A hátfájás nem természetes állapot, törés is okozhatja

szerző: Dr. Dobos Márta, ortopédus - Oxygen Medical
frissítve:

Ki gondolná, hogy a gerinc összenyomódása miatt bekövetkező kis törések okozzák a hátfájdalmak jelentős részét? Dr. Dobos Márta, holisztikus szemléletű ortopéd orvos a háttérben álló csontritkulásról, és a kezelési lehetőségről beszélt.

A gerincet alkotó csontok kis törései igen gyakran előfordulnak – főként a csontritkulás következményeként. Az ún. csigolyakompressziós törések főként az idősebb nőknél gyakoriak, akiknek a csontritkulás miatt törékenyebbé váltak a csontjaik. A csigolyák elvékonyodása és összezsugorodása miatt megjelenhet a görnyedt testtartás, a púpos hát, az ún. kifózis. Amikor pedig a gerinc meggyengül, a megemelkedett relatív nyomás miatt könnyebben eltörhet, de törést okozhat például egy esés is. Az előrehaladott csontritkulásba szenvedőknél előfordulhat, hogy a törés egy banális esemény, például egy rossz mozdulat, csavarodás, vagy tüsszentés miatt következik be.

Az ilyen esetek nagy részét nem is diagnosztizálja szakorvos, ugyanis sokan úgy vélik: a hátfájdalom az idősödés természetesen velejárója. Holott a kis törések kezelhetőek lennének szakszerű fájdalomcsillapítással és ágynyugalommal. Ugyanakkor orvosi javaslatra beválhat a fizioterápia és a fűző viselése. Csak komoly, nem múló fájdalom esetén kell elgondolkodni a műtét lehetőségéről.

Hogyan derülhet fény a törésre?

- Fontos felfigyelni a panaszokra - hangsúlyozza dr. Dobos Márta, holisztikus szemléletű ortopéd orvos. - A törések miatti fájdalom leggyakrabban a hát alsó vagy középső szakaszában jelentkezik. Előfordul, hogy lassan alakul ki a nap folyamán és járáskor rosszabbodik, de pihenésre elmúlik. Amennyiben a tünetek alapján felmerül a gyanú, azt a röntgenfelvétel, az MRI vagy a CT igazolhatja. Ezzel párhuzamosan fontos, hogy a csontritkulást is feltérképezzük, és ha beigazolódik a gyanú, minél inkább lelassítsuk a folyamatot. A törések kezelésével járó pihenés nem folyhat a végtelenségig. Hiszen bár a csontritkulás az idősödés elkerülhetetlen velejárója, ezt a folyamatot a mozgás hatékonyan képes lassítani. Az egyetlen titok abban rejlik, hogy az aktivitást rendszeresen kell végezni, ugyanis ha felhagyunk vele, tovább folytatódik a csontok sűrűségének csökkenése. Már napi félóra sétának is jótékony hatása van.

Ez a cikk is érdeklelheti Tanácsok a derékfájás megelőzéséhez

Mellékhatás-mentes orvosság a mozgás

A gerincet, a csípőt és a csuklótájékot érinti a legtöbb törés az osteoporosis következtében, ami tulajdonképpen a csont anyagcseréjének betegsége. Ilyenkor csökken a csont tömege, de ezzel párhuzamosan a csont szerkezetében is átalakulás megy végbe, a csontgerendák elvékonyodnak, ami miatt a csont törékennyé válik. Dr. Dobos Márta ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód jelentősen megnöveli a csontritkulás kockázatát. Utóbbira bizonyíték, hogy a fekvő betegeknél már néhány nap alatt megnő a vizeletben az ürített kalcium mennyisége, ami azt jelzi, hogy a csontbontó folyamatok túlsúlyba kerülnek. Vagyis a fizikai aktivitás lehet a megelőzés és a folyamat fékezésének egyik kulcsa.

Ha a csontritkulás öröklődik a családban, már 40 éves kor körül érdemes csontsűrűség mérést végeztetni, de a menopauza időszakában minden nőnek ajánlott a rendszeres ellenőrzés. Az ortopéd orvos segíthet a megfelelő mozgásforma megtalálásában is.

(Oxygen Medical - Dr. Dobos Márta, ortopédus)

Cikkajánló

Mit érdemes tudni a hátfájásról?

Dr. Soltész Annamária, általános orvos
Hátfájás
A hátfájás rendkívül gyakori, az emberek 60-70 százalékát érinti élete során. A legtöbb esetben a hátfájdalom mögött hétköznapi okok húzódnak meg, és ritkábban fordul elő komoly (a hátfájáson kívül jellemzően más panasszal is járó) betegség a háttérben.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Bálint Anita, reumatológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest