátterében?

A coronariaszűkület kialakulásához összetett patológiai folyamatok vezetnek.

A nyomás-áramlási tényezők megváltozása, a mikro keringés módosulása és bizonyos hormonális (un. neuroendocrin) változások vezethetnek ahhoz, hogy a szívben egy kényes egyensúlyt felboruljon. Az egyensúlyt úgy kell elképzelni, mint a mérleg két oldalát.

Az egyiken az oxigén igény, a másikon az oxigén kínálat áll. Normális esetben a kínálat kiegyenlíti az igényeket. A mérleg egyensúlyban van. Az oxigén igény növekedésével, illetve az oxigén kínálat csökkenésével a szívizom sejtek oxigén ellátása nem lesz kielégítő. Az egyensúly felborul.

A vizsgálatok azt feltételezik, hogy a magas vérnyomás a nyomás-áramlási viszonyok, a neuroendocrin rendszer- és mikro keringés megváltoztatásán keresztül fejti ki káros hatását.

WEBBeteg vérnyomásnapló
Vezesse rendszeresen vérnyomás értékeit! Töltse le vérnyomásnapló táblázatunkat, ami segít ebben!

Mikor érjük el a legjobb eredményt a cardiovascularis rizikó csökkentésében?

Klinikai vizsgálatokban összehasonlították a gyógyszer osztályokat. Tulajdonképpen mindegy, hogy melyik gyógyszer csoporttal érjük el a kívánt vérnyomást, az a cardiovascularis megbetegedés előfordulásának gyakoriságát nem befolyásolja.

Az is kiderült, hogy minden korcsoportban a megfelelő vérnyomáscsökkentés egyforma rizikócsökkenést okoz az ischaemiás szívbetegség szempontjából. A fő rizikócsökkentő tényezőnek a szisztolés vérnyomás megfelelő csökkenésének mértékét találták. Vagyis az alacsonyabb szisztolés vérnyomás értékhez alacsonyabb cardiovascularis megbetegedés járul.

Van olyan speciális vérnyomáscsökkentő, mely az ischaemiás szívbetegség kialakulását különösen csökkenti?

Nincs egyetlen csoda gyógyszer sem. Kivételt képezhetnek persze a szeletív bétareceptor-blokkolók, melyek az szívinfarktus lezajlása után egy újabb eseményt előfordulását bizonyítottan csökkentik. Fontos a megfelelő vérnyomás kontroll.

Ha lehetséges ezt több gyógyszer kombinációjával érdemes elérni, mivel a gyógyszerek egymás hatásait erősítik. A kombinációkkal viszont a mellékhatások előfordulását is tudjuk csökkenteni.

Mindezeket ismerve, azért az orvosok a vérnyomás csökkentő gyógyszerek tekintetében előnyben részesítik az ACE-gátlókat, kombinálva thiazid diuretikummal, az ARB-ket, a béta-blokkolókat és a calcium-csatorna blokkolókat és ezek kombinációját.

Milyen következtetést vonhatunk le végezetül?

Egy bizonyos kor után inkább fontosabb a vérnyomás csökkentése, minthogy mindenkinél mérnénk a vérnyomást és csak néhányuknál kezelnénk.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Vincze Dóra, kardiológus

Cikkajánló

A szisztolés és diasztolés vérnyomásérték

Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
Magas vérnyomás
Bár a vérnyomásmérés eredményeként kapott mindkét szám fontos, 50 év felett a szisztolés érték nagyobb fontossággal bír. Az emelkedett szisztolés és normális diasztolés vérnyomásérték nagyon gyakori az 50 évnél idősebb korosztálynál.
Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Trombózisközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
WEBBeteg - Dr. Szauder Ipoly, belgyógyász, kardiológus, hypertonológus
Kardioközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Dancs Tamás

Dr. Dancs Tamás

Kardiológus, Belgyógyász

Budapest