A változókor magas koleszterinszintet is hozhat

WEBBeteg
megjelent:

A menopauza jól érzékelhető testi és lelki tünetei mellett, néhány láthatatlan tünettel is számolniuk kell a változókorba lépő, vagy már változókorban járó nőknek. A hormonális hatások változása miatt, ugyanis ebben az időszakban fokozottabban megemelkedhet a koleszterinszint.

Ma még meglehetősen kevés változókorú nő tudja, hogy a menstruációs ciklus szabálytalanná válásakor, majd megszűnésekor nem csak a test formájának átalakulásával, hirtelen jött hangulatváltozásokkal, hőhullámokkal, álmatlansággal, gyakori fejfájással vagy kimerültséggel kell számolni.

A leginkább érzékelhető tünetek mellett, ugyanis felléphet egy észrevehetetlen, ám annál ártalmasabb, később komoly betegségek kialakulásáért felelős kockázati tényező: a magas koleszterinszint. A menopauza idején bekövetkező zsíranyagcsere változások elsődlegesen az ártó, tehát az LDL-koleszterinszint emelkedését, és a hasznos, azaz a HDL-koleszterinszint csökkenését idézhetik elő.

A magas koleszterinszint pedig a keringési rendszer megbetegedését kiváltó érelmeszesedés kialakulását okozhatja. Míg a szív- és érrendszeri megbetegedéseket néhány évvel ezelőtt kizárólag a középkorú férfiak betegségének tekintették, ma már bizonyított, hogy jóval több nőt érintenek, mint férfit. Ráadásul a nők panaszai mások, mint a férfiaké: az infarktusra jellemző szorító mellkasi fájdalom helyett ők inkább gyengeségre, levertségre panaszkodnak, vagy éppen semmilyen tünetük nincs.

Keresse fel orvosát!

Jogosan adódik tehát a kérdés, tünetek nélkül hogyan lehet mégis mindezt megelőzni. A koleszterinszint változásának rendszeres nyomon követése a változókorban (is), az egyik legfontosabb lépés. Ha a szűrés alkalmával kiderül, hogy magas a koleszterinszintünk, konzultáljunk háziorvosunkkal, nőgyógyászunkkal és esetleg dietetikussal, ám odafigyeléssel és tudatossággal is tehetünk ellene.

Az esetlegesen kialakult magas koleszterinszint csökkentéséért változtassunk életmódunkon, táplálkozzunk változatosan és kiegyensúlyozottan, végezzünk valamilyen testmozgást napi fél órában, és fordítsunk több figyelmet lelki változásainkra is.

(WEBBeteg - Lektorálta: Dr. Jóna Angelika)

Cikkajánló

A menopauzáról részletesen

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Menopauza
A menopauza - sokak félelmével ellentétben - nem szünteti meg a nőiességet és a szexuális életet, sőt sokakra felszabadítólag hat, hogy már nem kell aggódni a terhesség és a menstruáció miatt.
Napszaki ritmus és depresszió
Napszaki ritmus és depresszió

Ok-okozat?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg összeállítás - Dr. Vajda Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Cs. K., fordító és Dr. Szabó Zsuzsanna
WEBBeteg - Cs. K., fordító
Érközpont és WEBBeteg - Dr. Antal Szilvia, érsebész és Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász