Bokatörés: a tyúklépés teória

szerző: Fazekas Erzsébet - WEBBeteg
megjelent:

Amikor egy bokatörésen átesett páciens keresi fel a gyógytornászt, a szakember arra is felhívja a figyelmet hogy a beteg is hozzájárulhat saját állapotának javulásához és a panaszok, köztük a fájdalom és a duzzanat fokozódásának megelőzéséhes - mondja Mészáros Lászlóné gyógytornász, Magyar Gyógytornászok Társasága, geriátriai munkacsoport vezetője.

A fájdalom megelőzésére a gyógytornász azt tanácsolja, hogy a páciens lépjen rövidebbeket, tehermentesítve mozgassa a traumán átesett lábát, amivel a jó vérkeringést és a mozgásterjedelem javulását érheti el.

A tyúklépés teória

Ennek az úgynevezett tyúklépés teóriának a következő a lényege: amikor járás közben, az éppen támaszkodó, azaz hátul lévő lábon a talp és a lábszár 90 foknál kisebb szöget zár be, a boka anatómiai felépítésénél fogva – bármennyire is csak a másodperc tört részéig tartson ez a helyzet, a lépésnek ez a fázisa –, szükségképpen fájdalom jelentkezik törés után.

A bokavilla - a sípcsont és a szárkapocscsont közé illeszkedik be ugyanis az ugrócsont, aminek olyan a formája, hogy szétfeszíti a bokavillát, ha a talp és a lábszár 90 foknál kisebb szöget zár be. Tehát, ha azt akarjuk, hogy törés után ne terhelődjön túl és ne fájjon járáskor a boka, aprókat (rövidebbeket) kell lépni, mindkét lábbal egyformán.

Mészárosné hozzáteszi: Eközben a türelem jelentőségére is felhívom a boka-trauma áldozatának figyelmét, amikor arra bíztatom, hogy adjon időt szervezetének, várja ki türelemmel a különböző szövetek normális – ha nem is pontosan a korábbival megegyező, de ahhoz legalább is közeledő, hasonló – teherbíró képességének visszaalakulását.

A páciensére figyelő gyógytornásznak sokféle szempontot kell egyszerre figyelembe vennie, amikor a lehető legkevesebb, ám a legszükségesebb tudnivalót adja meg, ráadásul olyan „tálalásban”, hogy az adott beteg követni tudja, sőt, be is tarthassa, hogy megtapasztalja a tanács, a javaslat jótékony hatását.

Fáradásos csonttörés

Fáradásos törésről beszélünk, amikor a csontokat érő ismétlődő terhelés következtében a csont állományában úgynevezett mikrosérülések keletkeznek, melyek a csont részleges vagy teljes töréséhez vezetnek. Ilyenkor a csontátépülés zavart szenved, a csontlebontó folyamatok kerülnek előtérbe, azaz az oszteoklasztok aktivitása dominál. Tünetek, terápia és a gyógyulás esélyei

(WEBBeteg - Fazekas Erzsébet)

Cikkajánló

Karácsony
Karácsony

Hogyan ünnepelje, ha szerette kórházban van?

Az alkoholizmus
Az alkoholizmus

Ártalmatlan poharazgatás vagy alkoholizmus?

WEBBeteg - Dr. Szilágyi Annamária, ortopéd sebész, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Bessenyei Mónika, neurológus
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
WEBBeteg összeállítás - Bak Marianna, Dr. Zsuga Judit, Dr. Németh Ágnes
Nurse Háziápolási Szolgálat

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest