Emlődaganatok sugárkezelésekor előforduló leggyakoribb mellékhatások
A kezelés során alkalmazott sugárzás a normál szöveteket is érinti, ezért számolni kell a mellékhatások jelentkezésével is.
Minden beteg másképp reagál a kezelésekre, de az emlődaganatok terápiája során alkalmazott sugárkezelés az alábbi mellékhatásokkal járhat.
A téma cikkei - A sugárkezelés mellékhatásai |
V/1 Koponya sugárkezelésekor jelentkező mellékhatások V/2 Bőrdaganatok sugárkezelésekor jelentkező mellékhatások V/3 Emlődaganatok sugárkezelésekor jelentkező mellékhatások V/4 Fej-nyaki daganatok sugárkezelésekor jelentkező mellékhatások V/5 Hasi lokalizációjú daganatok sugárkezelésekor jelentkező mellékhatások |
- A kezelések mellett bőrszárazság, enyhe bőrpír és bőrgyulladás gyakran, repedezettség, ritkán nedvedző seb fordulhat elő. Ez természetesen függ attól is, hogy melyik bőrterület kerül kezelésre, hiszen a bőrtakaró vastagsága nem konstans az emberi szervezetben.
- A súlyvesztés a ritka általános kísérő tünetek egyike lehet.
- Tekintettel arra, hogy az általánosan alkalmazott két mezővel némi tüdőszövet is besugárzásra kerül itt az enyhe gyulladás elkerülhetetlen, de a legtöbb esetben panasz nélkül elmúlik. Átmenetileg nehézlégzést, köhögést és lázat idézhet elő.
- Ritkán a szívizom károsodása és szívkoszorúér károsodása, következményes szívritmuszavarok csak néha fordulnak elő (bal oldali emlő besugárzásakor).
- A besugárzott emlőnél keményedés és nagy ritkán alaki változás.
- A besugárzott emlőnél gyulladás, szöveti ödéma.
- Kései tüdőfibrózis nagyon ritkán légzési nehézségekkel és köhögéssel járhat, kései mellékhatásként jelentkezhet.
- Bőrelszíneződés, bőrkeményedés és a bőr alatti szövetek és izmok térfogatcsökkenése. Ezek valószínűsége azonban kevesebb, mint 5%.
- Ritkán főleg kiterjedt műtét esetén a hónalji nyirokerek keringési zavara miatt a kar duzzanata, mozgáskorlátozottsága alakulhat ki, Ezt szakszerű masszázzsal, gyógytornával csökkenteni lehet. Megelőzésére ennek az oldalnak a kímélése sérülésektől (tűszúrás, manikűrözés) való óvása ajánlott.
- Ritkán helyi csontszövetek elhalása, túlnyomóan a bordákon érezhető átmeneti fájdalom jelentkezhet.
- Nagyon ritkán érzékelési zavar, gerincvelő- vagy idegfonat-károsodás esetén (leginkább akkor, ha a kezelési területbe a felső hónalji, kulcscsont alatti terület is beletartozott).
- A besugárzott területen a későbbiekben esetlegesen keletkezett sérülések, sebek nehezebben gyógyulhatnak.
A betegeknek tudniuk kell, hogy a kezelések mellékhatásokkal járnak, és minél hamarabb tájékoztatják a kezelő személyzetet az észlelt tünetekről, annál eredményesebben kezelhetők a panaszok.
De ha nem is fáj? |
A mellrákos betegek mindössze 10 százalékánál fordul elő emlőfájdalom. A daganatos fájdalom jellemzően állandó, az emlő meghatározott részére korlátozódik, legtöbbször egyoldali. Ritkán a fájdalom jelentkezhet az egész emlő területén tapasztalható formában is. Megtévesztő lehet a fájdalom és az egyéb testi tünetek hiánya, ezért sokan nem tulajdonítanak jelentőséget a csomóknak, és későn fordulnak orvoshoz. Az emlőrák esetében is igaz, hogy a korai felismerés fél gyógyulás, ezért nagyon fontos, hogy gyanú esetén ne halogassuk orvosunk felkeresését, mivel a rák bármennyire jól gyógyítható is, mégiscsak agresszív betegség, így a diagnózis késlekedése az életet veszélyezteti! |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kovács Árpád, klinikai onkológus, sugárterápiás szakorvos