A koleszterinszint-emelkedés a menopauza tünete lehet
A menopauza jól érzékelhető testi és lelki tünetei mellett néhány láthatatlan tünettel is számolniuk kell a változókorba lépő vagy már változókorban járó nőknek. A hormonális hatások változása miatt ugyanis ebben az időszakban fokozottabban megemelkedhet a koleszterinszint.
Ma még meglehetősen kevés változókorú nő tudja, hogy a menstruációs ciklus szabálytalanná válásakor, majd megszűnésekor, nem csak a test formájának átalakulásával, hirtelen jött hangulatváltozásokkal, hőhullámokkal, álmatlansággal, gyakori fejfájással vagy kimerültséggel kell számolnia.
A leginkább érzékelhető tünetek mellett, ugyanis felléphet egy észrevehetetlen, ám annál ártalmasabb, később komoly betegségek kialakulásáért felelős kockázati tényező: a magas koleszterinszint.
A menopauza idején bekövetkező zsíranyagcsere-változások, elsődlegesen az ártó, tehát az LDL-koleszterin szintjének emelkedését, és a hasznos, azaz a HDL-koleszterin szintjének csökkenését idézhetik elő.
A magas koleszterinszint, pedig a keringési rendszer megbetegedését kiváltó érelmeszesedés kialakulását okozhatja. Míg a szív- és érrendszeri megbetegedéseket néhány évvel ezelőtt, kizárólag a középkorú férfiak betegségének tekintették, ma már bizonyított, hogy jóval több nőt érintenek, mint férfit. Ráadásul a nők panaszai mások, mint a férfiaké: az infarktusra jellemző szorító mellkasi fájdalom helyett, ők inkább gyengeségre, levertségre panaszkodnak, vagy éppen semmilyen tünetük nincs.
A megfelelő táplálkozás és a testmozgás segít a koleszterinszint normalizálásában. Ezek az első lépések nemcsak a megelőzésben, de a kezelés során is. A koleszterinszintet csökkentő gyógyszerek nem helyettesítik az egészséges életmódot és táplálkozást, sem az egészséges életmód és táplálkozás nem helyettesíti az orvos által elrendelt gyógyszeres kezelést.
Forrás: WEBBeteg összeállítás/Ötvenentúl.hu