Akut vagy krónikus a hátfájdalma?

Orvostkeresek Egészségmagazin
frissítve:

A hátfájdalommal szinte minden ember találkozik élete során. De vajon tudjuk-e, hogy kínzó érzés csupán akut módon vagy krónikusan van jelen az életünkben?

A megkülönböztetés és a kezelés lehetőségeiről dr. Dobos Márta, holisztikus szemléletű ortopéd szakorvos beszélt.

Felmérés a hátfájásról

Egyes becslések szerint, az amerikai lakosság legalább 85 százaléka szenved időnként deréktáji fájdalomtól. A The Journal of Pain című lapban megjelent cikk szerint, az érintettek különbözőképpen élik meg a fájdalom intenzitását, a pontos helyét és az általa kiváltott tüneteket, ha akut vagyis heveny, és ha krónikus fájdalommal küzdenek. A szakértők pedig úgy vélik, sok esetben ezek a tényezők előre megjósolhatják, mely akut fájdalmakból válhat hosszantartó, krónikus fájdalom.

A Rehabilitation Institute of Chicago és a Northwestern University's Feinberg School of Medicine, összesen 40 akut hátfájásra panaszkodó és 37 krónikus fájdalommal élő pácienst vizsgált meg egy kutatásban. A résztvevők kérdőíveket töltöttek ki, amelyben megbecsülték a fájdalmuk mértékét, értékelték annak intenzitását, a gyógyszeres kezelések hatását és a következményes érzelmi zavarok, így például a depresszió jelenlétét.

Akut, szubakut vagy krónikus?

Korábban csak az derült ki a klinikai vizsgálatokból, hogy hogyan lehet az akut, a szubakut (a heveny és a krónikus közti állapot) és a krónikus fájdalom hossza szerint különbséget tenni az egyes típusok közt. Az akut vagy heveny jelenség legfeljebb 6 hétig tart, a szubakut 7-12 hét során jelentkezik, míg krónikus fájdalomról akkor beszélhetünk, ha a probléma 3 hónapnál hosszabb ideig áll fenn.

Hátfájás és depresszió

A fájdalom rontja a közérzetet, az erőnlétet, gátolja az alvást, kedvetlenné tesz, beszűkíti a figyelmet, és elszigeteli a szenvedő embert. Ezek a tünetek szinte természetesen elvezetnek a mozgásszegény életmódhoz, ami azonban tovább fokozza a fájdalmat.
Hátfájás és depresszió

A kutatók most azonban megvizsgálták a fájdalom jellemzői közti különbségeket is, ha hosszantartó, krónikus hátfájásról és ha szubakut érzésről volt szó.

Elsősorban a fájdalom intenzitására fókuszáltak. Az eredmények azt mutatták, hogy a fájdalom intenzitása jelentősen magasabb volt a krónikus hátfájdalomtól szenvedők körében.

Amikor a fájdalom pontos helyét igyekeztek meghatározni, azt találták, hogy amíg a szubakut tünetekkel rendelkezőknél jellemzően egyoldali sugárzó fájdalom jelentkezett, addig a krónikus fájdalommal élők kétoldali fájdalomról számoltak be. Meglepő módon a tartós fájdalomtól szenvedők között, alig volt nagyobb a depressziósok aránya, a hangulatzavar sokkal inkább a fájdalom intenzitásával jelent meg többeknél.

Az eredményekből a szakértők azt a következtetést vonták le, hogy a fájdalom ereje és helye olyan jellemzők, amelyek előre jelezhetik a krónikus hátfájdalmat. Számos vizsgálat szerint, azon szubakut deréktáji fájdalomban szenvedő betegek prognózisa, akiknek a fájdalma mozgásra jelentkezett a végtagokban, rosszabb volt, mint azoknak, akiknek meghatározhatóbb volt a fájdalma.

Biztonságos és szakszerű megoldások

Akár heveny, akár krónikus hátfájdalomról van szó, mindenképpen szükséges felkeresni a szakembert, a pontos diagnózis meghatározása miatt. Ugyanis csak erre épülhet a biztonságos és hatékony gyógyítás - ismerteti dr. Dobos Márta, holisztikus szemléletű ortopéd szakorvos.

Ennek alapja a gyógytorna és az egyénre szabott mozgásprogram, valamint a korszerű fizioterápia és fürdőkezelések, de szükség esetén része kell, hogy legyen a gyógyszeres fájdalomcsillapítás, vagy végső, súlyos esetben akár a műtét is.

A szakszerű gyógytorna egyrészt segít a további romlás megelőzésében, másrészt mert a gyógyulásban is igen nagy szerepe van. A lelki tényezők feltárása és szakszerű kezelése szintén fontos eleme a gyógyulási folyamatnak.

(Orvostkeresek Egészségmagazin)

Cikkajánló

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Hátfájás
A hátfájás rendkívül gyakori, az emberek 60-70 százalékát érinti élete során. A legtöbb esetben a hátfájdalom mögött hétköznapi okok húzódnak meg, és ritkábban fordul elő komoly (a hátfájáson kívül jellemzően más panasszal is járó) betegség a háttérben.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest