A gerincsérv (porckorongsérv) tünetei
Nem emelhetek nehezet, mert porckorongsérvem van. Sokak számára ismerős lehet ez a mondat, de hogy mi is ez a betegség pontosan, és mit lehet tenni ellene, már talán kevésbé ismert.
A porckorongsérv téma cikkei |
5/1 A porckorongsérv tünetei 5/2 Életmódunk és a porckorongsérv 5/3 A porckorongsérv kivizsgálása 5/4 A porckorongsérv kezelése 5/5 A porckorongsérv életmód kezelése és a megelőzés lehetőségei |
Gerincünk 24 valódi és 9-10 álcsigolyából áll, az utóbbiak - néhány elcsökevényesedett farokcsigolya mellett - összecsontosodva alkotják a keresztcsontot. A valódi csigolyák (7 nyaki, 12 háti és az 5 ágyéki) alkotják a tulajdonképpeni gerincoszlopot.
Egy-egy csigolya a nagyjából henger alakú csigolyatestből, a csigolyatest két oldaláról induló csigolyaívekből, az ívek két oldaláról induló keresztnyúlványokból és a hátrafele irányuló tövisnyúlványból áll. Az egymás felett levő csigolyák csigolyalyukai egy csövet alkotnak - ez a gerinccsatorna. A gerinccsatornában található egy burokban a gerincvelő és az abból kilépő ideggyökök.
Az egymás feletti csigolyanyúlványokon kis bevágások vannak, amelyek együttesen kis lyukat alkotnak - ezt csigolyacsatornának nevezzük. Ezen a lyukon lépnek ki a gerincvelőből az ideggyökök, hogy aztán izmaink mozgatásáért, illetve a külvilág ingereinek (hideg, meleg, fájdalom stb.) érzékeléséért felelős idegekké álljanak össze.
Ha az ideggyök sérül, akkor az általa ellátott izmok mozgatása is sérülhet, illetve egy adott területről az érzések nem jutnak el az agyba, azaz érzészavar, zsibbadás, érzéskiesés következik be.
A porckorong egy, a csigolyatestek között elhelyezkedő porclemez, ami egy külső rostos gyűrűből és egy belső puhább, zselészerű anyagot tartalmazó részből áll. Feladata az, hogy rugalmas összeköttetést biztosítson a csigolyák között, ezáltal biztosítva a gerinc hajlékonyságát.
A porckorongsérv
Porckorongsérvnek (discus hernia) azt az állapotot nevezzük, amikor a rostos gyűrű elszakad, a puha kocsonyás anyag kitüremkedik, és leggyakrabban a kilépő ideggyököket tartalmazó csigolyacsatornában, vagy ritkábban középen a gerinccsatornában jelenik meg.
Az első esetben egyoldali fájdalom, érzéskiesés jelentkezhet, a második esetben mindkét oldalra kisugárzó derékfájás jöhet létre, sőt - ha ez a nyaki vagy háti szakaszon következik be - a gerincvelő is nyomás alá kerülhet. Ilyenkor az érintett szakasz alatti összes idegfunkció sérülhet, szélsőséges esetben a beteg mindkét lába megbénulhat, érzéketlenné válhat, elvesztheti a vizelet-, illetve székletvisszatartási képességét.
Rizikófaktorok
Mivel a gerinc eredetileg a négylábú életmódhoz alakult ki, és felegyenesedett életmóddal járó, tengelyirányú terhelésre érzékenyebb, ezért minden, ami jelentős súlyterheléssel jár (elsősorban a túlsúly, nehéz terhek emelése), fokozza a gerincsérv kialakulásának kockázatát.
Mivel a gerincet ért terhelés jelentős részét át tudják venni a gerincet körülölelő, úgynevezett mélyhátizmok, így ezek edzettlensége is fokozza a rizikót. Amennyiben a gerinc természetes görbületei elvesztik harmonikus jellegüket (ülő életmód, állandó kényszertartásban végzett munka, gerincferdülés esetén), akkor egyes gerincszakaszok túlterhelődnek, így ezeken a szakaszokon fokozottabb a gerincsérv rizikója.
Léteznek ritka, öröklött kötőszöveti gyengeséggel járó betegségek, amik szintén fokozott veszéllyel járnak.
A porckorongsérv tünetei
Elsősorban nyakról karba, vállba, derékból lábba, lábszárba sugárzó fájdalom lehet az első tünet. Nemritkán a derékfájás hiányozhat, csak a bizonytalan alsóvégtagi fájdalom jelentkezik.
A fájdalom jellemzően változó erősségű, napokon, heteken át igen kifejezett lehet, majd csökken, és később ismét - jellemzően terhelést követően - ugyanazon területen jelentkezik. A fájdalomhoz zsibbadás és izomgyengeség is társulhat.
Amennyiben kifejezett az izomgyengeség, vizeletelakadás vagy -visszatartási nehézség jelentkezik, azonnal keressük fel orvosunkat, ebben az esetben ugyanis sürgős műtétre lehet szükség.
Lapozzon A porckorongsérv kivizsgálása
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Siró Péter, neurológus szakorvos