A kalapácsujj - Hogyan előzze meg, és hogyan kezelhető?

Dr. Bálint Anita
szerző: Dr. Bálint Anita, reumatológus - WEBBeteg
frissítve:

A kalapácsujj a lábfejbetegségek közé tartozik, szinte minden ujjon előfordulhat, kivéve a nagyujjat. Nőknél kilencszer gyakrabban alakul ki, mint férfiaknál.

A kalapácsujj (digitus malleus) lényege, hogy a lábujj alappercét hajlító és feszítő izmok egyensúlya megbomlik, az alapperc kiemelkedik, a középperc pedig lesüllyed, felvéve így a kalapács alakot. A kalapácsujj esetén tehát az ujj felfelé hajlik a középízületből. Az elváltozás leggyakrabban a második és harmadik ujjon alakul ki, akár mindkét lábon egyszerre.

A kalapácsujj kialakulásának oka

Kialakulása leggyakrabban a rosszul illeszkedő cipőre vezethető vissza, amely kényszerhelyzetben tarja a lábujjakat - ilyenek a nagyon magas sarkú és a keskeny orrú cipők. Ha az ujjak sokáig hajlított helyzetben vannak, az őket mozgató izmok megrövidülnek, húzási irányuk megváltozik: a lábháton elhelyezkedő, feszítő (extensor) izmok a lábujj alappercét felfelé emelik, a talpi oldalon elhelyezkedő, hajlító (flexor) izmok pedig a lábujj középpercét a talaj felé húzzák. Az izmok eltérő húzási iránya miatt jön létre az úgynevezett kalapács helyzet.

További tényező lehet a láb haránt-, illetve hosszboltozatának süllyedése is, illetve az elváltozás gyakori kísérője lehet egyéb szervrendszeri megbetegedéseknek, mint például a cukorbetegség, reumatológiai kórképek és a stroke.

Milyen tünetei lehetnek?

A kalapácsujj deformitás leggyakoribb tünetei közé tartozik a fájdalom és irritáció az adott ujjon cipőviselés közben és után. A folyamatosan dörzsölődő ujjon a cipőhordás során bőrkeményedés, tyúkszem alakulhat ki, valamint gyulladás, bőrpír és égő érzés a nyomásnak kitett területen. A későbbiekben a lábujjakon kontraktúrák is kialakulhatnak. Igen súlyos esetben, főleg ha egyéb betegségek is fennállnak; nyílt sebek is képződhetnek az ujjon.

Kalapácsujj

Hogyan kezelik a kalapácsujjat?

A kalapácsujj általában enyhe deformitásként jelentkezik, de megfelelő kezelés hiányában az elváltozás igen könnyen romolhat. Korai stádiumban, amíg még a mozgékonyság és a flexibilitás megtartott, konzervatív terápiával kezelhetőek a tünetek. Azonban kezelés hiányában az ujj egyre keményebbé válik, már nem reagál konzervatív kezelésre, így akár műtéti beavatkozás is szükségessé válhat.

Konzervatív terápia

Legtöbb esetben a konzervatív terápia hatásos a kialakult tünetek enyhítésében, és akár csökkenteni is lehet a deformitás mértékét.

  • Gyógytorna kezelés során például az ízületi mozgásokon lehet javítani, oldani az izmok megváltozott húzási irányát; továbbá helyreállítani a megfelelő húzási irányt.
  • Emellett igen fontos szerepet kap a megfelelő cipő kiválasztása is, amelyben elég helyet kapnak a lábujjak.
  • Egyszerű gyógytorna gyakorlatok otthoni végzése is fontos.
  • Különböző gyógyászati segédeszközök használata segíti az ujjak megfelelő helyzetben tartását, vagy enyhítik a nyomódás okozta fájdalmat.

Fájdalomcsillapítás

A gyulladásos terület jegelése csökkentheti a fájdalmat, duzzanatot. Erősebb fájdalom esetén fájdalomcsillapító injekciós kezeléssel lehet próbálkozni. Nem-szteroid gyulladáscsökkentő tabletta is ajánlható a gyulladás, fájdalom csökkentésére.

Műtéti beavatkozás is szükséges lehet

Súlyosabb esetben, amikor a deformitás miatt az ujj már rigiddé, igen fájdalmassá válik, vagy nyílt seb keletkezik az ízületen, operatív beavatkozásra lehet szükség. Számos műtéti eljárás létezik a probléma megoldására, amelyek függnek az életkortól, az általános egészségi állapottól, a deformitás súlyosságától stb. A műtét utáni felépülésben ugyancsak igen fontos szerepet játszik a megfelelő gyógytorna, amely segíti a szövetek gyógyulását.

Megelőzés

A megelőzés során elsődleges, hogy ne hordjon a beteg magas sarkú cipőt, és a lábbeli engedjen széles teret a lábujjaknak. Emellett lábfejizomnyújtó és -erősítő gyakorlatok végzése, és a nyomás csökkentésére használt harántboltozat-emelő talpbetét is hasznos lehet.

Tovább Az öt leggyakoribb lábfejfájdalom

Dr. Bálint Anita, reumatológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bálint Anita, reumatológus

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
Oxygen Medical - Dr. Dobos Márta, ortopédus
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője
Feövenyessy Krisztina mozgásterapeuta, okl. rehabilitációs szakember, a Feövenyessy Medical Fitness Akadémia vezetője

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szilágyi Annamária

Dr. Szilágyi Annamária

Ortopéd sebész, háziorvos

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Puskás Réka

Dr. Puskás Réka

Reumatológus

Budapest