Hormonkezelés után az emlőultrahang életet menthet

szerző: Dr. Gergely Mária, radiológus - Ultrahangközpont
frissítve:

Több nő is kénytelen élete folyamán valamilyen hormontartalmú gyógyszert szedni, legyen szó mesterséges megtermékenyítésről, hormontartalmú fogamzásgátló alkalmazásáról vagy a menopauza tüneteinek csökkentéséről. Bármi is legyen az indok, az ilyen terápiák megnövelhetik a mellrák kialakulásának kockázatát. Dr. Gergely Mária, radiológus ennek okait és az ultrahangvizsgálat fontosságát ismerteti.

Miért fokozza a kóros sejtburjánzást a hormonterápia?

Magyarországon évente több mint 7000 új emlődaganatot diagnosztizálunk, és élete folyamán minden 10. nőnél alakul ki emlőrák. A betegség kialakulásának pontos okát, okait még nem tudjuk, de az bizonyított, hogy hétterében 5-10 százalékban genetikai okok állnak. Azonban már régóta ismert tény, miszerint az emlő rákos megbetegedésének kialakulásában szerepet játszanak a hormonok is - a hosszú évekig szedett hormonális fogamzásgátló gyógyszerek és az egyéb hormonterápiák. Az emlőkben keletkezett tumorok jelentős része hormonfüggő, és elsősorban az ösztrogén tehető kialakulásukért felelőssé, ezért fontos tudni, hogy a hormontartalmú gyógyszerek ösztrogént is tartalmaznak.

A szakemberek az ösztrogént egyfajta onkogénnek tartják, vagyis olyan anyagnak, amely fokozza a rákos sejtek burjánzását. A daganat valamilyen mutáció révén alakul ki, és nem reagál megfelelően a sejten belüli szabályozó folyamatokra, ezáltal a sejt gyors osztódásnak, burjánzásnak indul.

Éppen ezért fontos, hogy hormonális fogamzásgátló módszer alkalmazása esetén évente egyszer vegyen részt emlő ultrahangos vizsgálaton! Bármilyen hormonterápia során és a kezelés végeztével is feltétlenül szükséges az évenkénti műszeres emlővizsgálat (panaszok esetén természetesen azonnal)!

Ezt olvasta már? A hormonkezelés megduplázza a mellrák kockázatát

Ultrahanggal fellelhetőek a ki nem tapintható csomók is

Az emlők szerkezetének, állományának vizsgálata a mammográfia mellett ultrahanggal történik. Mivel az emlők mirigyállománya 40 év alatt lényegesen sűrűbb, ezért a fiatalabbaknál a rtg helyett kizárólag ultrahangot használunk, ám idősebb korban is érdemes kiegészíteni a mammográfiát ezzel a vizsgálati módszerrel- javasolja dr. Gergely Mária radiológus, az Ultrahangközpont munkatársa. Az ultrahang vizsgálat teljesen biztonságos, és mivel nem jár sugárterheléssel, akárhányszor elvégezhető.

Bár az emlők önvizsgálata kiemelt jelentőséggel bír a mellrák felfedezésében, ám gyakran a sűrűbb mirigyállomány, a nem megfelelő tapintásos ellenőrzés, vagy az elváltozás túl apró mérete miatt nem derül fény az esetleges csomók meglétére.

Éppen ezért az önvizsgálat nem ad 100 százalékos bizonyosságot, ezért hormonterápia során – és végeztével – fontos az emlők rendszeres ultrahangos ellenőrzése is, hiszen segítségével az olyan elváltozások is fellelhetőek, melyek fizikális vizsgálattal nem. Ezáltal a tumor már igen korai stádiumban kiszűrhető, lehetővé téve ezzel a mielőbbi kezelést, mely kulcsfontosságú a gyógyulás szempontjából!

(Ultrahangközpont - Dr. Gergely Mária, radiológus)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
Ultrahangközpont - Dr. Szabó Andrea, radiológus
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
Ultrahangközpont - Dr. Kövi Rita gyermekradiológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász