Biológiai terápia az izületi gyulladás kezelésére

MTI
megjelent:

A gyermekkori krónikus ízületi gyulladásban szenvedők számára is normális gyermek-, majd felnőttkort hozhat az a biológiai terápia, amelyet ez évtől már a Semmelweis Egyetem II. számú Gyermekklinikáján is alkalmaznak - mondta Constantin Tamás, a klinika gyermekreumatológiai részlegének vezetője csütörtökön az MTI-nek.

Mint kifejtette: sokan nem is tudnak arról, hogy a gyermekeknek is lehet reumatikus betegsége, pedig az ízületi gyulladások Magyarországon összességében 3-5 ezer gyermeket érintenek. Ehhez képest sokszor még az alapellátásban is csak későn fedezik fel azt, mivel a gyulladás a gyermekeknek sokáig nem okoz fájdalmat. Ezért mindig hangsúlyozzák, ha a gyermek viselkedése, mozgásformája megváltozik, például egy korábban sokat mozgó gyermek inkább üldögél, vagy elkezd sántítani, fennáll a veszélye, hogy valamilyen mozgásszervi probléma húzódik a háttérben.

Constantin Tamás elmondta, hogy a gyermekkori ízületi gyulladásnak van egy ritka, de súlyos, úgynevezett szisztémás formája is. Ennek lefolyása, súlyossága esetenként változik, a tünetek széles skáláját vonultathatja fel az ízületi gyulladástól kezdve, a lázon és bőrkiütésen át, a vérszegénységen keresztül, a máj vagy a lép megnagyobbodásáig, illetve a szívbelhártya- és/vagy mellhártyagyulladásig.

A szteroidok mellékhatásai

Nagyobb dózisban vagy hosszabb időn át adva a kortikoszteroidok élettani hatásai túlzott mértékűvé válnak, és ez mellékhatások kialakulásához vezet. A kortikoszteroidok legjelentősebb mellékhatása, hogy hosszú távú, vagy nagy dózisú alkalmazás után hirtelen abbahagyáskor mellékvesekéreg-elégtelenség tünetei mutatkoznak. A szteroidok mellékhatásai.>>

A betegek megközelítően kétharmada krónikus ízületi gyulladásban is szenved, a legsúlyosabb esetekben - akár az ízületi gyulladással járó esetek felében is - jelentős ízületi deformációk alakulhatnak ki. Az e betegséggel élő gyermekek súlyos fájdalmaktól szenvedhetnek, sokszor maradandó károsodásuk lesz - emelte ki a szakember.

Szteroidok helyett biológiai terápiás készítmény

A gyermekkori krónikus ízületi gyulladást eddig csak hagyományos terápiákkal, többségében szteroidokkal lehetett kezelni. Ezeknek azonban toxikus, komoly mellékhatásuk volt. A szteroidok leállítják a hossznövekedést, ugyanakkor elhízást okoznak. Kialakulhat magas vérnyomás, cukorbetegség, csontritkulás, de akár egy pár hónapos éves kezelés után is, patológiás töréseket is okozhat náluk a kezelés.

A betegség kezelésében biztonságos és hatékony biológiai terápiás készítmény alkalmazását az Európai Unióban tavaly engedélyezték. Az úgynevezett tocilizumab nevű biológiai terápiás készítményt Magyarországon elsőként a Semmelweis Egyetem II. sz. Gyermekgyógyászati Klinika Gyermekreumatológia részlegén alkalmazták.

A tocilizumab segítségével mostanáig három súlyos, a hagyományos kezelésekre nem reagáló, a betegség és a megelőző kezelések számtalan szövődményétől szenvedő gyermek esetében is sikeresen kontrollálták a gyulladásos tüneteket. Ezen felül a kezelések során eddig mellékhatást sem tapasztaltak - mondta Constantin Tamás.

Költséges terápia

Ugyanakkor megjegyezte, "csodaszerek nincsenek, ez is egy gyógyszer". A biológiai terápia viszont a toxikus összetételű szteroidokkal szemben természetes anyagokat tartalmaz. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy e terápiák előállításához nagy tudásra és befektetésre van szükség, így a legköltségesebb gyógykészítmények közé tartozik.

Ennek megfelelően az ára is magas, a terápia költsége havonta többszázezer forint lehet. Egyedi méltányosság alapján viszont a tocilizumab kezeléseket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár finanszírozza.

A terápia viszont mindenképpen áttörést jelent a betegség kezelésében, a betegek nagy többségének megadja annak lehetőségét, hogy gyermekek úgy nőhessenek fel, ahogy kortársaik, felnőtt korukban pedig normális életet élhessenek - hangsúlyozta Constantin Tamás.

(MTI)

Cikkajánló

Ízületi gyulladás
Ízületi gyulladásnak nevezzük bármely ízületünk gyulladással járó megbetegedését, mely jelentkezhet heveny vagy krónikus formában, érinthet egy vagy több ízületet, kialakulhat többféle úton, azonban a végeredmény az érintett ízület(ek) duzzanatával, vörösségével, melegségével, fájdalmával és funkciójának csökkenésével járó állapot.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Ujj Zsófia Ágnes
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Szamosi Szilvia, reumatológus és Dr. Lesznyák Judit

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest