Mellrák után gerinctörés: Lehet, hogy áttét?
"Három éve melldaganattal operálták, azóta tünetmentes édesanyám, 2 hónapja gerinctörést szenvedett. Nagyjából kizárták a csontáttétet, viszont nem indult meg a gerinc forradása. Mit lehet tenni?" - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Mit kell tudni az emlő önvizsgálatáról? |
Az emlő havonkénti önvizsgálatát 20 év felett minden nőnek ajánlott elvégezni, mégpedig a menstruáció utáni héten. Bővebben az emlő önvizsgálatáról |
Vizsgálat nélkül, illetve a röngen, esetleg CT ismerete nélkül nehéz pontos választ adni. Általában emlő daganat után szoktuk látni a csigolyák törését, mely sokszor banális balesetnél is bekövetkezik.
Még ha a röntgenen nem is úgy látszik, általában áttét okozza a törést, vagy az, hogy az alkalmazott kemoterápia, vagy sugárterápia meggyengíti a csontokat és ezért törnek el kis behatásra.
A gyógyhajlamuk ilyen esetekben igen rossz, mert kevés az ép csontállomány és nagyon nehezen gyógyul meg, akár fél évig is elhúzódhat a folyamat.
Az áttétekről |
Alapvető különbséget kell tenni a primer (elsődleges) és a szekunder (másodlagos vagy áttétes, metasztatikus) daganatok között. Daganatok és áttétek |
Ilyenkor amit javasolni szoktunk: fűző viselése, fájdalomcsillapító szedése (akár nem szteroid tartalmú gyógyszer is szóba jön) és pinenés, kímélet.
Tekintettel, hogy édesanyja még fiatal, ha nem akar rendesen meggyógyulni a csigolya, még a műtét is szóba jön! Azt javaslom keressenek fel egy idegsebészt is, hogy mi a véleménye a dologról.
Olvasson bővebben a mellrák típusairól a WEBBetegen
(WEBBeteg - Dr. Bogdán Aurél, traumatológus, ortopédus)