Korai menopauza

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos frissítve:

A természetes menopauza átlagosan 51 éves korban alakul ki, ám genetika, betegség vagy bizonyos orvosi eljárások hatására előfordulhat, hogy már 40 éves kor előtt bekövetkezik. Az ebben az életkorban bekövetkezett természetes vagy indukált menopauzát nevezzük korai menopauzának.

A menopauza bekövetkezéséről akkor beszélhetünk, ha 12 egymást követő hónapon keresztül elmarad a menstruáció, és ennek hátterében nem múló vagy kezelhető egészségügyi probléma áll. Ezen biológiai állapothoz azonban hosszabb folyamat vezet, így az átmeneti időszakban (perimenopauza) a jelek bizonytalanabbak, sok nő számára nem egyértelmű, hogy már a menopauza időszakában van-e. A gyermekvállalási nehézségek hátterében a korai menopauza is állhat. Az esetek többségében a folyamat 45 éves kor után kezdődik, ám a korai menopauzában szenvedők már a 30-as éveikben megtapasztalják.

Az orvosi szakirodalom megkülönbözteti a 45 és a 40 éves kor előtt bekövetkező menopauzát. Amerikai adatok szerint a nők 5%-ánál jelentkezik 45 év, 1%-ánál 40 év, és 0,1%-ánál 30 év alatti életkorban.

A korai menopauza tünetei

A korai menopauza tünetei leggyakrabban ugyanazok, mint a természetes menopauza során tapasztalt tünetek, és évekig tartanak.

A vezető, perimenopauzára utaló tünetek az alábbiak:

  • Rendszertelen, kimaradozó menstruáció.
  • A szokásosnál erősebb vagy gyengébb ciklusok.
  • Hőhullámok és éjszakai izzadás.

További lehetséges jelek:

  • Hüvelyszárazság.
  • Hólyagingerlékenység, vagy a húgyhólyag szabályozásának nehezebbé válása.
  • Érzelmi változások: ingerlékenység, hangulatingadozás, enyhe depresszió.
  • Száraz bőr, szem, száj.
  • Alvászavarok, álmatlanság.
  • Libidócsökkenés, csökkent nemi vágy.

Ezek a tünetek arra utalnak, hogy a petefészkek már a 30-as életévekben kevesebb ösztrogént állítanak elő. Megjegyzendő azonban, hogy a menstruációs zavaroknak más okai is lehetnek.

Mivel a menopauza a termékeny évek végét jelzi, annak a nőnek, aki 40 éves kora körül szeretne teherbe esni, de korai menopauzában szenved, gondjai lehetnek a fogantatással. A folyamat elején nem kizárt a teherbe esés, azonban ennek esélye jóval alacsonyabb, későbbi fázisban pedig kizárt.

A korai menopauzát előidéző állapotok

A korai menopauza gyakran genetikailag meghatározott, természetes folyamat. Más esetben bizonyos kórképek állhatnak a petefészkek ösztrogéntermelésnek csökkenése mögött. Ezek többek között az alábbiak lehetnek:

Megfigyelték azt is, hogy a nemi érésen korábban (11 éves koruk előtt) áteső lányoknál a menopauza ideje is korábbra tolódik.

Amennyiben 40 éves kora előtt a fenti tüneteket tapasztalja és az alábbi körülémények bármelyike igaz Önre, keresse fel nőgyógyászát annak megállapítása céljából, hogy nem áll-e fenn a korai menopauza:

  • Ha több mint egy éve próbál teherbe esni.
  • Ha édesanyja vagy lánytestvére is korai menopauzát tapasztaltak.
  • Ha a fenti kórképek és kezelések előfordulnak az Ön kórtörténetében.
  • Ha a fenti autoimmun vagy endokrinológiai kórképek előfordultak a családjában.

Hogyan diagnosztizálják a korai menopauzát?

A korai menopauza diagnosztizálásához fizikális vizsgálatot és vérvizsgálatot végeznek, ez utóbbit a terhesség és pajzsmirigy-megbetegedés kizárására.

Emellett ösztrogénszint-vizsgálat is történik. Az alacsony ösztrogénszint a petefészkek csökkent működését jelzi. Amikor az ösztradiolszint 36 alatt van, akkor az azt jelzi, hogy belépett a menopauzába.

A legfontosabb vizsgálat a menopauza diagnosztizálására a follikuluszstimuláló hormont (FSH) vizsgálata. Ez a hormon a petefészkek ösztrogéntermeléséért felelős. Ha a petefészkek kevesebb ösztrogént termelnek, az FSH-szint emelkedik. Ha az FSH-szint 30 és 40 mIU/ml, az általában menopauzát jelez.

Mire számíthat, ha érinti a korai menopuza?

A korai menopauzában szenvedő nők a normál időben bekövetkező menopauzához hasonlóan csökkent ösztrogénszintet tapasztalhatnak. Ez növeli bizonyos betegségek, például a csontritkulás, a szív-érrendszeri betegségek (pl. szívinfarktus, stroke), a vastagbél- és petefészekrák, a parodontális betegségek (pl. fogak elvesztése) és a szürke hályog kockázatát.

A korai menopauzában szenvedő nők csak kevesebb ideig élvezhetik az ösztrogén védőhatásait, ezért a fent említett betegségek kockázatának fokozottabban vannak kitéve.

Bővebben Változókorban: milyen betegségekre kell jobban figyelni?

A korai menopauza kezelése

Hormonpótló terápia - A természetes menopauzához hasonlóan a korai menopauza elsődleges kezelési módja is a hormonpótló terápia. Az ösztrogén- és progeszteronpótlás csökkenti a legtöbb menopauzával járó panaszt és egészségügyi kockázatot, és a legtöbb kiváltó ok esetén eredményesen alkalmazható. A hormonkezelésnek léteznek kockázatai is, ezért alkalmazása mérlegelést igényel.

Oki terápiák - A korai menopauzához vezető okok nagy részénél nincs lehetőség oki kezelésre. Amennyiben a folyamat genetikailag meghatározott, vagy anatómiai okok állnak a hátterében (a petefészek károsodása, hiánya), akkor nincs mód annak befolyásolására. Amennyiben valamilyen krónikus betegség is hozzájárult a korai menopauzához, az alapbetegség kezelésével a folyamat lassítható, a menopuza és a meddőség bekövetkezésének ideje kitolható.

A korai menopauza okozta meddőség esetén a gyermekvállalás további lehetőségeiről mindenképpen beszéljen szakemberrel, specialistával.

Tüneti terápiák - A menopauzával járó kellemetlen panaszok és szövődmények kezelésére léteznek speciális terápiák. Szükség lehet a csontritkulás gyógyszeres kezelésére, antidepresszánsok alkalmazására, és léteznek megoldások a hüvelyszárazság kezelésére is.

Egészséges életmód - A kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrend és a rendszeres testmozgás hozzájárul a panaszok enyhüléséhez és az esetleges szövődmények kockázatának csökkenéséhez. A dohányzás hozzájárul a korai menopauzához, míg a leszokás lassíthatja a folyamatot.

Kapcsolódó Menopauza: életmódjával is alkalmazkodjon!

Visszafordítható-e a korai menopauza?

Sajnos a korai menopauza egy mögöttes folyamat eredménye, ezáltal nem visszafordítható, ha a folyamat elkezdődött. Egyedül az elsődleges petefészek-elégtelenség esetén van esély arra, hogy visszatér a menstruáció és a fogamzóképesség.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító - Cleveland Clinic
Lektorálta: Dr. Veress Dóra, általános orvos

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Farkas Ágnes, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Hazay Máté, nőgyógyász
Nőgyógyászati Központ - Dr. Lőrincz Ildikó, szülész-nőgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász