Hogyan őrizhető meg a csontok erőssége az emlőrák kezelés alatt?
Bizonyos, emlőrák miatt alkalmazott kezelések növelhetik a csontvesztés, a csontritkulás (oszteoporózis) és a csonttörések előfordulásának kockázatát. Ezért, ha valaki mellrák kezelésben részesül, még inkább fontos, hogy mindent megtegyen csontjai gondozása érdekében.
Az emlődaganat kezelésére alkalmazott gyógyszerek, kezelési eljárások több módon is a csontállomány meggyengüléséhez vezetnek, tovább fokozva a hölgyeknél idővel egyébként is jelentős kockázatnak számító csontritkulást. Ennek oka szakértők szerint az alábbiak lehetnek:
- egyes kemoterápiás gyógyszerek korai menopauzát előidézve hatással lehetnek a csontok egészségére;
- az aromatáz-gátló gyógyszerek alkalmazása - ami egyfajta hormonális terápia, amely megakadályozza az ösztrogénképződést - csontvesztéshez vezethet;
- a petefészkek működésének leállítására szolgáló gyógyszerek, vagy műtétek szintén a csontsűrűség hirtelen csökkenését okozhatják a mellrák kezelésének következtében.
Noha az emlőrák kezelése során valamilyen mértékű csontvesztés elkerülhetetlen, tehetünk lépéseket a folyamat lassítása érdekében. Az alábbi módszerek segítségével megőrizhető a csontok erőssége és egészsége a mellrák kezelése idején.
1. Szedjük az orvos által javasolt vényköteles gyógyszereket
Kezelőorvosunk javasolhat olyan célzott gyógyszereket, amelyek segítenek a csontok erősségének megőrzésében az emlőrák kezelés során.
Egy 2015-ös kutatás szerint a biszfoszfonátok gyógyszercsoportjába tartozó gyógyszerek segíthetnek csökkenteni a csontvesztést és a törés előfordulásának kockázatát azoknál a posztmenopauzában lévő, ösztrogénreceptor-pozitív emlőrákban szenvedő nőknél, akik aromatáz-gátló kezelésben részesülnek.
A biszfoszfonátok közé tartoznak a rizedronát, zoledronsav, alendronát, ibandronát hatóanyagtartalmú gyógyszerek. A raloxifen egy másik olyan gyógyszerhatóanyag, amelynek alkalmazásáról orvosunk beszélhet velünk. Ez egy szelektív ösztrogénreceptor-modulátor, amelyet a posztmenopauzában lévő személyek esetében a csontritkulás kezelésére és megelőzésére használnak. A célzott terápiás gyógyszer, a denosumab pedig csökkentheti az előrehaladott stádiumú mellrák által előidézett csontszövődmények kockázatát.
2. Végezzünk saját testsúlyos és súlyzós gyakorlatokat
Saját testsúlyos edzés minden olyan tevékenység, amely megkívánja, hogy a lábunkon álljunk, amikor is a csontok viselik a súlyt. Ez a fajta testmozgás arra ösztönöz bennünket, hogy a gravitáció ellen dolgozzunk, ami segít megerősíteni a csontokat. A saját testsúlyos aerob tevékenységek közé tartozik például a gyaloglás, kocogás, tánc, túrázás, lépcsőzés, ütős sportok.
A csontok egészsége szempontjából másik kritikus fontosságú tevékenység a súlyzós edzés. Egy 2017-es szisztematikus áttekintés bizonyítékot talált arra vonatkozóan, hogy a testmozgás hozzájárulhat „a csontok egészségének klinikailag fontos megőrzéséhez” az emlőrákkal diagnosztizált premenopauzában lévő nők esetében. Egy további, 2021-ben közzétett vizsgálat megállapította, hogy a korai emlőrákban szenvedő, premenopauzában lévő nők számára összeállított 12 hónapos edzésprogram 3 éven keresztül segített megelőzni a csontvesztést.
A maximális csontegészség érdekében érdemes részt venni egy saját testsúlyos és súlyzós kombinált edzésprogramban legalább heti 3-4 napon, 30-60 percig.
3. Fogyasszunk elegendő D-vitamint és kalciumot
A D-vitamin- és a kalciumbevitel kritikus fontosságú az emlőrák kezelés során. D-vitaminhoz táplálékkiegészítőkből és az ételekből, valamint a bőrünkön keresztül a napfény által juthatunk hozzá. Fokozott igény esetén napi 3000-4000 NE D-vitamin is lehet a szervezet vitaminigénye.
Ezenkívül a 19 és 30 év közötti személyeknek napi 1000 mg kalciumot kellene bevinniük, az 51 és 70 év közötti nőknek pedig legalább napi 1200 mg kalciumot kellene bevinniük.
A táplálékkiegészítőkön és a napfényen kívül a D-vitamin forrásaként a következő élelmiszerek szolgálnak:
- halak (szardínia, tőkehalmájolaj, lazac),
- D-vitaminnal dúsított élelmiszerek (narancslé, gabonafélék, tejtermékek)
- tojássárgája,
- máj.
A táplálékkiegészítőkön kívül a következők tartoznak a jó kalciumforrások közé:
- tej és tejtermékek,
- kalciummal dúsított élelmiszerek (gabonapelyhek, narancslé)
- zöld leveles zöldségek,
- mandula.
4. Alakítsunk ki tápanyagokban gazdag étrendet
A tápanyagokban gazdag, változatos és kiegyensúlyozott étrend alkalmazása segíthet a csontritkulás megelőzésében, illetve a folyamat megállításában az emlőrák kezelés alatt.
A csontritkulásban szenvedőknek ajánlott, tápanyagokban gazdag étrend a következőket foglalja magába:
- minden típusú zöldség,
- gyümölcsök,
- gabonafélék (főként a teljes kiőrlésű gabonafélék),
- tejtermékek (zsírmentes vagy alacsony zsírtartalmú tej, joghurt és sajt),
- sovány fehérje (baromfi, tenger gyümölcsei, sovány húsok, tojás, bab, borsó és lencse),
- omega-3 zsírsavak, illetve
- a már említett D-vitaminban és kalciumban gazdag élelmiszerek.
Bővebben Csontritkulásban szenvedő betegek étkezése
5. Szokjon le a dohányzásról
Amennyiben dohányzunk, érdemes beszélni orvosunkkal valamilyen dohányzásról való leszokást támogató programról. A dohányzásról való leszokás kritikus fontosságú, kiváltképp akkor, amikor emlőrák kezelésen kell átesnünk.
Közvetlen kapcsolat van a csont sűrűségének csökkenése és a dohányzás között, ami a csontritkulás és a csonttörések előfordulása szempontjából kockázati tényezővé teszi a dohányzást. A dohányzás - a nikotin csontképző sejtekre gyakorolt káros hatása következtében - a törések gyógyulását is lassítja.
6. Csökkentse, illetve mellőzze az alkoholfogyasztást
A túlzott alkoholfogyasztás káros hatással lehet a csontjainkra és az általános egészségi állapotunkra, amely mellrák esetén fokozott veszélyeket jelent.
Egy 2019-es áttekintés megállapította, hogy az alkohol hatással lehet a csontok vastagságára és szilárdságára. A kutatók megállapították, hogy azoknál az embereknél, akik napi 1-2 egység alkoholt fogyasztanak, 1,34-szer nagyobb a csontritkulás kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik nem fogyasztanak alkoholt.
Tehát ha napi egynél több alkoholos italt fogyasztunk, érdemes mérlegelni, hogy csökkentsük azoknak a napoknak a számát, amikor alkoholt fogyasztunk, vagy mérsékelni a napi fogyasztást. Mivel bizonyos emlőrák terápiák ronthatják a májfunkciós értékeket, a májkárosodás elkerülése érdekében a kezelés ideje alatt ajánlott az alkohol teljes mellőzése!
7. Vegyünk részt rendszeresen a csontsűrűség-vizsgálatokon
Az emlőrák kezelésének megkezdése előtt elengedhetetlen a csontok egészségének pontos kiértékelése. Ily módon az orvosuknak lehetősége van megfigyelni az esetlegesen tapasztalt csontvesztés mértékét.
A kezelés előtt, majd a kezelés során 1-2 évente vegyünk részt csontsűrűség-vizsgálaton.
A csontsűrűség-vizsgálat leggyakrabban alkalmazott eljárása a kétspektrumú röntgenfoton-abszorpciometria, közismert nevén a DEXA-vizsgálat. A DEXA-vizsgálat a teljes csontváz csontsűrűségének mérésén túlmenően vizsgálja a csonttörésnek nagyobb valószínűséggel kitett speciális pontokat - például a csípőcsontot, a gerincet és a csuklót - is.
Tudástár
WEBBeteg
Szerző: Füzesi Zsuzsa, fordító; Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes belgyógyász
Forrás: 7 Ways to Keep Your Bones Strong Through Breast Cancer Treatment (HealthLine)