A kulcscsonttörés és kezelése

Dr. Szamosi Szilvia
szerző: Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus - WEBBeteg
frissítve:

A kulcscsont egy S alakú csont, mely a szegycsontot köti össze a lapockával, így összeköttetést teremtve a törzs és a felső végtagok között. A kulcscsont törése leggyakrabban közlekedési balesetben vagy sporttevékenységek kapcsán fordul elő.

Kulcscsonttörés okai és tünetei

A kulcscsont egy S alakú csont, mely a szegycsontot köti össze a lapockával, így összeköttetést teremtve a törzs és a felső végtagok között. A kulcscsont törése leggyakrabban közlekedési balesetben (kerékpárról, motorról való leesés) vagy sporttevékenységek kapcsán fordul elő.

A kulcscsont

Gyakoribb olyan sportágaknál, ahol a testközelség, vagy magasabb sebesség miatt nagy erőbehatás érheti a vállat. Ilyen helyzetek fordulhatnak elő a jégkorong, futball, kézilabda, rögbi vagy a lovassportok űzése során.

A törés felismerése nem nehéz, hiszen a nagyfokú fájdalom mellett, a bőr alatt felszínesen elhelyezkedő csont végig tapintható. Ha a tört végek elmozdulnak egymáshoz képest, akkor a széli részt a kar tömege lefelé húzza, míg a középső részt a nyaki fejbiccentő izom felfelé fogja húzni. Annak érdekében, hogy ez az elmozdulás a lehető legkisebb legyen, a sérült alátámasztja a sérült oldali karját, és fejét is oldalra billenti, hogy az izom ellazuljon.

A kulcscsonttörés kezelése és a rehabilitáció

Ritkán előfordulhat olyan ér vagy ideg sérülése, mely a kulcscsont alatt fut. Ilyen szövődmények esetén sürgős műtét lehet indokolt. A szövődmény nélküli kulcscsonttörést általában műtét nélkül kezelik. Rögzítőkötést helyeznek a mellkasra, mely arra szolgál, hogy a törött csontvégek minél közelebbi helyzetben rögzüljenek egymáshoz képest. Amennyiben a csont vérellátása jó, 4 hét alatt a tört csontvégeket áthidalja az újonnan képződött csontszövet, mely a későbbiekben megerősödik.

További 2 hét után, gyógytorna szükséges a teljes gyógyuláshoz. Amennyiben nagyobb a csontvégek elmozdulása, vagy ér- és idegképlet is sérül, illetve ha tudjuk, hogy a későbbiekben is várható jelentős igénybevétel sportolók esetén, akkor mindenképpen a műtét a választandó eljárás.

A kulcscsont törtvégeit lemezzel egyesítik, majd ilyen esetekben is rögzítő kötést helyeznek fel. A kötés lényege, hogy a vállakat hátrafeszítve biztosítja a kulcscsont megfelelő állását, míg a hónaljárkot szabadon hagyja, hogy ne nyomja az ott futó idegeket és ereket.

A rehabilitáció fokozatosan kezdhető meg a műtét utáni 2-4 héten belül. A gyógytorna célja, hogy a mellkasfali és felső végtagi izmok ne sorvadjanak el, és a kar mozgástartománya teljes maradjon. Először az izmok passzív mozgatásával kezdődhet, majd fokozatosan bekapcsolva az aktív mozgást a gravitáció ellenében, majd a legvégén erő ellenében lehet a vállövet tornáztatni. Ez az aktív rehabilitáció, 3-4 hónap után hozhat teljes gyógyulást.

Lásd még

Dr. Szamosi Szilvia, reumatológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus

Cikkajánló

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Biszfenolok
Biszfenolok

Tippek, hogy hogyan kerüljük el a vegyszert.

WEBBeteg összeállítás - Dr. Lajtos Melinda, Bak Marianna, Dr. Szilágyi Annamária
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Holnapy Gergely, Dr. Árki Ildikó
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest