A testmozgás segítheti a nőket a mellrák leküzdésében

MTI
megjelent:

A rendszeres testmozgás segítheti a nőket a mellrák leküzdésében, mivel csökkenti az ízületi és izomfájdalmakat, amelyek miatt számos beteg felhagy a betegséget kezelő és a kiújulás kockázatát csökkentő gyógyszerek szedésével.

Melinda Irwin, a Yale Egyetem Rákkutató Központjának munkatársa és Jennifer Ligibel, a bostoni Dana-Farber Rákkutató Intézet szakembere először tanulmányozta azt, miként hat egy testedzőprogram azokra a nőkre, akik aromatáz inhibitorokat kaptak. Ezeket az ösztrogénblokkoló szereket az emlőrák kezdeti kezelése után öt éven át tanácsos szedni a leggyakoribb típus, a hormon vezérelte daganatok esetében. Ezeket a gyógyszereket egyre szélesebb körben használják magas kockázatú nőknél a betegség kialakulásának megelőzésére.

Az ösztrogénblokkolók hatékonysága ellenére sok nő idő előtt abbahagyja szedésüket, mivel ízületi és izomfájdalmat, hőhullámokat és más mellékhatásokat okoznak.

Az amerikai Nemzeti Rákintézet által megrendelt tanulmányba 121, menopauzán túli nőt vontak be, akik az aromatáz inhibitor gyógyszercsoport különféle szereit szedték a betegség leküzdésére, és a fájdalomfelmérés során ízületi fájdalmakra panaszkodtak.

A testmozgás kevésbé ismert pozitív hatásai

Túlsúly, szív- és érrendszeri betegségek, legyengült immunrendszer... A mozgáshiány életmód ezen negatív következményeit csaknem mindenki ismeri. Most összegyűjtöttük a rendszeres sportolás kevésbé ismert hasznait is.>>

A csoport tagjainak körülbelül felét heti kétszer erőnléti és heti egyszer legalább 150 perc aerobic edzésre fogták. A többieknek csak tanácsolták a rendszeres testmozgás előnyeit, és hagyták, hogy saját mindennapos tevékenységüket folytassák.

A rendszeres testedzés megoldás lehet

Egy év elteltével a rendszeres edzésekben részt vevőknél 20 százalékkal csökkentek az ízületi fájdalomra adott pontok a fájdalomfelmérésben, míg a másik csoportban csak 3 százalékkal. A testedzők körében szintén csökkent a fájdalom súlyossága és az, mennyire befolyásolta a mindennapos életüket.

A testedzőknél javult a keringési, légzési rendszer állóképessége, és kissé fogytak is, mintegy 3,6 kilogrammot, miközben a másik csoportnál inkább kisebb súlygyarapodást figyeltek meg. A programot a résztvevők 80 százaléka teljesítette.

A tanulmány eredménye segíthet abban, hogy a nők ne hagyjanak fel ezeknek a gyógyszereknek a szedésével. "Sokan azt mondják, ha ennek sok mellékhatása van, nem fogom csinálni. Az igazság az, hogy nem mindenkinél jelentkeznek a tünetek. A testedzés azonban megoldás lehet" - hangoztatta Eric Winer, a Dana-Farber Intézet mellrákosztályának vezetője.

A tanulmányt az amerikai rákkutatók San Antonió-i szimpóziumán mutatták be csütörtökön.

(MTI)

Cikkajánló

A mellrák és típusai

Dr. Kovács Árpád klinikai onkológus, Dr. Kónya Judit családorvos
Mellrák
A mellrák a középkorú nők leggyakoribb daganatos megbetegedése, ezért fontos a rendszeres önellenőrzés és - különösen 40 éves kor fölött - a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel. Bár a férfiaknál meglehetősen ritka, nem példa nélküli a melldaganat.
Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
Cukorbetegközpont - Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász